Bloggers RE

FASHION TREND: COLOR BLOCKING


Počuli ste už termín “color blocking”? Alebo v preklade farebné bloky? V módnom svete slávi tento termín návrat, a ak ste fashionista, musíte ho poznať! Čítajte ďalej…

Farebný svet v šatníku

Color blocking je technika spájania dvoch alebo troch dominantných farieb v jednom outfite. Cieľom je esteticky šokovať, ale nevyzerať pri tom extravagantne ako z kolotoča… preto je kombinovanie tých správnych farieb a ich odtieňov gro celej tvorby outfitu. Momentálne je color blocking veľmi obľúbený u blogeriek a celebrít. Z najznámejších slovenských fashion blogeriek je veľkou priekopníčkou v tomto štýle @stylemon.blog a za veľkou vodou napríklad @blaireadiebee.

Všetko začal Holanďan…

Keď v roku 1917 holandský maliar Piet Mondrian formuluje nový umelecký smer neoplasticizmus, ešte ani netuší, že ho jeho dielo prežije o vyše sto rokov. Jeho hlavnou myšlienkou je číra podstata skutočnosti univerzálneho jazyka. Piet propaguje čisté línie v podobe čiernych rovných čiar a základné farby. Maximalizuje jednoduchosť, a pritom zachováva rozpoznateľné geometrické tvary. V skratke, na jeho obrazoch sa to mihá červenými, žltými či modrými štvorcami ohraničenými čiernou líniou. Na tom by z módneho hľadiska nič výnimočné nebolo, keby sa jeho obrazmi v rokoch 1960 neinšpiroval návrhár módneho domu Dior, YSL. Navrhuje šaty, ktoré spôsobia v 60. rokoch módnu revolúciu. Londýnska mládež ju nazve “Mod Fashion” (móda módy). Mini šaty áčkového strihu so vzorom veľkých farebných štvorcov nosí aj samotná Twiggy, módny idol 60. rokov. Milovala ich natoľko, že práve po nej sa strih týchto šiat volá dodnes. V roku 2010 sa tento trend vracia, hlavne do interiérového dizajnu a dnes si opäť nachádza cestu do našich šatníkov.

Tu sa minimalizmus vypláca…

Predovšetkým kombinácia veľkých farebných plôch je v color blockingu veľmi dôležitá. Nepatria sem vzory, kvety či zložité farebne neladiace doplnky. Naopak, tu platí pravidlo “v jednoduchosti je krása”. Čím väčšie farebné plochy, tým lepšie. Napríklad šaty v jednej farbe a doplnky v druhej, alebo napríklad červené tričko s ružovými nohavicami.

Jeden, dva, alebo 10 farieb?

Kombinujte maximálne 3 farby. Viac farieb pôsobí chaoticky. Dnes sú medzi blogerkami obľúbené dvojkombinácie opozitných farieb alebo farieb susediacich vedľa seba vo farebnej škále.

Stačí kombinovať nekombinovateľné farby?

Kým kedysi Piet Mondrian použil kombináciu základných farieb, dnes sa fantázii medze nekladú. Platí však jedno! Sledujte saturáciu farieb. Teda odtiene farieb by mali byť rovnaké. Kombinujte tak neónové s neónkami, pastelové s pastelovými apod. Dôležité je, aby výberom farieb outfit oslovil, upútal estetickosťou a mierne šokoval. Existuje farebná škála alebo farebné koliesko, ktoré ukazuje protiľahlé a vedľajšie farby. Tie sa potom veľmi dobre kombinujú a vyzerajú kompaktne. Kedysi sa kombinácie červenej a ružovej, oranžovej a ružovej, zelenej a modrej považovali za faux pas. Dnes sú naopak práve tieto kombinácie vítané. A čo opozitné farby? Zelená a červená je presne ten príklad. Žltá a oranžová ladí s modrou. Stačí si vybrať. Ak chcete zvýrazniť dojem color blockingu, stačí v outfite použiť tretiu neutrálnu farbu, napríklad čiernu, bielu či béžovú. 

Ja som si túto techniku mixovania farieb veľmi obľúbila. Baví ma stále prichádzať na nové kombinácie farieb. Občas prichádzajú náhodne, ako ružovo-zelený outfit. Práve hodvábna sukňa a saténový top vytvorili neobyčajnú dvojku. Vyberte si obľúbené farby a vyskúšajte, ako by spolu ladili. Nezabúdajte ani na farebnú typológiu, noste farby, ktoré sa hodia k vám.

Autorka fotografií: Andrea Nagyová


Mária Miháčová

Fashion Article Editor

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI