Bloggers RE

JACKFRUIT: POZNÁTE TÚTO VEGÁNSKU NÁHRADU MÄSA?

Jackfruit je práve in. Nie je divu, že si ho obľúbili nielen vegetariáni a vegáni. Aký udržateľný je jackfruit ako náhrada rezňa, klobásy a podobne? Odkiaľ pochádza tento zázrak? Ako ho pripraviť? Ako ho jest’?

Trendy potravina z trópov

Jackfruit pochádza zo stromu jackfruit, pôvodne z južnej a juhovýchodnej Ázie. Na vyrastenom strome narastie ročne až 700 plodov a niektoré môžu vážiť až 35 kíl. Jackfruit rastie aj v krajinách ako napríklad India, Nepál, Srí Lanka, Bangladéš a Thajsko, ale aj v iných tropických krajinách. V týchto krajinách je tento plod obľúbený už veľmi dlho, a to hlavne medzi vegetariánmi ako náhrada za mäso.

Ako sa konzumuje?

Toto ovocie ma oválnu formu, tvrdú šupku a vážiť môže až 35 kilogramov. Vizuálne trochu pripomína melón a využiť sa môže nezrelé alebo zrelé.

Keď je zrelý, má veľmi sladkú chuť a je vynikajúci ako dezert. V ázijskej kuchyni ale existuje veľa využití, napríklad ako sušené ovocie alebo chipsy. Nezrelý jackfruit by ste nemali jesť surový, pretože je ťažko stráviteľný. Nezrelé jackfruity môžete skladovať až 10 dní pri izbovej teplote. Zrelé aj narezané plody by ste mali uchovávať v chladničke, alebo ihneď zjesť.

Ako chutí?

Varený alebo pražený, je skvelý, hlavne vtedy, keď chcete nahradiť chuť mäsa, pretože vláknitá konzistencia veľmi pripomína konzistenciu mäsa. Rovnako ako u iných alternatív vegánskeho mäsa (tofu alebo seitan), chuť prichádza vtedy, keď správne okoreníte. O vegánske a vegetariánske recepty, ktoré sa dajú pripraviť s dužinou, núdza nie je. Vegánsky hamburger alebo pikantné kari? Jackfruit nahradí všetko!

A takýto je zdravý!

Tato vegánska alternatíva mäsa obsahuje približne 30 mg vápnika na 100 g. Ďalej obsahuje horčík (37 mg) a ma vysoký podiel draslíka (407 mg).

Jackfruit boduje, ale aj inde. Neobsahuje žiadnu sóju ani lepok, čo je skvele pre tých, ktorí sú alergicky na lepok. Takisto obsahuje veľa vlákniny, ktorá je ideálna na trávenie a pocit sýtosti. Obsahuje asi 5 g na 100 g. (Obyčajná zelenina iba 3 g a tofu 3 g na 100 g)

Ďalej v sebe jackfruit skrýva stopové prvky ako železo, zinok, mangán ako aj vitamín A a vitamín C. Zvláštnosťou je, že obsahuje dôležité vitamíny B, ktoré sa zvyčajne nachádzajú iba v mäse. S asi 40 kalóriami na 100 g je ľahký.

Ja si momentálne kupujem tento v konzerve, keď nemám čerstvý. Nájdete ho na sladko, ale aj na slano. A určite sa oplatí vyskúšať!

Tak čo, trúfate si na toto super ovocie? Už ste ho mali? Ako ste ho použili?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.