Bloggers RE

LISABON


Autor: Martina N., marblog.cz

Každoroční výlet s mojí kamarádkou byl tentokrát směrem do Portugalska. Navštívily jsme Lisabon a udělaly si jednodenní výlet do Porta. Tipy, co vidět a co klidně vynechat, si můžete přečíst v tomto článku.

Vyrážely jsme z Prahy (z Florence) autobusem a jely do Berlína (takhle jsme jely i minulý rok do Barcelony). Na letenky z Berlína se občas díváme, protože jsou tam kolikrát levnější letenky než z Prahy i s cenou přepravy do Berlína nás vyjdou nejvýhodněji. Tentokrát jsme jely Praha – Berlín (autobusRegiojet), Berlín – Lisabon (letecky), Lisabon – Praha (letecky s ČSA).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ubytování jsme našly přes Booking, protože Airbnb (pronájem bytů) už nám nepřijde dneska tak výhodný jako dřív. Měly jsme krásný čtyřhvězdičkový hotel Arsenal Suites u pobřeží Lisabonu (odkaz zde). Lokalita byla skvělá, bezpečná, všude blízko, hotel krásný čistý a snídaně byly také fajn.

V Lisabonu jsme byly na 4 noci, a tak jsme si to rozložily takto:

  1. Cesta do Lisabonu a prozkoumání blízkého okolí
  2. Procházka po Lisabonu
  3. Výlet do Porta
  4. Návštěva čtvrti Belém
  5. Flákání a užívání posledního půl dne před odjezdem

První den nám cesta zabrala docela dost času a pro příjezdu do Lisabonu už bylo docela pozdě. Z letiště jsme se dostaly do města autobusem (na nádraží Cais do Sodré) a do hotelu to bylo pěšky pár metrů. Takže jsme se rozhodly, že si dáme jen večeři poblíž hotelu a pak si posedíme na vínečku.

Druhý den jsme se vydaly na procházku k mostu. Šly jsme k moři a podél něj až k mostu. Foukal docela studený vítr, a tak nám byla trochu zima, i přestože svítilo sluníčko. Neměly jsme přesnou trasu, a tak jsme kousek za mostem zalezly víc do města. Potulovaly se uličkami a užívaly si. Kolem Cais do Sodré (nádraží) je spousta barevných zdí. Najdete poblíž i TimeOut Market (velký market a tržiště, kde najdete spoustu druhů „stánků a restaurací“ ze všech světových kuchyní). Pak jsme vylezly na kopec k památce Panteao Nacional, kde hned za ní se nachází dlouhá barevná zeď z kachliček – dobrý tip pro každého Instagramera a nadšence pro barevné fotky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panteao Nacional:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Třetí den jsme věnovaly návštěvě Porta. Jely jsme z nádraží Santa Apolónia (kam jsme došly pěšky z hotelu). Cesta do Porta trvá asi 3h a opravdu to stojí za to! Co se Porta týče, popovídám vám o něm v příštím článku. Ale pokud budete mít tu možnost a pojedete do Lisabonu, nebo naopak do Porta, tak tomu jeden celý den určitě obětujte. Spíš se přikláním k možnosti dát Lisabonu víc dní a Portu jeden, než naopak, protože je podle mě Lisabon o něco roztahanější a obsáhlejší, každopádně se to opravdu za ten jeden den dá v klidu zvládnout.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čtvrtý den jsme se rozhodly věnovat čtvrti Belém. Je na levé straně Lisabonu a doporučuji tam jet vlakem z Cais do Sodré (asi 4 stanice) do zastávky Belém (pěšky tam taky dojdete, ale je to docela daleko). My jsme šly nejdřív podél vody k památníku objevitelů, směrem k Belémské věži, tam si chvilku poseděly na svačince a vydaly se dál směrem ke klášteru sv. Jeronýma. Dovnitř jsme sice nešly, ale i z venku je to krásný pohled. Svítilo nám sluníčko, a tak jsme poslední slunečné hodiny využily válením se v nedalekém parku. Koupily jsme si vychvalované Pasteis de Belém (portugalské „koláčky“) prý jsou tu ty nejlepší a můžete koupit i zabalené s sebou domů (ale nenechte se vyděsit frontou, opravdu za to stojí..).

Památník objevitelů

Belémská věž

Prodejna koláčků

park u Pasteis de Belém

Pátý den jsme se už jen poflakovaly po městě a prolezly hlavní uličky s obchody. Navštívily jsme růžovou uličku (Rua de Sao Paulo) neboli Pinkstreet, kde to prý v noci žije. Také jsme šly do ulice (Rua da Bica de Duarte Belo), kde jezdí jejich typická lanovka (je to docela drahá sranda, na to že s vámi sjede pár metrů, takže to jsme vynechaly a jen ji sledovaly, když kolem nás projela). Jezdí asi každých 15 min. Když jsme chození měly dost, šly jsme si sednout na jejich bílou Sangrii k moři a nachytat poslední paprsky sluníčka a krásného pohledu na most (k místní taverně Ginjinha D’Obidos) na pláž (Lisabon Urban Beach). Tohle je pro mě nejoblíbenější část cestování. Najít si oblíbený výhled na nějakou památku,´ nebo moře, nebo něco, užívat si sluníčka a tepla a u toho si povídat, nebo jen vychutnávat sklenku dobrého vína. Kousek dál od tohoto „kiosku“ je takové super relaxační místečko (Cais das Colunas), kde jsou rackové a moře šplouchá kolem. To je moje druhé oblíbené místo v Lisabonu a taky bych tam mohla sedět hodiny a poslouchat ty vlny a racky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Růžová ulička

Outfity: 

Tenisky – Reebook

Kalhoty – (světlé i černé) Levi’s

Bunda – oboustranný bomber Levi’s (zlatá i černá sametová strana)

Kožich – ZARA

Zelené brýle – Ray Ban

Mikča – Levi’s

Kabelka – Hugo Boss

Tričko Chicago – ??? (zakoupené v Chicago)


Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X