Cez leto je vraj vždy čo robiť. Môžu ale prísť upršané dni, kedy by bolo fajn siahnuť po zaujímavých jednodielnych knihách. Nielen keď prší, ale aj večer pri ohni alebo môžu spríjemniť aj cesty vlakom. Tieto prečítate jedným dychom. K obom som vlastne prišla celkom náhodou.

Dievča ktoré čítalo v metre (Christine Féret-Fleury)

Raz som len tak vošla do malého kníhkupectva (lebo tie skrývajú najväčšie skvosty) a bola tam. Už vďaka názvu som sa do nej zamilovala. Knihy o knihách, to je niečo pre mňa. Je to príbeh o Juliette, ktorá sa každý deň vezie metrom a pozoruje ľudí okolo seba, ktorí čítajú. Cíti sa akoby jej život stratil všetky farby a aspoň toto jej ich trochu dodáva. Jedného dňa vystúpi o dve stanice skôr a rozhodne sa ísť do práce pešo, neznámou ulicou… Ani netuší, ako sa jej život týmto krokom zmení.

Zbožňujem túto knihu. Je malá, tenká, ale má príbeh, pointu a všetko, v čo som dúfala, že mať bude. Juliette v nej hľadá samu seba. Zisťuje, že nie je v poriadku zostávať v práci, ktorú neznáša, a dúfa, že možno nájde niečo, čo bude jej životu dávať význam. Naučí sa ľudí vidieť z inej stránky, než ako sa na nich doteraz pozerala a konečne príde na to, čo chce. Obľúbila som si tam snáď všetky hlavné postavy. Možno nie všetky boli dokonalé ale, všetky mali niečo kvôli čomu ich jednoducho musíte milovať.

Ranné želania (Natascha Lusentiová)

Hlavná hrdinka druhého príbehu prišla o prácu a život sa jej vymyká z rúk. Po všetkých sklamaniach a stretoch, ktorým musela čeliť, sa rozhodne začať odznova. So svojimi dvoma mačkami v novom byte, s novými ľuďmi je načase sa otvoriť svetu. Každé ráno na domovú nástenku pripína listy, v ktorých rozpráva o svojich pocitoch, spomienkach, ktoré sú terapiou ako pre ňu, tak aj pre osamelé duše v jej okolí. Zoznámi sa tak so skvelou starou paňou, s malým chlapcom, ktorý je plný snov a fantázií, a cíti sa tak osamelo. Presne ako ona. Takto si k sebe vytvoria puto, ktoré niekto len tak nepretrhne.

Krásny príbeh o novom začiatku, nielen pre hlavnú hrdinku, ale pre všetkých, s ktorými príde do styku. O tom ako môžu vzniknúť celkom neobyčajné priateľstvá, a aj postavy v tejto knihe radi čítajú, hľadajú si v živote svoje miesto a farebnosť všedných dní, pričom zistíte, že mená nie sú tak dôležité.

Dúfam, že vás aspoň jedna z kníh zaujala tak ako mňa, a dáte im šancu. Naozaj stoja za to, a hlavne teraz v lete rada čítam rýchle jednodielne knižky, ktoré ale často skrývajú viac ako ktorákoľvek trilógia. Ak sa teda rozhodnete pre tieto dve, príjemné čítanie…


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here