Bloggers RE

KÁVO SO SEBOU A BEZ ODPADU


Ranná káva u mnohých ľudí nesmie chýbať. Rozhodne ani u mňa. Občas ráno však kávu doma nestíhame. A tak si ju v kaviarňach, obchodoch alebo kávomatoch kupujeme v jednorazových kelímkoch. Ktoré aj keď sú väčšinou papierové, obsahujú plastové viečko. Následne ich zvykneme vyhadzovať do komunálneho odpadu, namiesto do recyklačných. Čo teda robiť, aby sme tomuto takpovediac zbytočnému odpadu predišli?

Najjednoduchšou alternatívou je mať vlastný pohár či kelímok, ktorý nikdy nebudete musieť zahadzovať. Použijete ho nespočetne veľa krát, k tomu ušetríte peniaze a kávu si môžete pripraviť aj doma. Na e-shopoch nájdete veľa rôznych typov prenosných hrnčekov. Aj keď väčšina z nich možno je plastových. V tomto prípade však plast nie je tak zlý, keďže tento použijete viac krát a hneď ho nevyhadzujete.

Ja mám doma tiež svoj pohár, konkrétne KeepCup. Táto značka má okrem plastovej varianty aj sklenenú a tak ak vôbec nesúhlasíte s plastom, máte aj túto možnosť. Dostupné sú v rôznych veľkostiach, ja mám ten najmenší a som spokojná. Zmestí sa tam presne toľko kávy, koľko potrebujem.

Okrem KeepCupu poznám ešte jednu značku, tou je Frank Green. Toto je skôr termo hrnček. Taktiež v rôznych veľkostiach a veľmi praktický. Majú zaujímavý dizajn. A stavím sa, že káva v ňom vydrží teplá dlhú dobu. Nikdy som ho síce nemala, ale ľudia a blogeri, ktorých poznám či sledujem, si ho pochvaľujú.

Niektoré kaviarne na Slovensku, v Česku, ale aj po celom svete, sa snažia bojovať proti odpadu tým, že vám dajú na kávu zľavu, ak si prinesiete vlastný hrnček. Pričom obyčajné kelímky často zdaňujú, aby ľudí odradili od ich používania.

Na Slovensku máme v Košiciach kaviareň menom Dáme kávu, kde vám namiesto bežných kelímkov kávu pripravia do špeciálnych jedlých. Káva vám v nich vydrží pár hodín bez toho, aby kelímok premokol, a potom ako kávu dopijete, zjete ho. Je chrumkavý a myslím, že toto je to najekologickejšie riešenie, o akom som počula.

Myslím, že o bambusových hrnčekoch ste už počuli. Najskôr to vyzeralo ako dobrý nápad, no to možno tak na zubné kefky, ale v pohári na viac použití je príliš veľa melanínu, ktorý škodí nášmu zdraviu. Preto by bolo lepšie zvoliť skôr sklenené.

Tip na koniec: Pripravujete si kávu doma? Pijete mletú a ostáva vám usadenina? Vyhadzujete ju? To vôbec nemusíte. Predtým ako sa jej zbavíte, má využitie napríklad ako peeling, pridáva sa do črepníkov proti škodcom na kvetoch alebo masku na vlasy.


Veronika Borloková

Milujem kávu, umenie a filmové večery s popcornom. V budúcnosti by som chcela robiť čokoľvek kreatívne a veľa cestovať.

1 komentář

  • Osobne si obvykle robievam kávu doma resp. na intráku alebo potom v kaviarni, tzv. coffe to go si až tak nevychnutám keď sú v platových/papierových kelímkoch 🙂 V prípade núdze si na intráku urobím kávu do termohrnčeka 😀

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X