Bloggers RE

DEŇ MATIEK: 9 ZAUJÍMAVOSTÍ, KTORÉ STE URČITE NEVEDELI, A AKO SA OSLAVUJE VO SVETE

Deň matiek by nemal byť len o kvetoch, bonboniérach a rýchlom podaní ruky. Mal by byť hlavne o ocenení, ktoré sa z našich životov vytráca, a strávení kvalitného času s mamičkami. S týmto dňom sa tiež spájajú rôzne zvyky a tradície. Podeľte sa s vašou mamičkou o niektoré zaujímavé fakty, ktoré možno ani ona o svojom dni nevedela.

9 zaujímavostí o Dňu matiek

  1. Deň matiek je tretí najobľúbenejší sviatok na svete, za Vianocami a Veľkou nocou.
  2. Asi 1/4 všetkých kvetov zakúpených počas celého roka je zakúpená práve na Deň matiek.
  3. Deň matiek je v Amerike pre reštaurácie typicky najrušnejším dňom v roku, pričom asi 60 % Američanov si dopraje návštevu reštaurácie, kde sa pekne spolu najedia.
  4. Deň matiek nie je každý rok vždy v rovnaký deň. Sviatok sa slávi každý rok druhú májovú nedeľu.
  5. Podľa prieskumov sa na Deň matiek uskutoční najviac telefónnych hovorov, viac ako v ktorýkoľvek iný deň v roku.
  6. Medzi darčeky, ktoré mamy najčastejšie dostávajú, patria kvety, bižutéria a sladkosti.
  7. Takmer v každom jazyku slovo označujúci matku začína písmenom „m“.
  8. Muži utratia asi o 35 % viac na darčekoch pre svoju matku ako pre ženy.
  9. Deň matiek sa dnes oslavuje v takmer 50 krajinách sveta. Oslavuje sa v rôznych dňoch mesiaca máj, a v niektorých krajinách dokonca úplne v iných mesiacoch a ročných obdobiach, ku ktorým sú pripojené aj rôzne tradície.

Deň matiek vo svete

Deň matiek je medzinárodne uznávaný ako deň cti všetkých matiek. No nie všetky krajiny ho slávia v ten istý deň.

Japonsko

Deň matiek alebo “Haha no hi” po japonsky. V tento sviatok sa zvyčajne darujú matkám karafiáty, ktoré symbolizujú sladkosť a materstvo.

India

Oslava Dňa matiek je v Indii pomerne nová, avšak má veľký úspech. Aj v Indii sú matky milované a uctievané. Je tu obľúbené zasielanie kariet, príprava obedu pre matky, ako aj tradícia dávania darčekov. V Indii sa Deň matiek oslavuje na celoštátnej úrovni 19. augusta.

Etiópia

Antroshtský festival, ktorý sa koná na konci obdobia dažďov, teda začiatkom jesene, je venovaný mamičkám. Po dobrom počasí sa členovia rodiny hrnú do svojich domovov na veľké jedlo a oslavu. Na rozdiel od typických Dní matiek, matka zohráva kľúčovú úlohu pri príprave tradičných jedál na festival.

Veľká Británia

Deň matiek sa oslavuje štvrtú nedeľu v mesiaci pôstu. Najobľúbenejším kvetom na obdarovanie matky je v Anglicku ruža, karafiát a chryzantéma. Deti väčšinou pripravujú pre mamy, špeciálny obed alebo zoberú mamu do jej najobľúbenejšej reštaurácie. Veľmi obľúbené je aj pečenie koláčov ako napríklad mandľové torty.

Mexiko

V Mexiku je Deň matiek určený na 10. mája a tento deň sa oslavuje v kostole, kde sa podávajú tradičné jedlá pre mamy. Zvykom je taktiež dávať darčeky ako znak úcty.

Vo Francúzsku sa Deň matiek označuje ako Fete des Meres a sa slávi poslednú májovú nedeľu. V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri.

Ako trávite tento deň vy? A čím svoju mamičku obdarovávate?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.