Vše přichází ve správný čas.

Pokud jste se dostali k tomuto článku, znamená to jediné, jste připraveni na hygge. Že jste tento pojem ještě nikdy neslyšeli? Já vám ho ráda objasním. Vyslovuje se hju:ga a pochází z Dánska. Volně by se dal hygge popsat jako prožívání sounáležitosti nebo přítomnosti. Přesný překlad ale nikde nenajdete, jelikož se nedá popsat slovy, hygge musíte prožít a procítit.

Ve svých článcích píšu ráda o čase, o pojmech, které znáte, ale nikdy jste jim nevěnovali větší pozornost, o štěstí a dalších tématech, které se dotýkají mého života, abych vám mohla předat něco víc než jen údaje. Všechno to dává smysl. Dejte si dobrou kávu nebo čaj a sedněte si na místo, kde vám je příjemně. Hygge je totiž přesně o tom.

Zatímco spousta současných trendů se zabývá aktivním a zdravým životním stylem, Dánové nás okouzlují svou tradicí, která je hlavně o odpočinku a požitku. S hygge je to zkrátka jiné, je to návrat k tradicím, které přece nikdy neomrzí.

Abyste prožívali hygge, nepotřebuje znát skandinávské tajemství. Stačí se zeptat sama sebe, kde se cítíte doma, jaké činnosti a zvyky ve vás vyvolávají šťastné pocity nebo dokonce, s jakými lidmi se cítíte naprosto uvolnění. Tohle není recept na spokojený život, tohle je spokojený život. Možná právě dnes poznáte, že hygge je stále s vámi, jen jste si to doposud neuvědomili.

Hygge se docela nedávno dostalo velké pozornosti. Naprostý boom proběhl při vydání slavných knih s tímto tématem. Já jsem si chtěla svůj názor vytvořit na základě mých emocí a poznání. Vzhledem k tomu, že píšu tento článek, může vám být jasné, že mě to nadchlo. Možná víc než to.

Četli jste o tom, že Dánové jsou považováni za nejšťastnější lidi na světě? Tento národ praktikuje hygge už stovky let. Skvělé výsledky spokojenosti nejsou důsledkem cílené honby za štěstím, ale hlubší stability a spokojenosti. Na co ti Dánové přišli, že tím dostali celý svět tak, že se hygge dokonce vyučuje na univerzitách?

Hygge je způsob, jak proměnit běžné ve výjimečné! A tak vám tento článek bude příručkou a zároveň průvodcem.

Dějiny

Pochází ze staronorského kořenu slova hu, které v překladu znamená myšlenka, odvaha nebo mysl. Hygge přišlo od Norů na konci 19. století nebo na začátku 20. Ve středověkké dánštině slovo hygge znamená utěšit nebo povzbudit.

Základní kameny

Myšlenka jednoduchosti, vzájemnosti, společenství a sounáležitosti. Um přítomnosti, který otevírá malý význam vesmíru a příležitostí.

Životní styl

Žít ve stylu hygge znamená hledání krásy i v malých věcech a užívání si kouzla přítomného okamžiku. Dánové v podstatě popsali ten nejzákladnější princip našeho pomyslného štěstí, pohody, klidu, útulnosti a dali mu jednoslovný název – HYGGE.

Fenomén, který uhodil hřebíček na hlavičku a okouzlil svět. Dánové nám radí odpočívejte, zachumlejte se do deky, dejte si horkou čokoládu nebo kafe, nic neřešte a nechte čas plynout.

Přidávám vám pár tipů a obrázků, jak si navodit hygge v běžném životě, doma či jinde. Aplikujte hygge, čtěte stále hju:ga, na věci a lidi, kterými se obklopujete.

DOMOV

Místo, kde trávíme nejvíce času, proto by mělo být co nejútulnější a nejpříjemější. Dánský styl je velmi přirodní. Dřevěné stoly, kovové svíce, všude spousta dek a polštářů, krb a na stole láhev červeného vína. Přípomíná vám to ty idylické obrázky z Googlu? Odvíjí se to hlavně od toho, že více než polovinu roku je tma, proto je důležité si chvíle, které strávíme doma, udělat co nejpříjemnější. Ať je to ranní káva, večerní voňavá svíčka, či přírodní materiály, které nám navodí příjemný pocit.

RODINA A PŘÁTELÉ

Umění vytvořit si útulné a vřelé místo pro život, kde se rodina a přátelé potkávají, jedí, pijí dobré pití a povídají si. Místo honění se od jedné věci ke druhé oslavuje hygge rodinnou pohodu a vřelost. A tak si spolu celá rodina uvařte večeři, nalijte si sklenici vína, popovídejte si, a to vše v naprostém klidu. Pamatuji si na večery, které jsem trávila s kamarádkami. Byly jsme tři a každá jednou za čas uvařila večeři, spolu jsme ji snědly, povídaly si a nechaly se unášet okamžikem. To bylo tak výjiměčné, že na to budu vzpomínat do smrti. Dokonce jsem si z těchto večerů odnesla i můj velmi oblíbený recept na špagety aglio olio mé kamarádky. To byl ten pravý hygge, děkuji.

PŘIRODA

Z přírody čerpáme skvělou energii celé věky. Nejlépe si každý okamžik, každý nádech lesa či oceánu, mechu nebo jeřabin užijete bez telefonu, to je fakt, který se nedá popřít. Nechat telefon doma, zapomenout na čas, protože ten jsme se naučili stále kontrolovat. Nosíme ho na rukách i v kapse. Jednou za nějakou dobu by měl zůstat doma, abychom pocítili hygge ještě intenzivněji.

OKAMŽIK

Vytvořte si takzvaný hyggekrog, což by měl být pohodlný koutek ve vašem bytě, který bude jen váš. Každý dům nebo byt by měl mít takové své útulné místečko na odpočinek a užití si toho vašeho okamžiku. Ideálně někde u okna s výhledem na okolní krajinu. K většímu pohodlí si přidejte pár polštářů a můžete si začít užívat své příjemné okamžiky třeba s dobrou knihou.

Další tip se týká jídla, jak jinak. Jídlo je úžasné a je tolik variat a chutí. Přestaňte jíst jen a pouze zdravě, dát si kus dortu je rozhodně hygge. Mnoho z vás, kteří mě znáte, můžete potvrdit, že pro mě je kus dortu rozhodně velké HYGGE a zvuky nadšení nepřeslechne ani vedlejší stůl v kavárně.

“Nejvýznamějším rysem, který nám hygge poskytuje, je atmosféra tepla a uvolněného prožívání přítomnosti. Hygge pěstujeme pomocí ohleduplnosti a vzájemných vztahů. Je neformální a nespoutané.

Judith Friedmanová Hansenová

K hygge patří pohodlí a útulnost, uvolněná mysl a pocit bezpečí. Tajemství hygge je v uvědomování si rytmu našeho každodenního života, lidí, s nimiž se rozhodneme strávit svůj čas, aktivit, které podnikáme a činí nás šťastými, věcí, kterými se obklopujeme, abychom dali svému životu tu správnou hodnotu a smysl. Malé každodenní věci, nad kterými se pousmějete a sami si tak zpříjemníme den.

Hygge jsou všechny ty momenty, které vás hřejí u srdce. Všechny maličkosti v životě, které nás dělají šťastnější, a hlavně láska v sobě, která nám dovoluje okolní lásku a radost přijímat.

Víte. proč je hygge v dnešní době tak uctívaný? Něco, co by pro nás mělo být naprosto přirozené, bohužel tak přirozené už není. Je to čas. Příjemně strávený čas, který je omezený a nikdo nevíme, jak dlouho nám na tomto světě ještě zbývá. Proto udělat si čas na sebe, rodinu, přírodu, blízké, koníčky… je důležitější, než si možná uvědomujeme. Člověk, který vidí cennost těchto okamžiků, nemůže být skoro nikdy smutný, dokáže vždy zpomalit nebo se úplně zastavit. Bohužel spousta lidí to v dnešní uspěchané době nedokáže, a proto je hygge takový fenomén.

Pro mě je pohoda a příjemný pocit, říkejme tomu tedy hygge, neodmyslitelnou součástí každodenního života. Chci, aby se i bezvýznamný den stal významným a zapamatovatelným. Máme jen tento život, proč si ho neudělat krásnější a výjimečný. Není to přece jenom celé o tom? I když Dánové vymysleli něco nového a hitového, je to v podstatě základní věc, která nám byla přirozená, jen jsme ji už dávno zapoměli.

Víte, kdy je naprosto ideální čas? Právě teď, protože přichází podzim a ten je pro hygge jako stvořený!

Zapalte si svíčku, která vám provoní celý byt, zapněte si příjemnou hudbu a pomalu se nalaďte…

Děkuji vám za přečtení článku. Doufám, že jste si doma navodili pocit hygge se mnou a nechali jste se inspirovat malými tipy, jak si zpříjemnit ne život, ale každý den!

Mějte se krásně, žijte své hygge.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here