Bloggers RE

JABLČNÝ OCOT: VŠESTRANNÝ ZÁZRAK PRE PLEŤ AJ VLASY A 5 TIPOV NA JEHO POUŽITIE

Zabudnite na drahé a chemické kozmetické výrobky určené pre krásnu pleť a lesklé vlasy. Jablčný ocot ako prírodná alternatíva naozaj dokáže divy a pomôže nielen proti akné, mastnej pokožke, ale aj lupinám.

Jablčný ocot je ideálny na čistenie pleti, pokožky aj vlasov. Pretože na rozdiel od väčšiny bežných alkalických mydiel, jablčný ocot reguluje prírodný ochranný plášť s kyselinou. Ako môžete tento všestranný zázrak použiť na každodennú starostlivosť? 

Jablčný ocot a jeho účinnosť

Mnoho mydiel, krémov alebo šampónov môže pokožke spôsobiť viac škody ako úžitku. Či už prostredníctvom syntetických vôní, mikroplastov, alebo príliš nízkej hodnoty pH. Správne aplikovaný jablčný ocot naopak zaisťuje jemné čistenie a intenzívnu starostlivosť.

Jablčný ocot obsahuje:

 • vitamín C
 • vitamíny skupiny B
 • draslík
 • horčík
 • železo
 • beta karotén
 • síru
 • zinok
 • pektín

Okrem toho má jablčný ocot antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, čo je obzvlášť dôležité pri liečbe pupienkov a akné.

Tip: Na kozmetické použitie by ste mali vždy zmiešať rovnaké diely jablčného octu s vodou, aby bola hodnota pH podobná hodnote pH pokožky.

Pri kúpe sa spoľahnite na prirodzene organický jablčný ocot

5 tipov na jeho využitie

Ak je jablčný ocot správne aplikovaný, môže byť dokonalým pomocníkom pri starostlivosti o krásu a zdravie. Či už ako čistiaci peeling, osviežujúca čistiaca voda na tvár, alebo kondicionér na vlasy. Vďaka nasledujúcim tipom už nebudete musieť míňať peniaze na drahé výrobky.

Peeling na pleť

Ak je vaša pokožka postihnutá vyrážkami, je to zvyčajne preto, že vaše póry sú upchaté nečistotami a mazom. Upchaté póry sú dokonalou pôdou pre baktérie, ktoré následne spôsobujú zápal – teda vyrážky, pupienky a podobne.

Na rozdiel od chemických peelingov, ktoré často obsahujú mikroplasty, účinkuje jablčný ocot okamžite, vďaka ovocnej kyseline, ktorú obsahuje.

Ako na to:

 1. Tvár si umyte vlažnou vodou.
 2. V miske zmiešajte pol pohára vody a pol pohára octu.
 3. Vložte čistý uterák do zmesi jablčného octu a vody, kým nenasiakne, jemne ho vyžmýkajte a priložte na tvár.
 4. Po 5 minútach môžete uterák zložiť z tváre a odstrániť všetky zvyšky suchým uterákom. Výsledok sa dostaví už čoskoro. 

Toner pre mastnú pleť

Aby sa vaša pokožka po vyčistení neleskla, môžete si pomôcť octovým pleťovým tonerom. Ovocná kyselina, ktorú jablčný ocot obsahuje, pôsobí na pokožku spevňujúco a zaisťuje stiahnutie pórov. Ďalším plusovým bodom je, že ocot stimuluje krvný obeh, vďaka čomu pokožka vyzerá menej bledo.

Ako na to:

 1. Toner z jablčného octu nanášajte čistou handričkou.
 2. Toner z jablčného octu používajte ráno a večer.
 3. Pre toner jednoducho zmiešajte 500 ml vody s 1 lyžicou jablčného octu a naplňte do sterilizovanej fľaše.
 4. Najlepšie je toner používať ráno a večer. Nanášajte ho čistou handričkou, no neumývajte ani neoplachujte tvár.

Pite jablčný ocot na čistú pokožku

Účinok octu vám prospeje aj pri vnútornom použití. Určite to neznie veľmi chutne, ale pohár vody s 2 lyžicami jablčného octu chutí osviežujúco a dokáže divy. Pohár vody s jablčným octom nielenže stimuluje trávenie a naštartuje váš metabolizmus, ale vytvára aj najlepší základ pre zdravú pleť.

Vedeli ste, že… sa o jablčnom octe hovorí, že vám pomôže schudnúť. Pohár vody s 2 lyžicami jablčného octu denne pomáha tráveniu a potláča chuť do jedla

Zmierňuje úľavu od nadmerného slnečného žiarenia

Pretože kyselina v octe stimuluje krvný obeh, pomáha jablčný ocot pokožke regenerovat’ po intenzívnom pobyte na slnku.

Ako na to:

 1. Namočte čistú handričku do čistého jablčného octu a položte si ju na niekoľko minút na postihnuté miesto.

Tip: Ak ocot vopred dáte do chladničky, pôsobí zábal aj príjemne chladiacim účinkom.

Kondicionér na lesklé vlasy

Oplach z jablčného octu, je skutočným liekom na krásne vlasy. Zaisťuje nielen zdravú pokožku hlavy, ale uľahčuje aj rozčesávanie vlasov.

Ako na to:

 1. Zmiešajte 1 liter vody s 2 lyžicami jablčného octu.
 2. Nalejte zmes do čistej fľaše a odložte ju do chladničky.
 3. Kondicionér používajte vždy po umytí vlasov a asi 1/4 zmesi naneste na mokré vlasy. Kondicionér funguje najlepšie, ak ho nevymyjete a necháte vlasy uschnúť na vzduchu.

Máte aj vy skúsenosti s jablčným octom? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch!

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.