Bloggers RE

DOVOLENÁ V ČESKU ANEB 5 MÍST, KTERÁ MUSÍTE NAVŠTÍVIT


Zavedu vás na má oblíbená místa, která jsou velmi známá. Jak se ale říká, opakování je matka moudrosti, a proto bychom si je měli připomenout. V Česku máme neskutečné množství hor, zámků, hradů a zřícenin. Bohužel ale mnozí z nás raději vyjedou za poznáním do zahraničí a svou zemi tolik neprocestovávají.

Mám projetou valnou většinu naší krásné země, ale zdaleka jsem ani já sama neviděla všechno. V mezičase volných dnů jsem s přáteli nebo s rodinou znovu navštívila oblíbená místa v našem okolí. Pokud nežijete v Moravskoslezském kraji, tak je možné, že jste o těchto místech neslyšeli a třeba vás nalákají na výlet tady k nám, kde strávíte tu nejkrásnější dovolenou. Mám pro vás 5 tipů, tak jdeme na to!

Hukvaldy a liška bystrouška

Prvním místem, kam bych vás chtěla zavést, jsou Hukvaldy. Řadí se mezi třetí největší zříceninu v ČR. Nerada bych vás nalákala jen na zříceninu samotnou, protože na Hukvaldech je toho k vidění mnohem více. Přilehlá obora, kde se pasou daňci, vás nadchne už při vstupu přes hlavní bránu, dlouhá procházka alejemi stoletých a mohutných stromů vás správně naladí a liška bystrouška vám třeba přinese trochu štěstí. Konají se zde všelijaké turnaje a zápasy. Můžete na tomto krásném místě strávit noc pod hvězdami nebo dokonce ve sklepení. Na internetových stránkách najdete všechny ceny a možnosti, jak si užít to nejlepší, co Hukvaldy nabízí. Pod hradem se každoročně konají festivaly a najdete tam i pohoštění v přilehlé hospůdce. Jsme Češi, hospody nesmí chybět.

Zámek Hradec nad Moravicí

Dalším krásným místem je zámecký komplex, který se nachází ve městě Hradec nad Moravicí v okrese Opava. Je trochu dál než ostatní zmiňovaná místa, ale rozhodně stojí za to! Zámek je naprostá perla celého Slezska. První zmínky pocházejí z poloviny 11. století. Zámek s rozsáhlým parkem nadchne naprosto každého. Je rozdělen na červený – novogotický a bílý – renesanční. Za bílým zámkem se tyčí Bílá věž, expozice jsou dostupné za pár korun. Uvidíte například děla, kočáry, výstavu obrazů… Můžete si zakoupit vstup s několika možnostmi. Na zámku pobýval Ludvík van Beethoven, Niccolo Paganini a další významné osobnosti. Nemůžu se jim vůbec divit, že zámek milovali, je to magické místo, což pocítíte už při vstupu.

Pustevny

Pustevny patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech, ale dá se vybrat den, kdy na túře potkáte sotva pár lidí, a to pondělí. Pustevny dostaly svůj název podle poustevníků, kteří tam pobývali v 18. století. Z Trojanovic můžete nahoru lanovkou a dolů pěšky nebo na koloběžce. Přes léto je na místě spousta stánků s frgály a medovinou, korbačíky a dalšími pochutinami. Jakmile přijedete lanovkou, máte dvě možnosti – buď odbočíte doleva a půjdete na nově postavenou stezku v oblacích, nebo doprava po 4km trase hřebenovkou na Radhošť po modré značce. Stezka v oblacích je 22 metrů vysoká věž, na jejímž konci je skleněná vyhlídka, a to je ta pravá pecka! Já odvážnost sama jsem se na ni vrhla, ale jakmile jsem pod sebou uviděla propast, hned jsem si to rozmyslela a trvalo pár chvil, než jsem se na rozhoupala a ten krok udělala. Samozřejmě, po pár chvílích jsem tam dělala dokonce most a jiné kreace, jak je mým zvykem. Na samotnou věž vede dlouhý chodník vedoucí mezi stromy. Můžete vyrazit i po lanovém chodníku, který nenajdete nikde jinde v naší republice.

Po cestě na Radhošť narazíte na několik lákadel. Rozhledna Cyrilka, socha pohanského boha Radegasta a na kapličku sv. Cyrila a Metoděje. Kaple, která se nachází na konci tůry, je nejvýše položenou církevní památkou v ČR – 1 129 m. n. m.

Velký Javorník

Hora Velký Javorník se nachází ve Frenštátu pod Radhoštěm a nachází se v 917 m. n. m. Na horu můžete vyjít z několika možných tras, ale mou nejoblíbenější je určitě od lesního parkoviště u skokanských můstků. Tahle trasa je výborná pro rodiny s dětmi. Jakmile vyjdete schody, dostanete se nad skokanské můstky k místu, které se nazývá „Život v korunách stromů“, já sama jsem se tam docela vyřádila. Jde o bezbariérový chodník – naučnou stezku, který vede až 16 metrů nad zemí. Dále se napojíte na zelenou turistickou značku, která vede až nahoru. Pokud byste si cestu dolů chtěli trochu prodloužit, můžete se vydat po červené stezce a dojít k rozcestí Malý Javorník. Na vrcholu se nachází hospoda, kde se po výstupu můžete občerstvit. Vrchol Velkého Javorníku patří k velmi oblíbeným místům v Beskydech. Atraktivitu umocnila 26 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Pokud jste milovníci paraglaidingu, můžete se těšit na skvělou show. Právě z Velkého Javorníku při slunečném počasí skáčí tito odvážlivci pravidelně.

Maxova nádrž

Posledním místem je Maxova nádrž, kterou záměrně zmiňuji naposled, protože se liší od těch ostatních. Mnoho lidí o ní neví a já si přece takové poklady nemůžu nechat pro sebe. Na Maxovu nádrž se dostanete z obce Bílá po zelené turistické značce. Samotná cesta je dlouhá asi 4 km a vede přes les, ve kterém vás doprovází jeho vůně a klid. Koupání je v nádrží zakázáno, ale pokud si sebou doneste třeba špekáčky, můžete si u nádrže opéct buřta a nabažit se toho naprostého klidu. Vzhledem k tomu, že o místě moc lidí neví, nepotkáte davy, tak, jak se může stát na předešlých zmiňovaných místech. Po cestě narazíte na mloky a jiná zvířátka, a proto vás tímto prosím o ohleduplnost.

Tímto moje cestování po Česku nekončí, i když se v současné době nacházím zase v zahraničí. Rozhodně se můžete těšit na další tipy v dalších článcích. Pokud byste navštívili zmiňovaná místa, označte nás na Instagramu @bloggersre a sdílejte s námi vaše zážitky!


Diana Hasalová

Article Editor

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI