Bloggers RE

KULINÁRSKE CESTY: MILÁNO AKO MESTO PRE LABUŽNÍKOV #1

Miláno bolo vždy považované za mesto módy a ekonomickú metropolu. Čo mnohí nevedia, okrem módy tu sídlia aj najlepší kuchári v krajine. Ak patríte medzi gurmánov, labužníkov a foodistov, toto mesto môže byt’ pre vás rajom. Ktoré reštaurácie a bary navštíviť, kam sa ubytovať a kde nakupovať? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch. 

Nielen mesto módy

Za posledných pár rokov sa Miláno vyvinulo aj v oblasti kulinárstva. Aj keď ekonomická metropola nikdy nebola známa ako gurmánska destinácia a na svetovú mapu gastronómie sa nedostala žiadna miestna špecialita, ľudia tu sa radi dobre najedia. Výber je naozaj obrovský – od vinární po cukrárne, od hviezdnych reštaurácií po pizzérie.

Na rozdiel od turistických miest ako Rím, Florencia alebo Benátky je milánska kuchyňa ambicióznejšia a rozmanitejšia. Výlet do Milána určite stojí za to.

Jedlo a pitie

Pri prechádzkach historickými milánskymi ulicami a módnymi štvrťami sa človek stretne so širokou škálou kulinárskych prekvapení.

Raňajky all’italiana

Pre Talianov je cappuccino a cornetto stelesnením týchto pravých raňajok “dolce vita”. V malej kaviarni Orsonero mladý tím pripravuje každé cappuccino s láskou a dokonalosťou. Podávajú sa tiež nadýchané cornetti, čo je v podstate pečivo pripomínajúce francúzsky croissant.

Sladké sny

Okolo 500 briošiek s marhuľovým džemom, lieskovým krémom alebo ako “pain au chocolat”, ako aj rôzne druhy chleba a nápadité koláče prichádzajú z pekárne Páve. V kaviarni, ktorá je súčasťou pekárne, si tiež môžete vychutnať cappuccino a vynikajúce panini, chrumkavý sendvič tradične plnený mäsom, syrom alebo zeleninou. 

Večera s výhľadom na katedrálu

Reštaurácia „Spazio“ sa nachádza na štvrtom poschodí nad slávnou budovou Galleria a ponúka kinematografický výhľad na katedrálu, kde si môžete vychutnať ambicióznu taliansku kuchyňu v útulnej atmosfére.

Najlepšie koktaily

V retro bare Rita vám namiešajú neodolateľné a špeciálne koktaily, ako napríklad “Sexy Pepper” vyrobený z jačmenného sirupu, limetky, marakuje, ginu a bieleho korenia. O príjemnú atmosféru sa postará jemný jazz, milánsky dav a nespočetné množstvo lahodných aperitívov.

Trio s ambíciami

Traja majitelia minimalistickej reštaurácie Nebbia v štvrti San Gottardo, ktorá nie je preplnená turistami, vedeli presne, čo chcú ponúknuť. Kreatívnu kuchyňu, ktorá nadväzuje na to, čo je momentálne žiadané. Zákazníci milujú kačaciu pečeň na domácej brioške alebo držky s kimchi a mätou.

Japonská kuchyňa

Japonský „Kanpai“ na ulici Via Melzo sa stal hotspotom milánskej gastronomickej scény. V bare sa miešajú kreatívne koktaily s japonskými ingredienciami. V troch jedálenských miestnostiach si môžete pochutnať na chrumkavých kuracích stehnách ochutených zázvorom alebo klasickým sashimi (kúsky surového lososa, alebo tuniaka). 

Ubytovanie

LaFavia Four Rooms

Mini hotel má štyri tiché izby v budove z 19. storočia, hneď za rohom od Corso Como a Porta Garibaldi. Krásne drevené a kamenné podlahy, farebné vzorované tapety, dlaždice v kúpeľni, pohodlné postele a veľa pekných detailov vám dodajú veľmi súkromnú atmosféru. Dvojlôžkové izby nájdete už od 105 eur za noc.

Nakupovanie

Vinoir

V roku 2012 bol otvorený prvý milánsky obchod s prírodnými vínami. Na policiach nájdete fľaše iba od vybraných výrobcov. Môžete si ho zakúpiť, vziať so sebou ako “take-away” alebo vypiť priamo na mieste.

Terroir

V Terroir nájdete potraviny v bio kvalite či už zeleninu a ovocie, mlieko, džem, alebo čokoládu – všetko pochádza od malých ekologických výrobcov. Medzi najpredávanejšie patrí pistáciový krém od Marca Colzaniho a čaj od japonského výrobcu Ippodo.

Eataly Milano Smeraldo

Vo vysokej sále bývalého divadla nájdete taktiež všetko možné od mäsa a rýb cez ovocie a zeleninu, 14 domácich druhov chleba až po 200 druhov syra. Ako suvenír si odtiaľto môžete odniesť čiernu ryžu venere, tyčinky Grissini alebo najjemnejší olivový olej.

Máte radi taliansku kuchyňu? Boli ste už v Miláne?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.