CO MI DALO STUDIUM NA GYMNÁZIU?


Autor: Lenka Koubová, littledreamer.cz

Ahojte,
co jsem nastoupila na vysokou, často jsem přemýšlela, co mi ten gympl vlastně dal. Přece jen k oboru, který studuji, je mnohem lepší stavební průmyslovka. Jak ve škole tak pak hlavně v praxi. S gymplem tam mám velikou nevýhodu. Dostala jsem se i k tomu, že jsem si nadávala, proč jsem na průmyslovku nešla hned po základce, když jsem ji měla mnohem blíž k domovu než gympl.

Pak mi ale došlo, že hlavní důvod, proč jsem šla na gympl, bylo to, že jsem vlastně vůbec nevěděla, co chci po základce dělat. Vždy jsem tíhla ke kadeřnici. Říkali mi ale, že s mými známkami je hovadina jít na učňák. Pak jsem chtěla být kriminalista, protože jsem milovala všechny možný kriminálky. To mne ale také do deváté třídy přešlo a když se mne pak ptali, kam chci jít, vždy jsem říkala, já nevím, půjdu na gympl, rozhodnu se během gymplu. Tam jsem ale také do poslední chvíle netušila, co chci dělat. Někdy ve třeťáku mi došlo, že to vlastně budu směřovat na nějaký technický obor. Pro samotnou stavebku jsem se ale rozhodla až někdy během posledního měsíce, kdy byl čas podat přihlášku na vysokou. Ani jsem si tím oborem nebyla tak jistá, jen jsem nenašla nic, co by mne zaujalo víc. Teď už vím, že bych zvážila i jiné obory, to ale teď odbočuji někam, kam jsem se vůbec dostat nechtěla.

Gympl mi dal všeobecný rozhled. Ano, plno věci jsem už zapomněla, ale když se řekne nějaký pojem, něco mi to říká a po delší snaze si občas i vzpomenu. Nebylo to úplně k ničemu, je tu ale jedno velký ale. Chybí mi totiž nějaké to zaměření. Jo, jsou obory na vysoké, na které vás nepřipraví žádná střední, ale pak jsou obory, kde máte s gymplem obrovskou nevýhodu a já si vybrala právě tento. Každopádně jsem ráda, že jsem byla na gymplu.

Co mi ale dal gympl nejvíc?  Určitě angličtinu. Měla jsem na ni ukecanou, energetickou a snaživou učitelku. Nevěřila jsem sama sobě, co se mohu naučit. Doteď nemám problém rozumět angličtině a to jsem se ji dobrý tři roky už neučila, horší je to ale už s mluvením. To se pořád bojím. Když ale musím, tak se samozřejmě domluvím, jen to není gramaticky dobře, ale v tomto určitě nebudu sama. Ještě ke všemu jsem byla ve skupině s lidmi z jazykové základky, takže i to mne nutilo být lepší a lepší. Když jste v takovéto společnosti, učíte se to mnohem lépe než na jiné střední, kde bývají lidé, kteří tam být vůbec nechtějí a tak i ke studiu přistupují.

Na gymplu jsem i chodila v prváku na nepovinný předmět psaní všemi deseti na počítači. Teď to řeknu blbě a budu si možná i protiřečit s tím, co jsem doteď napsala, ale psaní všemi deseti je pořádně jediné to, co fakt v reálném životě využiji. Ať už během psaní článků a nebo kdykoliv jindy. Psát rychle na počítači se v této době hodí vždycky. A pak tedy ta angličtina.

Co tady musím také zmínit a co je nehorázné klišé, je to, že jsem tam poznala skvělý lidi a z některých jsou doteď mé kamarádky, se kterými se vždycky ráda vidím a se kterými se chci vídat i do budoucna. Jo, jiné lidi bych poznala i na jiné střední, ale já bych tyto nevyměnila.

Jestli bych vám doporučila jít na gympl? Jestli víte, že chcete dělat to a to povolání a dá se studovat na zaměřené střední, jděte tam. Na gympl nechoďte, bude to pro vás ztráta času a pak budete zbytečně v nevýhodě. Pokud nevíte, co chcete dělat a máte známky na to na gympl jít, nebojte se toho. Není to tak těžké, jak to možná vypadá. Počítejte ale s tím, že bez následující vysoké na tom budete dost podobně jako lidé, co mají jen uzavřenou základní školu. Vaší jedinou výhodou bude maturita, chápu, je to dost dobrá motivace, ale vaše schopnosti a vědomosti se moc lišit nebudou. Prakticky naučené vědomosti prostě nevyužijete.

Toto by bylo snad vše, co jsem vám dnes chtěla na toto téma říct. Na závěr bych snad řekla, že nelituji toho, že jsem na gymplu byla a užila jsem si to tam.

Jaký máte vy názor na gymnázia? Chodili jste na něj?

Na viděnou u dalšího článku,
Lenka


3 KOMENTÁŘE

  1. Chodila jsem na zdravotní lyceum – výuka hodně podobná gymplu.. A víš, kde jsem teď? Na IT 😀 ale popravdě si nejsem moc jistá, zda by lyceum a gympl byl nějaký rozdíl. Ve třídě máme nějaké gympláky, ale přijde mi, že jsme tak na stejné úrovni 🙂

  2. Tiež som v deviatke ešte ani zďaleka netušila, čomu by som sa chcela vo svojom živote venovať, a tak som sa rozhodla práve pre gympel, nakoľko mi to moje známky “dovoľovali”. Dnes som tretiačka a rozhodne neľutujem! Vysokú školu a odbor som si vybrala a tak, ako ty, spoznala množstvo skvelých ľudí. 🙂 Musím súhlasiť s tým, že to ani nie je také ťažké ako to možno na prvý pohľad vyzerá. Veľmi pekný článok!

  3. Chodila jsem na gympl a na vejšku jsem se nakonec rozhodla jít na zemědělku. Sice jsem se na gymplu dost flákala, ale jak jsem zjistila tady, dokážu se učit mnohem víc a líp, než tak půlka lidí tady. V prváku máme chemii a genetiku, tyto předměty viděli lidi ze SOŠ často jenom z vlaku. Taky je potřeba mít logické myšlení a chápat matiku. V tomhle všem mám s gymplem o navrch, protože to neslyším poprvé. Jinak s tou angličtinou myslím záleží na člověku. Mám spolužáky z gymplu, který ze sebe i v Oktávě nedostali gramaticky správnou větu. U cizího jazyku podle mě záleží hlavně na tom, jak se mu věnuje člověk sám ve volném čase (filmy, knížky, youtube…) A taky bych rozhodně netvrdila, že na všech gymplech jsou vsichni učitelé jazyku kvalitní 😁 u nás byla fakt dobrá 1 asi ze 6

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vlož prosím svůj komentář
Tvé jméno