Autor: Ivana Malikova, ivanxna.blogspot.com

Čo Vám prvé príde na rozum, keď začujete meno Frida Kahlo? Pre mňa to bola vždy kvetinová čelenka a hrubé výrazné obočie. Umeniu ako takému som sa nikdy nerozumela, aj keď sú momenty, kedy by som to veľmi chcela. Napríklad, ako teraz, keď píšem o Fride. Okrem tých viditeľných vecí, ako kvetinová čelenka a výrazné obočie, je pre mňa vzorom akejsi formy slobody a ženskosti. Keď som na internete uvidela toto tričko s jej podobizňou, hneď som si ho objednala. A aby som Vám tu dnes nepísala o tom, odkiaľ som tričko objednala, napíšem Vám hlavne o samotnej Fride, aby ste sa o nej dozvedeli niečo viac, niečo čo možno neviete, pretože ani ja som o niektorých veciach netušila.

tričko – aliexpress / džínsová bunda – h&m / topánky – converse / kabelka – butik Stella

ŽIVOT

Frida Kahlo bola mexická maliarka, ktorá sa narodila v roku 1907, avšak vždy tvrdila, že jej rok narodenia je 1910. Život nemala ľahký už od detstva, pretože ako dieťaťu jej diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Práve kvôli tomu jej pravá noha ochabla a mala ju podstatne chudšiu, ako ľavú. Aby to zakryla, nosila dlhé sukne alebo si na pravú nohu dala dve ponožky, zatiaľ čo na ľavej mala jednu. Aby toho nebolo málo, keď mala osemnásť rokov s jej vtedajším priateľom mala nehodu, keď sa autobus, v ktorom cestovali, zrazil s električkou. Kovová tyč jej prebodla brucho a vyšla von jej prirodzením. Taktiež mala niekoľko násobné zlomeniny panvy, 11 zlomenín na nohe, vykĺbený bedrový kĺb aj rameno a jej chrbtica bola natrvalo poškodená. Jej stav bol taký vážny, že keď ju odviezli do nemocnice, lekári jej nedávali veľkú šancu na prežitie a preto ju nechali ležať niekde pomimo, kým zachraňovali ostatných ľudí. Za jej život podstúpila viac, ako 35 operácií.

“Nohy, k čomu ich potrebujem, keď mám krídla, ktoré vedia lietať.”

TVORBA

Maľovať začala, keď bola po nehode pripútaná na lôžko a nudila sa. Rodičia jej vymysleli taký špeciálny stojan, vďaka ktorému vedela maľovať aj poležiačky. Najčastejšie maľovala samu seba, teda autoportréty a zaraďuje sa do surrealizmu a kubizmu. Jej obrazy sú plné utrpenia a bolesti ale aj tak sú obrazy farebné a pestré. Akoby chcela vyjadriť, že všetko navôkol nej je krásne, iba ona trpí.

“Maľujem samu seba, pretože veľmi veľa času prežívam sama so sebou, a moja tvár je motív, ktorý poznám najlepšie.”

MÓDA

Frida bola pre mnohých aj módnou ikonou. Typické boli pre ňu dlhé sukne, o ktorých som už písala, prečo ich nosila, pestré farby, korále aj kvetiny. A s istotou môžme povedať, že jej ikonické hrubé obočie ovplyvnilo tiež nejedeného vizážistu ale aj obyčajnú ženu. Jej typické oblečenie alebo aj ozdoby do vlasov sú vystavené v jej rodnom Modrom dome, ktorý je premenený na múzeum. Taktiež sa v ňom nachádza aj urna s jej popolom.

“Mysleli si, že som surrealistka, ale nebola som. Nikdy som nemaľovala svoje sny. Maľovala som svoju vlastnú realitu.”

LÁSKA

Myslím si, že jej najznámejší vzťah bol s Diegom Riverom, za ktorého sa dokonca aj vydala. Diego bol o 20 rokov starší, veľký sukničkár a oproti útlej Fride bol pevný robustný muž. Dokonca ich volali “slon a holubica”. Frida sa do neho bezhlavo zamilovala aj keď vedela, že Diego nikdy nebude muž jednej ženy a vždy bude mať milenky. Stvárňovala ho vo svojich maľbách a trikrát s ním otehotnela ale zakaždým potratila. Opustila ho, keď si začal s jej sestrou.

“V mojom živote boli dve veľké nehody. Jedna z nich bol ten autobus, druhá bol Diego. Diego bol zďaleka horší.”

Ale ani Frida nebola neviniatko a za svoj život mala veľa milencov, ale aj mileniek. Áno, čítate správne. Frida bola bisexuálka. Medzi jej naznámejších milencov patrí určite revolucionár Lev Trockij a z mileniek je to tanečnáčka Josephin Baker alebo maliarka Georgia O´Keefee.

SMRŤ

V roku 1953 ju zasiahla ďalšia obrovská tragédia, kedy jej pravú nohu museli od kolena amputovať. Frida zomrela, keď mala 47 rokov. Posledné roky svojho života prežila v korzete a na morfiu, pretože mala obrovské bolesti. Našli ju mŕtvu vo svojom dome, kde ležala vedľa svojho posledného obrazu “Nech žije život”. Ide o zátišie s melónmi. Melóny majú veľký význam a sú častým predmetom mexického umenia. Sú symbolom sviatku Smrti mŕtvych.

“Maľujem kvety, takže nikdy nezomrú.”


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here