JE OLYMPUS PEN IDEÁLNY FOTOAPARÁT PRE BLOGERKY?


Autor: Lucia Beres, lifeinpicturesbylu.blogspot.sk

Po Olympuse som pokukovala strašne dlho a priala som si, aby si ku mne našiel cestu. A niekedy sa sny naozaj plnia a Olympus Pen-PL8 pristál v obrovskej krabici v mojej obývačke :).

Asi vám nemusím vysvetľovať, že z jeho dizajnu som bola paf hneď v prvej sekunde :). No krása je síce fajn, ale dôležité je vedieť, či aj stojí za to, lebo len pozerať sa naň človek asi teda nebude.

A keďže sa ma veľa ľudí už na Olympus pýtalo, rozhodla som sa, že vám na tohto krásavca urobím konečne recenziu :).

Olympus používam už skoro pol roka, takže si myslím, že naňho môžem mať konečne objektívny názor.

Poviem vám, začiatky boli celkom náročné, pretože som bola zvyknutá na zrkadlovku a zrazu to bolo dosť iné. Nevedela som na akom móde fotiť, kde čo je, či ako urobím to, čo chcem. Samozrejme niečo som intuitívne našla, ale nebolo to úplne ono.

Keď som sa však naučila pár základných ťahov, fotenie už bola hračka.

Olympus je v podstate dosť intuitívny a na dobré fotky mi postačí jeden mód (ja fotím najviac v M), kde si pridávam svetlo a mením clonu.

Keď máte dobrý objektív, viete vyčariť fotky ako zo zrkadlovky s pekným blurry-zahmleným pozadím. Ja používam 45mm objektív, ktorý je naozaj perfektný, fotím s ním nielen outfity ale aj produkty. Pri tomto objektíve je ale potrebná väčšia vzdialenosť, pretože ide o pevný objektív, čo znamená, že sa nedá priblížiť alebo oddialiť a s tým treba pri fotení počítať. Mám aj základný objektív, no ten využívam minimálne.

Za najväčšie pozitíva považujem: 

1. DIZAJN

Je jednoducho neodolateľný.

2. VÝKLAPNÁ OBRAZOVKA

Toto je naozaj veľká pomoc, keď si chcem urobiť fotku líčenia alebo selfie, alebo fotím z nejakého zlého uhla, kde by sa mi na obrazovku pozeralo dosť ťažko.

3. WIFI a jej PREPOJENIE S MOBILOM

No a tu sa trošku zastavím, pretože toto je úplne super. Fotoaparát si jednoducho cez wifi prepojím s mobilom a tak si môžem jedným klikom stiahnuť fotky do mobilu a pridať na facebook, alebo instagram, alebo kde len chcem. Ušetrilo mi to tooooooľko času.

Ďalšou super vecičkou je prepojenie foťáku s mobilom tak, že vidím objekt (teda seba) v mobile a tu si už nastavujem hlavné funkcie a fotím. Je to perfektné, keď ma nemá kto odfotiť, s drahým sme to už párkrát využili a vytešovali sme sa z toho, že nám nevidno len hlavy, ako pri selfie móde :D.

4. PEKNÉ a PROFESIONÁLNE FOTKY

No a to najdôležitejšie je, že Olympus robí naozaj pekné a kvalitné fotky, ktoré môžu pokojne konkurovať základným radám zrkadloviek.

FOTO S OLYMPUSOM:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Negatíva fotoaparátu: 

1. VÝKLOPNÁ OBRAZOVKA NADOL!

Bože Olympus, prečo obrazovku nadol??? Toto vidím ako najväčšie negatívum fotoaparátu, pretože to, že sa vidíte je perfektná vec, ale akonáhle som chcela položiť fotoaparát na statív a vidieť sa, došla som! Pretože buď sa obrazovka kvôli statívu sklopiť nedá alebo aj keď ju nejak sklopím (na staršom statíve), jednoducho sa nevidím, nakoľko sú tam nôžky statívu. Pevne verím, že pri nových modeloch sa bude dať obrazovka sklápať buď nahor, alebo do boku, lebo toto je neskutočná škoda.

2. VÁHA FOTOAPARÁTU

Olympus je oproti zrkadlovkám relatívne skladnejší, ale jeho váha je celkom vysoká. Pri fotení to necítiť, avšak keď ho mám na ramene dlhšie, to už cítim celkom dosť.

3. OBČASNÝ ŽLTÝ NÁDYCH FOTIEK

Pri zhoršených svetelných podmienkach idú fotky do žlta. Týka sa to najmä fotenia v interiéroch pri umelom osvetlení. Je možné, že to neviem úplne dobre nastaviť, ale už som to pár krát skúšala a lepšieho výsledku som sa nedočkala. (Nepoužívam však blesk)

Takto vyzerá fotenie cez mobil v akcii, zjavne sa práve snažím nastaviť svetlo :D.

ZHRNUTIE

V celku ide o výborný fotoaparát, ktorý sa hodí aj pre náročnejších ľudí, ktorí túžia po dobrých fotkách, no bez nejakých náročných nastavení a úkonov. V porovnaní so zrkadlovkou (nižšie rady) si vedie perfektne a v mnohom ju niekedy aj predčí. A čo sa týka blogerských vecičiek, tak na to je tento fotoaparát ako stvorený. Ja mám okrem neho ešte zrkadlovku od Canonu, no väčšinu fotiek robím už s Olympusom. Keď cestujem, beriem Olympus, keď idem na nejakú akciu, beriem tiež Olympus, keď sa fotím sama, opäť Olympus. Pri mnohých foteniach odsúva moju zrkadlovku nabok, hoci ešte stále sa nájdu veci, ktoré prenechávam práve jej (napríklad keď potrebujem zaostriť na predmet dosť z blízka).

Máte Olympus?? Ak áno, aký máte naňho názor vy? Alebo čím najradšej fotíte?

Majte sa mi zatiaľ krásne

vaša

 Lulu


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here