Bloggers RE

KEJMY LEARNS HOW TO BECOME A DESIGNER – PART TWO


Autor: Kejmy Tatranská, theworldbykejmy.blogspot.sk

Áno, je to už druhá časť. Prvú zaplavu dostupných a poučných knižiek ste už mohli čítať v tomto článku. Chystám sa vám napísať o všetkých knižkách, ktoré doma mám, a ktoré mi pomáhajú so samoučným vzdelávaním o móde, dejinách, šití, textile, materiáloch či rôznych technikách, ktoré pri kreácií môžu byť využité a obohatia hocijakú textilnú tvorbu. Dnes to budú tri knižky v slovenskom a českom jazyku o dejinách odievania, nakoľko každý, kto sa chce naozaj venovať móde, musí vedieť o tom, ako vznika, ako sa vyvýjala, kam smerovala a akými obdobiami si prešla.

MÓDA STOROČIA / FASHION : THE TWENTIETH CENTURY

Najväčší obrat v móde nastal na prelome 19. a 20. storočia, keď sa móda úplne mení. Mení sa postavenie ženy, jej prínos do spoločnosti a funkčnosť jej života, keď sa z nej musí stať praktická žena, ktorá počas prítomnosti muža vo vojne, sa musí postarať o každú maličkosť v domácnosti, ktorú dovtedy vykonávali len muži. Tým sa začína meniť pohľad na ženský odev a celý obraz o tom, ako sa odev začal vyvíjať veľkou rýchlosťou a ako je tomu až dodnes. Toto všetko a oveľa viac o móde, životnom štýle, módnych návrhároch, či iných podstatných veciach, ktoré ovplyvnili odevný priemysel v minulom storočí, sa dozviete v knihe od François Baudot vo vydaní od Ikaru z roku 2001. Táto kniha dáva všeobecný pohľad na to, ako to všetko prebiehalo, vyvíjalo sa a ovplyvnilo módu aj dnes.

FASHION NOW 2 / FASHION NOW 2

Multijazyčná kniha z roku 2010 je rozšíreným vydaním pôvodnej knihy s názvom Fashion Now z roku 2006, ktorú zostavil známy britský časopis i-D a zozbieral tak informácie o všetkých svetových módnych návrhároch a značkách, ktoré sa v tomto priemysle dokázali dostať na piedestál a vytvoriť tak svetové odevné impérium, či zanechať po sebe odkaz v podobe razantnej zmeny v odievaní. Táto kniha je naozaj plná mien, ktoré všetci dobre poznáme, ale aj tých, ktoré nám v Európe nemusia nič vravrieť. Krátke životopisy spolu s fotografiami známych fotografov nájdete na 576 stranách a ak máte odvahu, môžte si tak zlepšiť angličtinu a francúštinu, nakoľko každý text je písany v troch jazykoch.

KRONIKA MÓDY / THE CHRONICLES OF FASHION

Táto kniha zaznamenáva celé dejiny odievania v skratke. Ľahké čítanie na necelých 300 stranách, kde nájdete množstvo obrázkov, ilustrácií a zaujímavého textu plného histórie módy, životné príbehy najznámejších osobnosti týchto dejín, módne ikony, či celebrity a modelky, ktoré tento priemysel ovplyvnili. Knihu vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri ČR v roku 2011 ako obraz toho, ako vznikal odevný priemysel, ako sa počas doby odevy výrazne menili, ako začínali a čím sa preslávili významní módní tvorcovia a ako ich politické či historické udalosti dokázali v priebehu času tak výrazne meniť.

To by bol koniec záplavy prvých kníh o dejinách módy, ktoré sú preložené či napísané v slovenskom alebo českom jazyku, spolu s odkazmi, kde ich môžte kúpiť najlacnejšie. Ďalšie množstvo knižiek vám prinesiem nabudúce a začnem prispievať aj článkami s basic tutoriálmi o šití, ako som to chcela robiť pred tým, keď mal blog dlhšiu pauzu. Teraz už len pieseň a prianie krásneho nového začiatku mesiaca, ktorý je pred nami!

PHOTOS BY : Kejmy Tatranská / @lady_kejmy


THE WORLD BY KEJMY

lifestyle, fashion, diy a beauty blogerka Kejmy z blogu THE WORLD BY KEJMY pochádza z nemalého mestečka na Slovensku a študuje textilný a odevný dizajn v Českej republike. jej snom je inšpirovať ľudí a šíriť lásku v podobe jej amerického úsmevu!

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X