Čo to vlastne znamená byť introvertom? Tak poprvé, netreba si zamieňať plachosť a introverziu. Plachí ľudia sú väčšinou neistí a boja sa. Introverti nehovoria veľa o svojom živote, sú rezervovaní, ale nemusia byť vždy bojazliví. Taktiež majú tendenciu premýšľať o veciach. A to veľmi často a na dlhšiu dobu. Naopak extroverti radi hovoria, ukazujú svoje vnútro navonok a najradšej trávia svoj život v stredobode pozornosti. 

Ja sama seba považujem takisto za introverta, a to už odjakživa. Pamätám si, že ako malá som bola ešte aj strašne hanblivá, nechávala som si veci pre seba, s nikým som veci neriešila a veľa som premýšľala. Nemala som rada, keď som bola stredobodom pozornosti a radšej som si “show” užívala niekde z diaľky. Dnes to vnímam úplne inak a som rada, že sa radím k “introvertom”.

A tu sú ďalšie príznaky toho, že aj ty si pravdepodobne introvert:

  • Introverti hovoria relatívne málo. Ale vedia, čo hovoria. Sú dobrí poslucháči a premýšľajú nad danou situáciou. V hlavičke si robia analýzu danej situácie alebo témy a hovoria len vtedy, keď to oni sami považujú za vhodné. Žiadne výkriky do tmy.
  • Introverti radšej píšu, ako hovoria. Nie z toho dôvodu, že majú strach z rozprávania a sú hanbliví (možno niekedy aj áno), ale hlavne preto, aby mali dostatok času na výber vhodných a rozumných slov bez toho, aby niečo len tak vytrúbili do sveta. Ja sa musím priznať, že v škole som mala radšej písané odpovede ako tie ústne – najmä z toho dôvodu, aby som si poriadne premyslela odpoveď a nekecela nejaké hlúposti. 
  • Introverti sa radšej zameriavajú na svoj vnútorný svet. Preľudnený, hlasný či prenikavý svet okolo introvertov ich znepokojuje. Hlavne v dnešnej dobe, kde sú masy ľudí na uliciach, v obchodných centrách či dopravných prostriedkoch. Preto keď introverti môžu byt’ sami so sebou, užívať si ticho a pokoj a premýšľať, to je ich, v tom sa vyžívajú. (Ale nie len introverti, myslím si, že každý jeden z nás má občas rád, keď má konečne pokoj od davu ľudí a môže tráviť chvíľku času len sám so sebou.) 
  • Introverti si užívajú pohodlnú atmosféru. Na rozdiel od hanblivých ľudí, dokážu introverti viesť nejaký ten “small talk”, ale zvyčajne o to nemajú záujem a nechcú viesť žiadnu rýchlu diskusiu. Namiesto toho, že sa budú zúčastňovať nejakých večierkov a podujatí, si radšej vyberú pohodový večer so svojimi priateľmi v útulnom podniku. Ale so skutočnými priateľmi. Takisto dajú radšej prednosť dobrým, zaujímavým a plnohodnotným rozhovorom, ako nejakým povrchným socializovaním sa. Introverti uprednostňujú skutočných priateľov, aj keby ich mali spočítať na prstoch jednej ruky, pred povrchnými priateľstvami.

Introverti sú v podstate veľmi pokojní ľudia, ktorí, ako som už hovorila, sú zameraní na svoj vnútorný život. Stretla som sa už aj s takým názorom, že keď človek toho veľa nepovie, tak je buď znudený, arogantný, alebo neslušný. Je neslušné byt introvertom? Len preto, že sa zdržia komentárov, neznamená, že si vždy musia myslieť niečo zlé.

A vôbec, je veľa silných stránok, ktoré introverti majú, z ktorých by sa mnohí mohli len naučiť. Aké?

Vedia počúvať

Introverti nikoho v žiadnej konverzácií a diskusii neprerušia. Práve naopak, starostlivo a pozorne si všetko vypočujú. A to je schopnosť empatie a vcítenia sa do situácie iných, ktorú nie každý človek má. Preto vždy dobre vedia vycítiť, ako sa ten druhý človek cíti a čo práve prežíva.

Sú verní

Nemajú záujem o klebety a ohováranie. Nechcú viesť diskusie a “small talks” s cudzími ľuďmi a už vôbec nie žiadne nenávistné konverzácie. Ak si vás vyberú za priateľa, tak si to vážte, pretože vás nikdy nesklamú. Budú vám verní, a preto by ste si to mali ceniť, pretože takýchto hlbokých priateľstiev je veľmi málo.

Sú koncentrovaní a spoľahliví

To, že sa vedia sústrediť na svoje myšlienky ich robí spoľahlivými. Vedia si dobre zapamätať veci, v pokoji vykonávajú svoje povinnosti a úlohy, a sú na ne plne koncentrovaní. Takisto premýšľajú skôr, ako niečo vykonajú.

Sú úspešní v správnom zamestnaní

To, že sa vedia koncentrovať a veci analyzovať, ich môže v práci urobiť veľmi úspešnými. Ak si vyberú ten správny smer a vedia, kde ležia ich silné stránky, môžu sa v ich kariére posunúť veľmi vysoko. Introvert sa podľa mňa nikdy nemôže stať dobrým predajcom. Práve naopak, vynikajú ako vedci alebo umelci.

Samozrejme, že nie všetko musí na 100 % platiť pre každého introverta, pretože každý jeden z nás je jedinečná osobnosť. Možno aj nejaký ten extrovert sa v texte našiel. A čo vy? Radíte sa ku introvertom, alebo ste skôr extroverti?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here