Bloggers RE

CO JE INFLUENCER MARKETING? VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT


Influencer marketing je již běžnou součástí marketingového mixu. Poslední roky je to doslova “buzzword”, které ve svém okolí můžete slyšet čím dál častěji. Přesto je zde řada lidí, kteří influencer marketingu nerozumí. Stále se setkávám s lidmi, kteří se ptají: “Co je to ten influencer marketing?”

V BloggersRE se již 4. rok věnujeme propojování a edukaci komunity online tvůrců a influencerů z České republiky a Slovenska. S influencery dlouhodobě spolupracujeme, ať už v rámci našeho projektu, e-shopu, nebo podpory neziskových projektů. Každý týden rovněž na našem webu vychází dva rozhovory s influencery a najdete zde řadu článků nejen na téma influencer marketingu.

Já osobně se influencer marketingu věnuji 5 let a za tu dobu jsem se podílel na kampaních pro velké i menší firmy. I přesto se mám pořád hodně co učit, protože influencer marketing se velmi dynamicky vyvíjí a mění. Můžeme to vidět například teď ve spojitosti s koronavirem. Přečíst si o dopadech koronaviru na influencer marketing můžete i u nás na webu. Teď už ale pojďme společně proniknout do světa influencer marketingu!

Co je influencer marketing?

Influencer marketing není žádnou velkou novinkou, ostatně, je zde s námi již poměrně dlouho, jen se mu tak neříkalo. V minulém století to bylo například propojení celebrit s nějakou firmou. Výstupy se poté mohly objevit v televizi nebo novinách. Tato spolupráce je v této době zasazena do moderních komunikačních kanálů jako jsou sociální sítě. A kdo je to ten influencer?

Influencer je někdo, kdo má vliv na chování jiných lidí. Například na nákupní rozhodnutí/návyky svých fanoušků. Influencer může být například fashion blogerka, kterou její publikum sleduje, protože se mu líbí, jak se obléká a jaký má módní vkus. Může to být také streamer, který hraje hry na Twitch a lidi na to baví koukat. Nebo to může být fitness instagramerka, která inspiruje a radí lidem, jak získat jejich vysněnou postavu. 

Nemusí to být však vždy jen člověk. Influencerem může být i profil domácího mazlíčka, virtuálního influencera nebo dokonce nějaké populární hračky. Influencerů je celá řada, mohli jste se setkat s pojmy jako nano, mikro, mid nebo macro influencer. Kdo je kdo a jak se od sebe liší? To vám pomůže objasnit článek na našem webu pojednávající o tom, jak se vyznat mezi typy influencerů.

Lidé influencerům věří, protože je vnímají jako autoritu v dané oblasti. Fanoušci sledují své oblíbené influencery často na denní bázi, vytváří si s nimi hlubší vztah a jejich důvěra se časem zvětšuje. Této důvěry a vztahu se snaží využít firmy a spolupracovat s influencery, aby zvýšily povědomí a důvěryhodnost své značky a následně tím zvýšily své tržby.

Co influencer marketing není?

Influencer marketing není jen o tom, že najdete někoho, kdo má hodně followers a nabídnete mu peníze za to, že vám udělá reklamu. Influenceři totiž nejsou chodící reklamní plochy (i když bohužel i takové můžete někdy vidět).

Influenceři si dlouhodobě budují svou komunitu a osobní brand. Mají chuť a vytrvalost svému publiku předávat něco hodnotného, vytvářet užitečný obsah a uspět na sociálních sítích. Tito influenceři nedělají spolupráce jen kvůli penězům, ale musí jim to dávat smysl a tomu, co propagují musí věřit a rozumět. Jsou hrdí na to, že mají danou spolupráci a férově spolupráci přiznávají a označují. Avšak jak jsem již naznačil, tak mezi nimi najdete i případy, které nejsou úplně příkladné a dělají spolupráci za spoluprací, hlavně s vidinou co největšího zisku. No a jsme zpět u těch chodících reklamních ploch…

Influencer marketing rovněž není o rychlých výsledcích. Není to sprint. Influencer marketingu není jen o tom prodávat, prodávat a během jednoho večera vyprázdnit sklady firmy. Samozřejmě může být konkrétní kampaň zaměřená na prodeje, třeba při uvedení nového produktu nebo při speciálních příležitostech jakou jsou Vánoce. Každopádně spolupráce by měla být ideálně dlouhodobá, aby influencer byl propojen se značkou delší dobu a měl dostatečný prostor seznámit s ní své publikum.

Z mých osobních zkušeností je v praxi efektivnější mít s influencerem navázanou dlouhodobou spolupráci a definovat si peaky dané značky, kde se komunikace dané značky u influencera zvýší. Komunikace by měla být kontinuální a vše by do sebe mělo zapadat.

Jaké máte dosavadní zkušenosti s influencer marketingem a jak ho vnímáte? Dejte nám vědět do komentářů!


Ivo Veselý

Influencer marketing a online business jsou mou zálibou i profesí již 5 let. Spoluzaložil jsem BloggersRE, e-shop PresetsOnline.com a podílel jsem se na kampaních například pro ŠKODA AUTO, Milka, Mattoni nebo Akademii věd ČR. Specializuji se na influencer marketing a pomáhám značkám zlepšit to, jak komunikují a prezentují svůj brand směrem k lidem za pomocí influencerů a online tvůrců. Více o mně na mém webu www.happyivo.com

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X