ČÍM VÍC STRESU, TÍM VÍC STRESU


Autor: Karol, nomocnecum.cz

Co si pamatuju, bývala jsem stresař. Měla jsem stres z lidí, z mluvení, z doktorů, ze školy, z písemek… z toho, že někoho zklamu, že zklamu sama sebe, že se někde ztrapním, že něco nezvládnu… a dokážu si vybavit dalších 100 situací, které mě stresovaly, ale teď? Teď už mě jen tak něco nerozhodí a chci se s tebou podělit o to, jak se mi to podařilo.

Hledám zadní vrátka

Jakmile se v mém životě objevila nepříjemná situace, byla jsem schopna se tím stresovat předem klidně i měsíc. Pořád jsem si říkala, panebože, co když tohle nezvládnu, to bude hrůza. Neustále mě to skličovalo a měla jsem ten divný pocit u srdce. Dneska vím jednu zásadní věc. Že když to nezvládnu, nestane se nic hrozného. Teď si možná říkáš, ale tyjo, když neudělám tu zkoušku, která mě tak stresuje, tak budu v prdeli nebo když nestihnu tenhle pracovní úkol, tak to se teda něco stane!

Je důležité si nastavit určité body v životě. Co je ta hrozná věc, která se ti může stát?

Pro mě to není neúspěch v práci, ve škole, před lidma… pro mě je tou hroznou věci například ztráta blízké osoby, zdraví nebo dokonce smrt – dokud nejde o tohle, nenechám se vystresovat.

Jakmile se dostanu do stresující situaci už si neříkám “co když to nezvládnu, to bude hrůza”, ale předem si v hlavě otevřu zadní vrátka, kam můžu jít, když tohle nevyjde. 

Nezvládnu tuhle zkoušku? Nevadí, mám jiný termín.

Spletu se ve své prezentaci? Nevadí, opravím se, nebude se mi nikdo smát a jestli jo, je hlupák on ne já.

Nestihnu deadline v práci? Nevadí, nejde o život doženu to příště.

Říkám si, vše je tak, jak má být a vše bude tak, jak si přeji.

Hovniválí efekt

Víš, jak hovnivál stále zvětšuje a nabaluje svou kuličku hnoje a ta je stále větší a větší? Tak i ty si válíš svou kuličku hnoje- stresu. A úplně zbytečně, protože všechen ten stres ti vzniká v hlavě a ty si ho nabaluješ pořád víc a víc a víc a jsi pořád víc a víc a víc ve stresu.

Až tě jednoho dne ta kulička zavalí a ty jsi po uši… no ty víš kde.

Takže se na svoji kuličku pěkně vykašli a přestaň ji válet stále před sebou.

Umím vypnout své myšlenky

Tohle jsem neuměla hodně dlouho. Jen vypnout a přestat myslet na to, co mě stresuje. Bylo mi jedno kde jsem, s kým jsem a co dělám, stále jsem si ten stres nosila s sebou jako velký těžký kabát, který mi otravuje život.

Naučila jsem se meditovat a vizualizovat si věci a tím si taky ten těžký kabát svléct a odložit ho. 

Je taky důležité najít si činnost, při které dokážeš naprosto vypnout. Mě vyhovuje horká vana, bublinky a vonná svíčka nebo příroda, v tu chvíli dokážu mít naprosto čistou hlavu.

Dělat věci hned

Já vím, ono se to lehko řekne, ale je to hrozně osvobozující záležitost. 

Čím víc svůj mozek zaměstnáváš, tím ve větším stresu jsi.

Představ si sebe, jako starý počítač. Jakmile otevřeš několik aplikací najednou, je pomalejší. Čím více jich budeš otvírat, tím se to bude zhoršovat až to jednoho dne ten počítač nezvládne. Je třeba otevřít jednu aplikaci, udělat potřebné věci a zavřít ji, ať můžeš jít do další.

Jak to přenést to života? Pořiď si deník, nástěnku, plánovač, lepítka a uvidíš, že když nebudeš muset všechny ty myšlenky a úkoly nosit v hlavě bude se ti lépe dýchat. A nezapomeň, že je třeba je někdy odložit a volně dýchat.

Netrap se věcmi, které nemůžeš ovlivnit

Zkus se nad sebou zamyslet.. Kolikrát tě trápila věc, kterou nemůžeš nějak ovlivnit? 

Ať už to jsou maličkosti nebo velké věci, je třeba je vytěsnit pryč ze své hlavy.

Uvědomit si, že některé věci můžou být proti nám, ale najít nějaké východisko a ne jen být ve stresu z toho, že je něco jinak, než jsme chtěli.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vlož prosím svůj komentář
Tvé jméno