Bloggers RE

DÉJÀ VU


“Je to zvláštní, jako bych tohle už někdy zažila.”

Tak nějak začínají pocity vyvolané fenoménem zvaným DÉJÀ VU.

Píšu články podle aktuálního dění ve svém životě a pocity déjà vu jsou jeho neodmyslitelnou součástí. Teď jsem konečně zapátrala, jak to s tímto fenoménem doopravdy je…

V překladu déjà vu znamená “již viděno”. Zničehonic se objeví pocit povědomosti, který je vnímán u 60-80 % populace. Co myslíte, zahrává si s námi náš mozek? Kam až sahají teorie okolo tohoto matoucího jevu? Článek je formován do teoretické části a části osobní, na kterou se vážou mé zkušennosti nebo názory.

Nejsme si úplně jistí, odkud se déjà vu bere, a proto se můžeme opírat jen o teorie, které vám dneska nastíním. Důvodem, proč se jev špatně studuje, je fakt, že s sebou nenese žádné symptomy, proto nikdo nemůže odhadnout, kdy přesně příjde, a je téměř nemožné ho zkoumat. Jediný, kdo může s jistotou říct, že “vnímá” a reaguje na déjà vu, je osoba, která prožívá daný moment.

Ohromující pocit, že jste přesně na tomhle místě byli nebo že jste přesně tohohle člověka už viděli, i když je víc je jasné, že se tak reálně nemohlo stát, protože si jasně uvědomujete, že jste na daném místě nikdy nebyli a jistou osobu nikdy předtím neviděli. Ovšem pocit je natolik silný, že je velmi snadno uvěřitelné, že se to již stalo.

Náš mozek je úžasný! Každou sekundu si ukládá stovky nových informací, ze kterých některé využije a hodně z nich taky ne. Všechny vzpomínky jsou ukládány do krátkodobé paměti a ty důležité, které později reálně využíváme, jsou ukládány do paměti dlouhodobé, kde zůstavají k využití.

Odkud se déjà vu berou?

Mohou se dít kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. To je na tom to fascinující. Nikdy nemůžete přesně říct, kdy příjde. Podle výzkumů je hlavní vyvolávač jevu stres nebo vyčerpanost. Pokud jste ve stresu nebo trpíte nedostatkem spánku, může se u vás déjà vu pocit objevit významně častěji.

Koho se déjà vu týkají?

Zdravých lidí

Nejčastěji se s déjà vu setkávají inteligentnější lidé ze střední sociálně ekonomické třídy, poté ti, kteří často cestují nebo hodně čtou. Na sobě dosti nezávislé jevy jsou ale samozřejmě poměrně logické, vzhledem k tomu, že jde o pocit něčeho viděného nebo prožitého.

Pacientů

Z průzkumu jsem zjistila, že se déjà vu objevuje u pacientů a ví se o něm docela dlouho. Obdobný zážitek jako déjà vu popisují pacienti, kteří trpí epilepsií spánkového laloku. Díky  měření se ukázalo, že u pacientů je tento pocit vyvolán záchvatovým podrážděním jedné části mozku, která je důležitá pro přenášení informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Kde je pravda?

Existují dva názory. Jeden tvrdí, že nás má déjà vu nasměrovat nebo varovat, abychom udělali v životě změnu. S dalším názorem přicházejí vědci, kteří popisují déjà vu jen jako zpožděný přenos informací z jedné hemisféry do druhé. Kde je ovšem pravda a k čemu se přikláníte vy?

Co se nám mozek srze déjà vu snaží říct?

Potřebujete více spánku

Bez dostatečného spánku se náš mozek zamlží a náš úsudek může být zkreslený nebo zcela špatný. To je taky důvod, proč mají lidé pocity déjà vu právě tehdy, když jsou ve spánkové deprivaci.

Zkušenost se skutečně stala

Pocit důvěryhodnosti se může odehrávat, protože jsme v minulosti měli stejné nebo podobné zkušenosti, ale jednoduše si je nepamatujeme. K tomuhle názoru se v poslední době přikláním i já.

Neusoustředíte se

Nevědomě jsme skutečnost před chvíli viděli, ale bohužel jsme se v té době dostatečně nesoustředili. Typickým příkladem může být chůze s telefonem v ruce. I v tomhle případě musím říct, že se mi déjà vu opravdu děje. Mozek je chytrý a zaznamená každou sekundu, i když se dostatečně nesoustředíme.

Zůstaneme nohama na zemi, nebo se vydáme výše?

Jelikož se řadím k těm, kteří věří v “něco víc“, můžeme to nazývat nadpřirozeno, nemohla jsem odolat a zapátrala jsem dál – tam, kde už většina lidí ztrácí zájem.

Minulé životy

Co se déjà vu a jeho spojení s minulými životy týká, jsem stále skeptická, i po prozkoumání asi 20 článků a několika videí. Možná ale existují situace, které jsou nevysvětlitelné záhady, a pocit, že jsme někoho už doopravdy předtím viděli, i když je pravděpodobnost nulová, se nás zmocňuje a je opravdu silnější než my. Jsou to krátké okamžiky, které jiskří celým tělem a naplňují mě naprostou jistotou.

Co si o déjà vu myslím?

Tyhle záhadné pocity jsem několikrát pocítila na vlastní kůži. Můžu potvrdit skoro všechny teorie. Málo spím, někdy nekvalitně, cestuji a hodně čtu. Jsem takzvaně perfektní adept na jev, který si zahrává s mozkem.

Pocitem déjà vu se zabývají jak vědci, tak esoterici a astrologové. Ti jsou přesvědčeni o tom, že naše duše v noci cestuje a navštěvuje lidi, země… cokoliv vás napadne. Zkrátka astrálně cestuje a žije si vlastním životem. Nad ránem se vrací zpět se svou vlastní zásobou zážitků. Při mé poslední zkušenosti bych přesně tomuhle názoru věřila, protože ten pocit je opravdu silnější než vy a sami sobě říkáte, že tohle prostě není možné.

Co jsem zažila já?

Nebyly to ty klasické pocity. Můj největší extrém byl déjà vu ve snu! Jestli jste o tomhle ještě neslyšeli, tak mi věřte, že já taky ne. Samozřejmě jsem opět zapátrala a dozvěděla jsem se, že by se údajně člověk měl sžít se zážitkem, který ve snu prožil. Dokonce by měl být člověk ve větším kontaktu se svou duší právě po prožitku déjà vu. Sny jsou údajně starý jazyk naší duše a měli bychom je vnímat reálně. Prolínaly se mi dva světy, které jsem brala dost vážně, a s tím pocitem povědomosti to šlo ještě o level výše.

Věřte, nebo ne, tohle ale lidé zažívají a můj krátký příběh je toho důkazem.

Sny si pamatuji dost podrobně a jsem schopna skoro celý sen po probuzení povyprávět. Samozřejmě vím, že si mozek rád vymýšlí a určité situace dokresuje a dobarvuje, čím jsem si ale naprosto jistá, je pocit. Nemohu vám přenést sílu toho zážitku, bylo to něco mezi “jsem asi blázen” a “tohle je až nadpřirozené“. Muselo to být reálné, prostě muselo. Jela jsem na kole, ale ne sama, objevil se vedle mě dobře známý člověk, kterého jsem nějakou dobu neviděla a se kterým jsem ani nebyla v kontaktu. Velmi reálně jsme probírali své životy a zhodnocovali jsme své nynější štěstí. Když nad tím přemýšlím, může to mít spoustu vysvětlení, třeba dořešení minulosti a naprosté odprostění se od ní.

Ale, BYLO TO TAK REÁLNÉ, opravdu jsem po probuzení měla pocit, jako bych to zažila, jako by se to stalo. Můžete si domyslet, jak to probíhalo. Samozřejmě mi to další den po celodenním přemýšlení nedalo a s danou osobou jsem se spojila na sociální síti. V průběhu konverzace se ukázalo, že dávný známý neměl ten stejný sen a že se se mnou předešlou noc na kole nesešel.

Každopádně mému mozku to za žádnou cenu nevyvrátíte. Já tam byla a on taky. Ten pocit povědomosti nikdy nevymažu a vím, že i kdyby to nebylo reálné, něco se přece jen stalo….

A tak čím víc nad déjà vu přemýšlím, a čím víc jsem si o déjà vu zjistila, tím je to pro mě větší záhadou a naprosto mě fascinuje.

Možná je tohle vysvětlení pro mou příhodu: Když se v průběhu života zážitek duše shodne s některým zážitkem, který právě prožívá naše tělesná schránka, zareaguje mozek právě pomocí déjà vu.

Děkuji vám za přečtení článku až do konce. Věřím, že ti, kteří si článek přečetli, jsou déjà vu fascinováni stejně jako já. Doufám, že jsem vám přinesla nějaké vysvětlení nebo jste se dozvěděli něco, co jste o déjà vu doposud nevěděli. Taky je možnost, že jsem vás naprosto zmátla. 

Zajímáte se o fenomén déjà vu? Podělte se v komentářích o své zážitky, věřím, že vás bude hodně!


Diana Hasalová

Jsem Diana, 25 letá cestovatelka, která se v roce 2017 vydala žít na Island. Píšu na blog Češi na cestách, mám ráda kreativní a otevřené lidi, přírodu a focení.

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X