Bloggers RE

JAK CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT DLOUHÝ LET


Protože mě zanedlouho čeká v kuse 11 hodinový let (Istanbul -> New York) a absolvuji ho již potřetí sama, rozhodla jsem se pro Vás sepsat pár rad a tipů, jak v klidu dlouhý let zvládnout a třeba si ho i užít? 🙂 

Mohla jsem si vybrat let přímý, ale jak jsem už zmiňovala v článku Kdy je ten pravý čas na nákup letenky?, je na každém z nás, jestli dáme přednost letu přímému, nebo letu s několika hodinovým přestupem a delší trasou. Já jsem se rozhodla letět opět s Turkish Airlines, nejen proto, že mě zpáteční letenka do NY (JFK airport) vyšla na 11 500 Kč, ale jeden z dalších důvodů je ten, že Turkish Airlines dovoluje zdarma odbavit 2x kufr 23kg! Což je samozřejmě výhoda při cestě nazpět. 🙂 Ostatní aerolinky dovolují pouze 1x 23 kg. Co se společnosti týká, na Turkish Airlines nemám jedinou výhradu, všechno bylo podle mých představ a to jídlo?!?!? Mňaaaaam!!! A teď už k článku.

 1. Výběr sedadla

  Pečlivě zvažte, jaké sedadlo si zvolíte, protože to považuji za jednu z nejdůležitějších věcí na cestování letadlem vůbec! Vyzkoušela jsem všechny možnosti, pro nováčky by se mohlo zdát ideální sedadlo u okýnka nejlépe někde uprostřed, ale postupem času jsem zjistila, že je pro mě ideální vybrat si sedačku někde co nejvíce vepředu… a proč? -> a) vystoupíte mezi prvními b) nemusíte nikoho otravovat, když se vám chce na záchod c) můžete si natáhnout nohy do uličky d) kdykoliv se můžete jít projít, pokud vás nebaví věčné sezení, bez zbytečného otravování spících lidí vedle vás. Čím dřív si samozřejmě letenku rezervujete, tím lepší jsou vaše šance na získání vašeho oblíbeného místa – easy. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. 🙂

 2. Připravte se na JETLEG

  Existuje několik činností, kterými lze předcházet problémům, které vznikají díky odlišnému časovému pásmu v cílové destinaci. Choďte spát v tu dobu tak, abyste si na rozdílný čas lépe zvykli. Např. pokud letím do NY (časový rozdíl  mínus 6 hodin), půjdu spát den před odletem co nejpozději. Co také může pomoct, je rezervace letenky, kdy letíte přes den (bývají však dražší než ty v noci). Před letem si dobře si odpočiňte.

 3. Vezměte si do letadla svůj polštářek + sluchátka nebo špunty do uší

  Jak jsem psala v mém listu nezbytných věcí do letadla, beru si s sebou kromě nafukovacího polštářku kolem krku vždy také dlouhý huňatý šátek, který používám jako deku. Deky samozřejmě většinou aerolinky nabízejí, ale já mám raději svoji výbavu. Dokonce jsem si zvykla narvat do uší i špunty a považuji je za nutnou výbavu na palubu :). Měla jsem možnost vyzkoušet sluchátka s možností potlačení hluku, což je naprostá pecka, ale kupovat je zatím v plánu nemám, protože je to trochu větší investice.

 4. Pohodlně se oblečte a nezapomeňte na masku na obličej

  V letadle je většinou zima, takže kraťásky, tílko a boty na podpatku asi nebudou dobrá volba, klidně si vezměte i více vrstev do příručního zavazadla, lepší více, než abyste pak mrzli. Maska na obličej se může hodit, pokud letíte právě v denních hodinách. Já letím většinou v legínách, teniskách a svetru, mikče, v Turkish dávají dokonce pantofle, takže se můžu pohodlně přezout.

 5. Nabíječka!

  Tablety, telefony, notebooky atd. nemusí být vždy spolehlivé. Vybijou se a vy budete rádi za cokoliv v rezervě. Ve většině letadel si můžete nabít vaše zařízení přes USB přímo před vámi pod obrazovkou.

 6. Využijte servisu, který nabízí personál aerolinky.

  V ceně takového letu máte obvykle neomezenou konzumaci jak nealko, tak alko nápojů + snídani, oběd/večeři a svačinu. Byla by škoda, pokud byste nevyužili takových hodů! 🙂 Osobně jsem se zatím v letadle nesetkala s jídlem, které by mi nechutnalo. Já si vždycky musím dát alespoň dvě sklenky bílého vínečka a pak piju hodně vody – i z toho důvodu raději vybírám sedadlo do uličky, protože pak chodím často na toaletu. 🙂 Ale zase neberte alkohol jako způsob vyrovnání se s letem. Mohl by pak nastat problém při přistání 😀

 7. Hygiena!

  Není horší představy, než že si zapomenu vzít do letadla kartáček s pastou, ale Turkish to opět vyřešili, dají vám kosmetickou taštičku plnou těchto nezbytností!  – ne, nedělám jim reklamu, ale jen pro porovnání –  v American Airlines vám dají jen deku.

 8. Buďte produktivní!

  Pokud máte s sebou svůj notebook, může být vaší nejlepší šancí, jak dohnat veškerou práci. 🙂 Protože kdy budete mít další příležitost takhle sedět X hodin bez dalších rušivých elementů?

 9. Buďte komunikativní!

  Pokud zrovna neletíte směr Čína a nesedí vedle vás člověk, který ani nepípne anglicky, využijte čas ke zlepšení angličtiny a normálně, přirozeně se s člověkem vedle vás dejte do řeči. Většinou se tomu stejně nevyhnete, protože spolusedící se vás zeptá dřív nebo později. Není to nic divnýho a stejně tak se můžete dát do řeči s cabin crew, kteří musí ovládat angličtinu vždycky!

 10. Problém s létáním?

  Pokud patříte mezi tu skupinu, které obecně létání není příjemné a věčně si při vzletu představuje, že uvízla v letadle a že se letadlo zřítí, mějte na paměti jednu věc: jakmile jste ve vzduchu, nic dalšího udělat nemůžete :). Zůstanete v letadle tak dlouho, dokud nepřistanete, takže se nadechněte, dejte si vínko, pusťte si film a nemyslete na takové hlouposti. 🙂

Mějte se krásně a létání zdar 🙂


Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram