EXPIRÁCIA KOZMETIKY – AKO SI OVERIŤ, ŽE NEKUPUJETE VECI PO ZÁRUKE


Autor: Iva, happynewskin.com

Ahojte. Radi nakupujete kozmetiku všetkého druhu a doma máte viac produktov ako večierka na sídlisku? Výborne! Potom je článok určený hlavne pre vás. Zamýšlali ste sa už niekedy nadtým či nekupujete kozmetiku po expirácií? Alebo či doma nemáte takéto produkty? Ale ako vlastne zistíte, či nie je vaša kozmetika po záruke? Podľa čoho vo vianočnom upratovaní urobíte prievan vo vašej zbierke? Dnes vám prezradím ako nato. Ľahko zistíte či je vaša kozmetika ešte súca na použitie, alebo už dávno mala putovať do koša.

Keď si všimnete, že špirála už pomaly vysychá a drolí sa viete, že sa blíži koniec jej životnosti. Pri lakoch na nechty sa tiež výrazne zmení textúra a horšie sa s nimi pracuje. Sú však aj produkty na ktorých to nespoznáte a neupozornia nás na potrebu ich výmeny. Veľa záleži aj od spôsobu uskladnenia. Niekedy je zmena spôsobená iba nami a nie výrobcom. Ideálne je skladovať kozmetiku na suchom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Vďaka tomu ich trocha pomôžete, aby si čo najdlhšie zachovali svoje vlastnosti.

Číslo šarže produktu je 78N5VX.

Ako zistím expiráciu produktov?

Ak expirácia kozmetických produktov presahuje 30 mesiacov nemusia byť označované s odporúčaným dátumom spotreby. Expirácia znamená dátum kedy už produkty nie sú odporúčané na používanie.  Ak je tento dátum prítomný musí byť vytlačení priamo na obale produktu. A to vo forme mesiac / rok alebo deň / mesiac / rok. Napríklad Exp. 11/2017 znamená, že produkt by ste mali používať iba do novembra 2017. Výrobca po dosiahnutí tohto dátumu negarantuje, že produkt bude zdraviu nezávadny. Produkty po tomto dátume väčšinou zmenia svoju textúru, farbu vôňu a aj vlastnosti. Aj napriek tomu sa často bez problémov predávajú ďalej.

Na baleniach sa často nachádza aj piktogram otvoreného krémiku s číslicou a písmemom M. Je to odporúčana doba spotreby po otvorení produktu. Avšak dátum expirácie má prednosť pred týmto dátumom, lebo znamená kedy bol produkt plnený. Ak otvoríte produkt musíte brať ako prvé v úvahu pre zmenu odporúčanu dobu spotreby po otvorení.

Číslo šarže určuje každá firma inak niekedy je trojmieste inokedy  šesťmiestne, ale vždy je to kombinácia viac číslic s písmenami. Niekedy firma používa ľahké šifrovanie šarže, že od písmena A si rátate abecedne mesiac a následne za tým je rok výroby. Inokedy si to značia vlastným systémom.

Na fotke vidíte identické číslo šarže, ktoré sa musí nachádzať na každom obale ako aj na samotnom produkte.

A teraz to najdôležitejšie ako vyrátať či ešte môžete používať kozmetiku. Budete k tomu potrebovať internet a stránku www.checkfresh.com. Na stránke sú dve veľmi jednoduché kolonky. V prvej si zvolíte výrobcu kozmetiky ( je to abecedný zoznam) a do druhej zadáte číslo šarže. Po vyplnení týchto údajov sa vám ukáže dátum, kedy bol produkt naplnený, ďalší údaj je presný vek produktu a posledný je prípadna poznámka k produktu / firme. Ak po zadaní šarže objavíte niekde starší dátum ako 3 roky nekompromisne voľte kôš. Viac o informáciach na obale kozmetiky sa dozviete v tomto článku.

Ak neviet nájsť na produkte číslo šarže tak iba vyplňte kolonku s firmou. Stránka Vám potom vygeneruje fotky s príkladom ako vyzerajú šarže konkrétnej firmy, kde ich máte hľadať a koľkomiestne sú.

Aká je priemerná doba spotreby pri jednotlivých produktoch?

Vo všeobecnosti sa uznávajú nasledovné odporúčania na spotrebu jednotlivých produktov po ich otvorení. V závislosti od niektorých výrobcov sa môžu dátumy spotreby jemne líšiť.

produkty s UV faktorom – maximálne rok ( neskladujte otvorené krémy na slnečnú ochranu na ďalšiu sezónu!)
prípravky na oči ( špirála, tekuté a gélové linky) – 3-6 mesiacov maximálne
púdrové produkty  ( púdre, rozjasňovače, lícenky, bronzer) –  maximálne dva roky
ceruzky na oči a pery – rok
očné tiene – rok
make-up – dva roky maximálne
rúže a lesky – rok
starostlivosť o pleť – 18 mesiacov maximálne
laky na nechty – dva roky
krémové a tekuté rozjasňovače / lícenky – 6- 12 mesiacov
parfém – 5 rokov
prírodna kozmetika – maximálne rok

Čísla šarže produktov sú 40P302 a 40N008.

Aký je hlavný problém s expiráciou kozmetiky?

Určite ten, že vždy nie je dostupná na balení. Už ste sa zamýšlali prečo luxusná kozmetika na niektorých predajniach stojí zlomok skutočnej ceny? Nie je to iba rozdiel v nákladoch e-shop oproti kamennej predajni. Je to predaj tovaru, ktorý je po záruke. Je to predaj tovaru, ktorému chýba číslo šarže na overenie záruky. Je to predaj tovaru, ktorý nebol určený na náš trh a jeho zloženie nespĺňa naše normy. Alebo má rozdielne zloženie oproti trhu na ktorý bol určený. Určite má mnoho z vás skúsenosti, že ste si zakúpili toaletnú vodu alebo parfém cez e-shop. A miesto radosti z ušetrených peňazí a obľúbenej vône ste si kúpili niečo čo sa iba tvárilo ako vaša obľubená vôňa. Lebo tak dlho nevydržala, lebo voňala úplne inak a v najhoršom prípade už samotné balenie napovedalo, že to nesplní vaše očakávania. A miesto radosti bolo iba sklamanie.

Takže keď vás bude nabudúce dráždiť zlacnená kozmetika pri pokladni v obľúbenej drogérií, alebo reklama na sociálnych sieťach s vianočnými limitkami porozmýšlajte či to naozaj využijete. Či ten produkt, ktorý vám nedá pokoja naozaj spotrebujete. Lebo ak viete, že máte doma niečo podobné nekupujte si to. Investujte radšej do kvalitných produktov, ktoré sú multifunkčné. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou. S kvalitnými produktami sa vám ľahšie pracuje, dlšie vydržia a ich zloženie je viac ošetrujúce. A budete ich používať častejšie. Naozaj to platí ako pri ošetrujúcej kozmetike tak aj tej dekoratívnej kozmetike. Iba tak budete mať istotu, že neskladujete doma niečo čo vám miesto krásneho vzhľadu spôsobí iba podráždenie.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here