Minimalizmus je jeden z tých konceptov spôsobu života, ktorý pre každého jedného z nás môže znamenať niečo iné. Ak sa opýtate 50 ľudí o ich predstave minimalizmu, dostanete 50 rôznych odpovedí. A toto je len jedna z vecí, ktoré na minimalizme milujem. Pretože každý jeden si môže vytvoriť svoju vlastnú verziu minimalizmu.

Minimalizmus je niečo, čo by malo byť špeciálne pre tú osobu, ktorá ho žije. Žiadne pravidlá a ani štandardy, podľa ktorých sa treba riadiť. Treba mať len jasnú víziu o tom, čo minimalizmus znamená pre vás.

Taktiež minimalizmus nie je žiaden cieľ, ale cesta, ktorá sa môže zmeniť, podľa toho, ako sa mení život.

Jediným kľúčom k tomu, aby ste žili vašu jedinečnú verziu minimalizmu je to, uvedomiť si, čo je vo vašom živote najdôležitejšie, a to, čo si najviac ceníte. Veci, ľudia, aktivity, ktoré zaberajú najviac miesta, času a energie a ktoré vás robia šťastnými. To, čo tieto veci ohrozuje, by ste mali zo svojho života okamžite vytriediť.

Čo Minimalizmus nie je? Aspoň pre mňa.

Ako som už hovorila, neexistuje žiadna definícia, na to, čo minimalizmus je a aký musí byť. Každý jeden z nás si ho môže interpretovať po svojom.

Ale namiesto toho, aby som sa teraz zaoberala tým, čo minimalizmus JE, poďme na to, čo určite NIE JE.

Veľa ľudí ma chybnú predstavu o minimalizme. Chcela by som vám ukázať, že minimalizmus môže žiť každý jeden z nás, bez ohľadu na to či sme single alebo máme veľkú rodinu.

Nepravda č.1: MINIMALIZMUS ZNAMENÁ ZBAVIŤ SA VŠETKÉHO, ČO VLASTNÍTE

Je pravda, že väčšia časť tohto životného štýlu je to, že sa vecí zbavujeme. Ale nie je to o tom zaoberať sa tým čoho sa vzdávame, práve naopak. Zamerať by sme sa mali na to, čo všetko získame tým, že sa vecí vzdáme, vecí ktoré už nemajú v našom živote žiaden zmysel. Viac času, viac miesta, viac slobody a viac pokoja. Minimalizmus je životný štýl, ktorý žijeme s menej vecami, ale preto, aby sme získali viac času a priestoru pre tie veci, na ktorých nám skutočne záleží a nie je to o tom, aby sme si niečo odopierali.

Nepravda č2: MINIMALIZMUS JE TAK OBMEDZUJÚCI, ŽE ŽIVOT JE ŤAŽŠÍ

Často sa stretávam s tým názorom, že ak niekto žije s málom, okamžite ma ťažký a komplikovaný život. Že byť minimalistom, znamená vzdať sa všetkých základných veci. Aj tých, ktoré by nám život mohli uľahčovať.

Ale v skutočnosti je život minimalistu oveľa oveľa jednoduchší. Tak schválne, budete menej upratovať, hľadať, strácať a organizovať, pretože máte menej vecí. Ušetríte peniaze, pretože už nebudete toľko nakupovať.

Po stotožnení sa s minimalistickým zmýšľaním, som aj ja prišla na to, že veci, o ktorých som si myslela, že sú užitočné, ma v skutočnosti len oberali o čas a priestor, ktoré teraz využívam inak a plnohodnotnejšie.

Nie vzdať sa vecí, ktoré život uľahčujú, ale vzdať sa vecí, ktoré sú nepotrebné, nefunkčné a ktoré nám v byte len zaberajú miesto. O tom je minimalizmus.

Nepravda č.3: MINIMALIZMUS ZNAMENA ZIT A MAT CHLADNÝ A NEZAUJIMAVY BYT

Minimalistický dizajn býva často charakterizovaný ako jednoduchý, väčšinou biely, s málo dekoráciami a vzormi. Ale v skutočnosti to tak nie je. Napríklad vaša izba môže byť farebná, s knihami a sviečkami, vankúšmi alebo hračkami. Vaša izba by mala byť osobná, jedinečná a taká, v ktorej sa VY cítite dobre a príjemne.

Je to len o tom nájsť to správne množstvo vecí. To, čo si ceníte, vážite a čo vás robí šťastnými, čo milujete.

Nepravda č. 4: MUSITE DODRŽIAVAŤ PRAVIDLÁ NA TO, ABY STE SA STALI MINIMALISTAMI

Sú minimalisti, ktorí experimentujú tak, že žijú napríklad so 100 vecami alebo takí, ktorí majú len 40 kusov oblečenia v šatníku. Neplatí to ale pre všetkých. Na minimalizme je super to, že každý jeden z nás ma svoje štandardy a podľa nich si žije svoj minimalistický život. Tieto štandardy alebo pravidlá sa môžu meniť, keď sa mení aj náš život.

Experimentovanie môže byt určite zaujímavé a na druhej strane aj výzvou, ktorá vám vytvorí nový obzor. Ale nenechajte sa ovplyvňovať a obmedzovať pravidlami. To, čo pre vás funguje je to správne, pretože minimalizmus je o oceňovaní toho čo máte a o odstraňovaní toho, čo nespadá do vašich hodnôt.

Nepravda č.5: MINIMALIZMUS SA VZŤAHUJE IBA NA VAŠE VECI

Zbavovať sa nadbytočných vecí vo vašom živote je veľkou časťou minimalizmu. Ale je to len jedna z mnohých oblastí. V minimalizme ide aj o iné veci a nie len o to, čo vlastníte. Preto ho môžete využiť naozaj vo všetkých oblastiach vášho života.

Tak ešte raz. Minimalizmus je o uvedomení si toho, čo vo svojom živote má hodnotu, čo si vážite a čo je pre vás dôležité. Ak si toto uvedomíte, zistite, že je za tým viac ako len zbavovanie sa nadbytku vo vašich domovoch. Začnete si viac uvedomovať ako trávite svoj čas, ako a koľko konzumujete, čo jete alebo kam idú vaše výdavky. Výhody minimalizmu sa týkajú viacerých oblastí v našich životoch, iných ako len materiálnych vecí.

Teraz, keď už viete, čo je pre mňa minimalizmus a čo nie je, zaujímalo by ma, aký názor máte vy?

Čo pre vás znamená minimalizmus?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here