Bloggers RE

JEN PRO SILNĚJŠÍ POVAHY: 4 TIPY NA HALLOWEENSKÉ VÝLETY


Bojíte se rádi? Hltáte jeden horor za druhým? Kruh pro vás není jen geometrický objekt, Nenávist není jen jméno emoce a motorová pila vám asociuje Texas?  Pokud jste právě na všechno odpověděli ano, tak jste určitě i milovníky Halloweenu. Což je dobře, protože v článku na vás čeká několik tipů na zatraceně strašidelná místa. Spoiler alert: všechna leží buď v České republice, nebo na Slovensku. Tak se pojďme bát!

Svatební košile a velhartický hřbitov

Začněme rovnou od mistra ve svém oboru. Karel Jaromír Erben. Určitě si v hlavě vybavíte školní lavice a Erbenovu sbírku básní – Kytici. Tento soubor balad obsahuje i Svatební košili. Ta pojednává o dívce, jejíž milý padl v boji, ale ona na něj stále čeká. Jednoho večera, když se modlí k Panně Marii, zarouhá se. Tím se spustí kolotoč událostí, kdy pro ni její mrtvý přítel přijde a chce si ji odvézt s sebou na hřbitov. Dívka se stále modlí a prosí Boha o pomoc, což se nakonec podaří a přežije. Tato báseň vychází ze starých českých pověstí. Konkrétně těch, které se točí kolem velhartického hřbitova. 

Velhartice, malá vesnice u Klatov, jsou poměrně pěkná víska. Ale spíše, než za krásami vesnice jako takové, sem jezdí lidé kvůli místnímu hřbitovu. Ten leží vedle kostela svaté Máří Magdalény, a upřímně, kostel působí hrůzostrašně sám o sobě. Na jeho omítce je vidět tvář mladé ženy. Podle místních legend se jedná o tvář dívky, jejíž příběh inspiroval K. J. Erbena k napsání Svatební košile. A nezáleží na tom, kolikrát se zeď kostela nahodí novou omítkou. Tvář mladé ženy se pokaždé zřetelně ukáže. Mohlo by se zdát, že tato příhoda spojená s místním hřbitovem je až až, ale opak je pravdou.

Na hřbitově byly údajně prováděny i satanistické rituály, na místě původního kostela stál kostel dřevěný, v jehož útrobách byli upáleni buď loupežníci, nebo matky a děti – v tomto se dvě místní legendy rozcházejí. Během druhé světové války vedla kolem zdi hřbitova trasa pochodu smrti s cílem v Osvětimi. A po druhé světové válce došlo k zabití sudetských Němců, kteří jsou na hřbitově pohřbeni v hromadném hrobě. Zkrátka hřbitov s horší historií, aby člověk pohledal.

Čachtický hrad

Alžběta Báthory, známější pod svou přezdívkou Čachtická paní, byla podle pověstí pěkné kvítko. Pravidelně se prý koupala v krvi mladých dívek, aby si uchovala svoji krásu. Dodnes nikdo neví, kolik těch zavražděných dívek bylo. Podle historických pramenů byla Alžběta sadistická panovnice, která se vyžívala v mučení mladých dívek. Zemřela na Čachtickém hradě, ve kterém byla poslední čtyři roky svého života vězněna. Dnes již nezjistíme, zda se pověsti Alžbětě Báthory zakládají na pravdě, jedno je ale jisté, Alžbětiny „spolupracovníci“, kteří se údajně podíleli na mučení mladých nevinných dívek, byli odsouzeni k smrti. Pomocník Ján Ujvári (Ficko) byl připraven o hlavu a jeho tělo spáleno. Pomocnice Helena a léčitelka Majorová byly upáleny zaživa.

Tribeč a Bor

Tajemné pohoří, ve kterém se lidé ztrácejí beze stopy. Místo, o němž byla napsána kniha a následně natočen i film. To je pohoří Tribeč. O výletech po pohoří sepsali na náš web sérii článků SI&MA Wanderlust, které ke zmíněnému průzkumu terénu mimo jiné inspirovala právě ona kniha a film. 

Českým ekvivalentem pohoří Tribeč je Branišovský les, zkráceně také nazývaný Bor. Místo ležící na jihozápad od Českých Budějovic, které je opředeno spoustou legend. Dříve se v Boru nacházely bažiny, ve kterých zemřela spousta lidí. Někteří z nich dobrovolně, jiní nešťastnou náhodou. Kdyby navíc chtěli čeští filmaři natočit českou verzi hororu Les sebevrahů (který pojednává o japonském lese Aokigahara, který drží druhé místo v celosvětovém žebříčku míst s nejvyšším počtem sebevražd), lepší místo by v ČR snad nenašli. Právě tady totiž stával strom oběšenců. Obyvatelé nedaleké vesnice se rozhodli strom pokácet a na jeho místě teď stojí Černý sloup. I přesto ale podle některých lidí, kteří projdou kolem místa, kde strom oběšenců kdysi stával, mají mrazení v zádech a nepříjemný pocit a slyší vnitřní hlas, který je navádí k sebevraždě.

Statek Pohádka

Podle jména by se mohlo zdát, že poslední místo je krásné idylické stavení kdesi v polích. Nenechte se zmást názvem. Jedná se sice o statek, ale s velmi temnou minulosti. Nyní stojí jeho zřícena uprostřed šumavských luk a chátrá. Původně zde stávala stavení tři. Všechna byla postavena německou rodinou Pangerlových. V 19. století statek Pohádka proklela jakási stařena, která byla obviněna ze založení požáru v nedaleké vesnici a v blízkosti Pohádky byla rozzlobeným davem ubita k smrti. Co se týče nedávné historie stavby, v roce 1991 v Pohádce žil Ivan Roubal. Ten byl obviněn z pěti vražd a odsouzen za mříže, kde v roce 2005 zemřel. Jeho vraždění začalo pravděpodobně právě v době, kdy se přestěhoval do Pohádky. Nejdříve zmizel německý pár, se kterým se stýkal. Sám Roubal jejich zmizení vysvětloval tak, že odjeli zpět do Německa. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nejezdil jejich autem a nerozprodával jejich majetek. Podle jedné z teorií je zabil a jejich mrtvá těla předhodil prasatům. Jejich těla se nikdy nenašla, proto nebyl z jejich vraždy ani obviněn. Žádné tělo, žádný zločin. Těla obětí vražd, za které byl odsouzen na doživotí, byla nacházena na všelijakých místech. Jedno z nich bylo v septiku rodinného domu, druhé na dně rybníka, jedno se nenašlo a zbylá dvě byla nalezena svázaná do kozelce s nohama připoutanými kolem krku, takže je zabila váha jejich nohou. Sám Ivan Roubal o sobě vždy hovořil jako o nevinném a jako o oběti spiknutí.

Snad vás seznam strašidelných míst v České republice a na Slovensku inspiroval k návštěvě některých z nich a i pouhé čtení o nich vám přineslo mrazení v zádech. Teď už zbývá jen popřát vám šťastný Hallooween, ať už ho budete trávit venku na honu za strašidelnými místy, nebo doma ve společnosti hororu. Slyšeli jste o některém z míst zmíněných v článku, nebo jste některé z nich osobně navštívili?


Káťa Matoušková

Article Editor

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI