Bloggers RE

DOPAD KORONAVIRU NA INFLUENCER MARKETING


Stejně jako na řadu dalších odvětví má onemocnění COVID-19 velký dopad i na influencer marketing. Pozastavují se nebo se celkově ruší kampaně, influencerům klesá výše jejich honorářů a lidé tráví více času na sociálních sítích. Jaké jsou celkové dopady koronaviru na influencer marketing?

Tento článek je poměrně obsáhlý a naleznete zde řadu dat, informací a zároveň názory influencerů a lidí z marketingu, kteří dělají s influencery kampaně pro různé značky. Na začátku se na aktuální situaci podívám ze svého pohledu influencer marketing freelancera a spoluzakladatele BloggersRE, následně se společně podíváme na data z různých studií a v závěrečné části článku najdete vyjádření českých a slovenských influencerů, jaký má koronavirus dopad na jejich aktivity.

Dovolím si zde na začátek nabídnout svůj osobní pohled na aktuální situaci jako influencer marketing freelancer, kdy se podílím na kampaních pro různé značky, a rovněž jako spoluzakladatel BloggersRE, kde například provozujeme e-shop.

To, co aktuálně vnímám na trhu, je, že většina značek úplně nebo částečně utlumila svou komunikaci a kampaně. To se promítá i do světa influencer marketingu. Osobně jsem zaznamenal zrušení kampaní, jejich posunutí nebo i kreativní nápady, jak se značky snaží pružně reagovat na aktuální situaci.

Uvedu konkrétní případ kampaně, která byla zcela zrušena z důvodu koronaviru. Jde o akci Akademie věd ČR, která v březnu každý rok pravidelně pořádá Týden mozku. Jde o festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách. S Akademií věd ČR na influencer marketingu spolupracuji již několikátý rok a mimo tuto akci jim pomáhám například s Týdnem vědy. Když se podíváte na web Týdne mozku, najdete tam toto: “S lítostí Vám oznamujeme, že letošní ročník festivalu, který se měl konat ve dnech 16.–22. března 2020, se s ohledem na aktivní zdravotní prevenci ruší.” Z logiky věci se tedy zrušila i celá kampaň s influencery, která by se za normálních okolností realizovala.

Zaznamenal jsem i kampaně, kde byl snížen rozpočet. Ať na kampaních, na kterých se podílím, nebo na těch, o kterých jsem se bavil s lidmi z oboru. Šlo většinou o nižší desítky procent. Firmy tyto peníze buď šetří na horší časy, nebo je přealokovávají na jiný typ komunikace. Ve většině případů firmy však váhají a vyčkávají, co se stane. Některé firmy omezily plošně svou komunikaci na 2-3 měsíce, do konce května nebo června, s tím, že poté znovu zhodnotí situaci a rozhodnou o osudu kampaní.

Musím však říci, že mám radost ze značek, které se rozhodly i přes aktuální situaci komunikovat a vymyslet a rozpracovat zajímavé kampaně. Myslím, že přestat komunikovat plošně po několik měsíců není to nejlepší řešení. Teď je za mě potřeba posílit komunikaci a sílu brandu. V tomto se přikláním k názorům odborníků jako je Mark Ritson. Zároveň je za mě třeba být dostatečně pružný v komunikaci a umět se přizpůsobit, jak uvadí například Petr Mára. V obou případech v tom mají influenceři své podstatné místo. Avšak stále jde čistě o můj subjektivní názor a pohled na věc.

Když se na aktuální situaci podívám z pohledu spoluzakladatele BloggersRE, tak vnímám větší aktivitu v postování na instagramových profilech influencerů a online tvůrců v naší komunitě. Když se podívám například pod náš hashtag #bloggersre, kde je aktuálně přes 83 000 postů, tak vidím nárůst cca 20-25 %. Bežně tam je cca 90-100 nových postů, poslední týdny 110-120 postů denně.

Když se na aktuální podívám z pohledu čistě našeho e-shopu, který jsme spustili na začátku tohoto roku, tak zásadní výkyvy, když porovnám jednotlivé měsíce, nevidím. Leden a únor jsou plus mínus stejné, pokud jde o návštěvnost, add to cart a tržby. V březnu byl celkově velký propad, avšak ten byl způsoben tím, že jsme web 3 týdny předělávali a modernizovali. Poslední týden v březnu byly výsledky srovnatelné jako v lednu nebo únoru. To samé lze zatím říci i o dubnu. Má to asi více aspektů. Prodáváme aktuálně jen digitální produkty – Lightroom presety pro úpravu fotek, tudíž jsme v určitém ohledu flexibilní skrze komunikaci a distribuci. Spolupracujeme rovněž s influencery a rozhodli jsme se, že žádné spolupráce kvůli aktuální situaci rušit nebudeme. Naopak jsme navázali některé nové spolupráce a posílili komunikaci přes influencery. Investujeme rovněž o něco více do výkonostního marketingu jako jsou Facebook Ads. Snažíme se celkově komunikovat více benefity a přínášet přidanou hodnotu, než tlačit za každou cenu na prodeje.

Tři a půl roku tvoříme spoustu obsahu jako jsou rozhovory a články, které zdarma každý den publikujeme na tomto webu. Pořád nás to baví a velmi si vážíme našich fanoušků a čtenářů. Projekt vznikl v roce 2016 a až teď na začátku roku 2020, kdy jsme cítili zájem lidí v naší komunitě a prostor na trhu, jsme jej začali více monetizovat zmíněným e-shopem. Za dobu předtím jsme se snažili budovat povědomí o značce a hlavně spojovat, podporovat a vzdělávat komunitu v Česku a na Slovensku. To si myslím, že se nám do určité míry vrácí a pomáhá nám růst. Osobně věřím, že budovat značku a hodnotu je ta správná cesta z dlouhodobého hlediska, a o to víc v této situaci. Doposud nám to celkem pomáhalo. Uvidíme však, jak to půjde dál. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, a i když si na to někteří hrají, realita je taková, že nikdo neví, co bude za půl roku nebo za rok.

Nyní se už pojďme podívat na konkrétní data z několika průzkumů, které byly na téma dopadu koronaviru na influencer marketing v poslední době vytvořeny.

Lidé interagují více s obsahem influencerů

V průzkumu platformy Fohr a postovacího toolu Later odpovědělo 80 % influencerů, že jim v březnu stoupl engagement rate. Lidé obecně tráví více času na sociálních sítích.

Zdroj: Later, Fohr

Kolik kampaní s influencery bylo pozastaveno?

O pozastavených kampaních s influencery jsem již mluvil. Řada kampaní se zkrátka pozastavila a firmy čekají, jaký bude další vývoj. Velký dopad má aktuální situace například na segment travel, kde budou kampaně bohužel postaveny na delší dobu, dokud nebude bezpečné cestovat více do zahraničí. Vím, že velkou čáru přes rozpočet to udělalo například mým známým, kteří jsou influenceři, ale zároveň se živí jako fotografové.

Zdroj: Later, Fohr

Kolik času tráví lidé denně na telefonu?

Aktuální čísla z průzkumů poukazují na to, že lidé tráví v průměru 6-8 hodin na telefonu a stejně jako u engagementu se jedná o nárůst.

Zdroj: Later, Fohr

Snižují influenceři své finanční ohodnocení / honoráře?

Co jsem se zatím bavil s českými a slovenskými influencery, nezaznamenal jsem nějaké masivní snižování jejich odměn. V zahraničí se to již děje. Dle průzkumu přes 40 % dotázaných influencerů snížilo svou odměnu v průměru o 30 %. Předpokládám, že k tomu časem dojde i u nás, až přijde recese. V důsledku toho se nůžky mezi “full-time” a “part-time” influencery pořádně rozevřou. Zároveň je nutno říci, že je zde řada příležitostí jako je TikTok nebo Twitch, kde v řádu dní nebo pár týdnů vznikají nové hvězdy a je to o tom, kdo se dokáže adaptovat.

Čeští a slovenští influenceři o aktuální situaci

Nyní se pojďme podívat, jak aktuální situaci vnímají čeští a slovenští influenceři.

Jonáš Čumrik @johnymachette (194k followers)

Jak vnímáš aktuální situaci ohledně koronaviru s ohledem na influencer marketing?

Mého influencerství se současná situace dotkla pouze tak, že jedna z firem, se kterou spolupracuji, se rozhodla svůj mediální budget, kam spadá i část na influencery, přesměřovat jinam – aby pomáhali tam, kde je potřeba. Tím se mi zrušily aktivity s Coca Colou, ale beru to jako dobrou věc, protože v těchto dnech je toto důležité a správné rozhodnutí!

Když pominu svoje influencerské já, tak musím říct, že za poslední 4 týdny jsem pomohl pro 3 firmy realizovat kampaně s influencery, takže kdybych měl říct, zda je všem spolupracím konec, tak si dovolím říct, že ne. Právě v době COVID-19 jsem pro klienty připravil kampaně v ramci statisíců ve spolupráci s influencery. Zároveň kampaň č. 4, kterou v současné době realizujeme, je na 50% budgetu, než byla před koronavirem.

Je težké udělat nějaký závěr, ale myslím si, že je ideální čas na to, smysluplně investovat právě do influencer/online marketingu. Někdo tak dělá a jiní ne.

Adam Mach @adammachyt (346k followers)

Adame, jak ovlivňuje koronavirus tebe jako influencera?

Jako influencera mě ovlivňuje hlavně ve vytváření obsahu. Můj content na sociálních sítích se převážně tvoří z cestování po světě. Uzavřením hranic a zrušením všech následujících cest do “exotičtějších” destinací tak přicházím o zaujetí nového publika, které by cestování bavilo. Snažím se přidávat starší fotky, ale musím říct, že už mi jich zbývá opravdu málo a doufám, že se brzy situace zlepší. Cestování po ČR jsem měl v plánu až v důchodu, ale koukám, že se k tomu dostanu dříve. Ale rád publiku ukážu, že i v ČR máme spoustu krásných míst.

Vnímáš například méně poptávek na spolupráce od firem?

Zatím je složité toto analyzovat. Myslím si, že největší změna přijde v následujících měsících. Kampaně jsou plánovány i několik měsíců dopředu, a tak se nějaké ještě dodělávají, ale samozřejmě se i nějaké bohužel zrušily. Ale jsem rád, že se některé firmy rychle přizpůsobily, změnily strategii kampaně a snaží se pozitivně působit na sociálních sítích. Takto by k tomu měla přistupovat většina firem, které se snaží působit na internetu.

Barbora Bakoš @barborabakos (55k followers)

Barčo, dotkla se tě nějak aktuální situace způsobená koronavirem?

Opatrenia spojené s koronavírusom sa mňa osobne dotkli nie len negatívne, ale aj pozitívne. Negatívne v tom zmysle, že spolupráce, ktoré sú viazané na služby alebo značky, kde musíte ako zákazník byť osobne, pozastavili svoju činnosť a tým aj svoje príjmy. Čiže logicky aj výdavky na marketingové aktivity celkovo. Myslím si, že pokles príjmov ovplyvnil celý trh. Ako pozitívum vidím, že sa rozbehol dobročinný marketing na sociálnych sieťach. Na svojom profile som podoporila množstvo prínosných a zaujímavých dobročinných projektov, ktoré vznikli počas aktuálnej situácie, a mnohé z nich, dúfam, budú pokračovať vo svojich aktivitách aj po ukľudnení situácie. Pozitívom je pre mňa aj viac času na prípravu kontentu, nutnosť väčšej kreativity vzhľadom na obmedzený priestor bytu a nové formáty obsahu, na ktoré by som bežne nemala čas.

Aneta Chroustová @anetachroustova (46,7k followers)

Anet, jak vnímáš aktuální situaci spojenou s koronavirem?

Na mou tvorbu měl koronavirus rozhodne dopad. Odložily se zhruba tři kampaně, kde jsem měla být zapojená, a to na dobu neurčitou. Naopak hodne firem mě jako tvůrce oslovilo za účelem pomoci v této době. Ráda jsem v rámci neplacené spolupráce pomohla firmám, se kterými třeba dlouhodobě spolupracuji nebo jejich produkty používám. Velký propad vidím jako tvůrce YouTube videí v příjmech z inzerce a reklam, které se přehrávají před a v průběhu videí. Pokles je tam zhruba 40%. Věřím ale, že se vše vrátí do původních kolejí. Nyni je na prvním místě, abychom byli všichni zdraví.

Jak aktuální situaci vidíte vy a jaké dopady podle vás bude mít koronavirus na influencer marketing?

Zdroj: Later, Fohr, Obviously


Ivo Veselý

Influencer marketing a online business jsou mou zálibou i profesí již 5 let. Spoluzaložil jsem BloggersRE, e-shop PresetsOnline.com a podílel jsem se na kampaních například pro ŠKODA AUTO, Milka, Mattoni nebo Akademii věd ČR. Specializuji se na influencer marketing a pomáhám značkám zlepšit to, jak komunikují a prezentují svůj brand směrem k lidem za pomocí influencerů a online tvůrců. Více o mně na mém webu www.happyivo.com

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X