Autor: Lucia Beres, lifeinpicturesbylu.blogspot.sk

Minulý víkend som bola objavovať čaro Banskej Štiavnice,  musím sa síce priznať, že to bol nápad môjho drahého, ale ja som ho vďačne prijala :). Už párkrát sme si povedali, že by sme mali postupne spoznávať to, čo na Slovensku máme, tak sme sa do toho pustili.

Pokým sme nezišli z diaľnice, bola cesta veľmi príjemná (išli sme z Bratislavy), no a potom sa začalo mierne ródeo. Veľké serpentíny, stúpanie do kopca a les… verím, že niektorí to majú radi, ale ja ako dieťa z nížiny som tŕpla celý čas, až kým sme neprišli do cieľa. Všetko ale dobre dopadlo a ja som bola šťastná ako blcha, že som nešoférovala a že sme došli na miesto :D. Zaparkovali sme na parkovisku neďaleko centra a už po pár metroch sa nám objavilo krásne starobylé zachované mestečko.

Banská Štiavnica dýcha naozaj históriou, len mi vadilo, že do centra mesta mali prístup autá :(, vlastne mali prístup úplne všade, čo žiaľ kazí nielen vzduch, ale tiež trochu atmosféru – a to je veľká škoda, hlavne keď ide o mesto, ktoré je zapísané v Unescu.

A čo sa tu oplatí vidieť? My sme navštívili štôlňu Bartolomej (v Banskom múzeu v prírode) a štôlňu Glanzenberg, čo ma síce mierne stresovalo, ale zároveň aj fascinovalo. No čo vám poviem, byť niekoľko metrov pod zemou vo mne nevyvoláva zrovna pocit istoty, ale byť na tomto mieste s predstavou, že tu niekto pracoval a vôbec vybudoval takúto podzemnú sieť baní, to je niečo, čo treba zažiť.

Blízko pri centre sme navštívili aj Starý hrad so skrytou pevnosťou a nakoniec sme si vystúpili na Kalváriu. Všade sme chodili pešo, ale nakoľko som druhý deň ledva chodila (no nie som zvyknutá na kopce…a ani schody), tak sme si cestu trocha skrátili a aspoň ku Kalvárii sme sa vyviezli autom, ďalej sme šli pešo. Výstup bol celkom náročný a je dobré mať pevnú obuv – keď vyjdete úplne hore, čaká na vás krásny výhľad na celú dolinu.

V meste nájdete aj mnoho múzeí, ktoré sú otvorené aj cez víkendy. A hlavne tu nájdete krásny park s botanickou záhradou s rôznymi vzácnymi a neuveriteľne obrovskými stromami pri strednej priemyselnej škole, ktorá sídli v niektorých z budov niekdajšej Banskej akadémie, založenej ešte Máriou Teréziou v 18. storočí. Niekdajšiu slávu a lesk banského mesta tak stále pripomínajú majestátne stromy a historické budovy, ktoré spolu vytvárajú neopakovateľnú atmosféru.

Okrem spomínaných miest sa dá v Banskej Štiavnici a okolí aj bohato turisticky vyžiť, ako aj okúpať v tajchoch, ktorých je tu navôkol naozaj požehnane. Ak máte viac času, nevynechajte ani obhliadku Nového hradu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Banská Štiavnica je dôkazom, že aj na Slovensku máme veľmi pekné a zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť a stať sa tak občas turistom aj vo vlastnej krajine. Niekedy ani len netušíme, čo všetko sa nám skrýva rovno pod nosom :), treba sa len poobzerať.

Navštívili ste už niekedy Banskú Štiavnicu? Ak áno, ako na vás zapôsobila? 🙂

Majte sa krásne, vaša Lu 🙂


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here