Komunita online tvůrců

JAK RELAXUJI A JAK BYSTE MOHLI VY?

0 0

Poslední dobou jsem často vyčerpaná z věcí kolem… práce, škola, všechno stíhat pro mě kolikrát není jednoduché, a tak se s vámi podělím o několik relaxačních technik, které na mně nejvíc platí, když už fakt jedu z posledního.

Existuje spousta relaxačních technik, které se můžeme během života naučit a pro každého samozřejmě slovo relax může znamenat něco jiného. Proto neberte tento článek jako návod, který platí pro všechny, protože to tak nebude nikdy, ale spíše jako inspiraci. Několik let jsem studovala psychohygienu, a tak jsem našla pro sebe ten správný způsob, jak vypnout. Třeba ho najdete i vy.

Když se děje něco, z čeho máme strach nebo úzkost, naše tělo se cítí nepříjemně a my hledáme způsoby, jak se cítit lépe. Pokud si myslíte, že na relax vám čas nezbývá, tak se nebojte, většina těch činností, které na mě platí, zabere jen pár minut. Teda jak co. 😀

//Dýchám//

Často se zapomínáme soustředit na to nejjednodušší – a to je náš dech. Všimněte si přirozené pauzy mezi nádechem a výdechem a zhluboka se nadychujte. Zní to možná divně, ale fakt to funguje – hlavně v situacích, kdy máte pocit, že byste někoho nejraději zabili. 🙂

//Běhám//

Pohyb. Choďte na procházky, běhejte, sportujte, uklízejte, zkrátka dělejte cokoliv, kde se alespoň trochu zapotíte. Věřte, že jakýkoliv pohyb se počítá a zametete nejen se stresem, ale i s velkym břichem a spokojenost bude o to vyšší! Mně stačí, když si uklidim byt a srovnam věci ve skříni a na stole tak, jak mají v mých představách být a tam, kam patří. Při pořádku se mi fakt líp usíná  a i blbé vyndané nádobí z myčky mi kolikrát stačí.

//Píši si, jaké mám cíle na daný den//

Když jsme ve stresu, máme tendenci soustředit se na vše špatné, co se kolem nás děje a tím je pro nás těžší si odpočinout. Sepište si na papír do bodů třeba 3 super věci a činnosti, které chcete stihnout nebo které v ten daný den dějí.

//Ujasním si priority na den, týden, měsíc//

Je pro mě kolikrát totálně těžké si odpočinout, když se moje myšlenky neustále vrací do nekonečných seznamů úkolů, a že jich není málo. Takže se nepřetěžuju a rozložim si priority podle toho, jak moc spěchají! To je asi největší pomoc. Prostě mi na nástěnce visí seznam a já vím, co spěchá a co ještě počká i týden, dva.

//Mám pravidelný režim//

Vytvořte si pravidelný režim nebo třeba spací rituál! Rituály nám přináší obnovení rovnováhy, posílení energie a pohodlí a to dává určitý čas zaměřit se na péči o sebe a své potřeby. Svíčka, vana, vínečko, cokoliv, co máte rádi. Já si udělám mátový čaj a zapálim svojí oblíbenou vanilkovou Yankee Candle a jsem v pohodě. Pravidelný režim je z mého pohledu jedna z nejdůležitějších věcí v životě vůbec!

//Poslouchám hudbu//

V MHD bych nepřežila bez sluchátek, možná si myslíte, že jsem labilní, ale ty lidi kolem nějak občas nezvládám, telefonující lidi v tramvaji jsou smrt, a tak sluchátka jsou totální nutností a když se náhodou někam vytratí nebo je, nedej bože, nechám v bundě z předchozího dne, tak mi to fakt dokáže zkazit den. Takže si vždy jednou měsíčně updatnu hudbu v telefonu a poslouchám pořád, ráno do práce, cestou z práce, do školy, na procházce, při běhu.

//Chodím do přírody//

Hlavu jen tak na vzduchu, pod stromem, na dece, na lavičce a uklidnit mysl. Poslouchat ptáky, šum stromů. A vnímat, co vidíte, slyšíte a cítíte. Ideální. Nejlépe s někým, koho máte rádi.

//Setkávám se s lidmi//

Někdy je to pro mě nejrychlejší způsob, jak se uvolnit. Zaměřit se na někoho jiného, než na sebe. Zavolam kámošce, bráchovi, mamce. Napíšu známým. Můžu s nima kecat hodinu, dvě, to je jedno. Ale vím, že můžu kdykoliv a že mi telefon vždycky zvednou. Každý někoho takového jistě má.

//Dělám očistu//

Prostě vstanu a komplet se předělám. 😀 Začnu nehty na rukou, na nohou, vlasy, maska, pleť, krém, olejíček, nohy, vana, vyškubat obočí, kokosový olej na obličej, prostě kompletní výměna. Byste nevěřili, jak se pak cítím líp! Doporučuji asi ze všeho nejvíc ze sebe prostě udělat  trochu člověka několikrát do týdne. Aspoň 2x, ehm. 😀

//Zaměřuji se na detaily a okamžiky//

Někdy mi stačí se zaměřit na okamžiky, jako je krátké zamyšlení nad tím, když vejdu do nějaké budovy, když vejdu ráno ven, otevřu okno, uvařím čaj, kávu, přečtu hezký článek, něco nafotím, dám si dobré jídlo, kouknu na nebe plné hvězd. Prostě totální maličkosti.

//Koukám filmy, seriály, streamy//

Každý si určitě najde ideální žánr filmu, u kterého zrelaxuje. Pro mě to byl v poslední době Great Gatsby, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů, The boy in the striped pajamas nebo vlogy Estee Lalonde. 🙂

//Myslím pozitivně a nestěžuju si pořád//

Pardon, ale z ničeho se nehroutím a řídím se heslem, že neexistují problémy, ale pouze řešení…nebo se aspoň snažím tímto heslem řídit. Samozřejmě nejsem každej den vysmátá jak lečo, taky mám dny fakt na h… ale snažím se nehroutit z každý blbosti a vidět ve všem tu pozitivní stránku a ponaučení.

Hlavně prosím vás.  Zjistěte, co platí PRÁVĚ NA VÁS, protože kdo neumí relaxovat, o hodně přichází a je možná zbytečně ve stresu.

Mějte se krásně!


Leave A Reply

Your email address will not be published.

X