S kým je nejlepší spolupracovat? Je lepší macro, nebo micro influencer? Jakou roli hrají mezi influencery celebrity? Tento článek by měl nejen zodpovědět tyto otázky, ale také váš přimět k zamyšlení…

Krátká odpověď zní tak, že neexistuje jednoznačná správná odpoveď. Vždy záleží na více kriteriích a volit online tvůrce a influencery podle velikosti publika na sociálních sítích by nemělo být to hlavní, podle čeho se budete rozhodovat. V tomto článku se podíváme na to, jak se velikost publika může promítat do výšky honoráře, vztahu s publikem nebo do relevantnosti k dané spolupráci.

Není úplně tak podstatné, jestli online tvůrce a influencery označujeme mega, macro, mid, micro, nano nebo celebrity. To nezaručí úspěšnou spolupráci. Navíc si to každý nazývá trochu jinak. Pro zjednodušení jsme v tomto článku zvolili 4 základní označení. A to celebrity, macroinfluenceři, mid-influenceři a micro-influenceři. Každá z těchto skupin má svá specifika. Důležité je také zmínit, že je to práce s reálnými lidmi, která je podložena nějakými daty, například zmíněným počtem followers. Proto je každá spolupráce jiná a nedá se přesně paušalizovat, že spolupráce s danou skupinou je lepší, nebo horší. Záleží vždy na konkrétní situaci.

Než budete vybírat vhodného influencera, položte si pár otázek

Často jsem se, hlavně dříve, setkával s tím, že si značky vybírají influencery jen podle počtu followers a dál už to tak moc neřeší. Před výběrem vhodné skupiny online tvůrců nebo jednotlivých influencerů byste se měli ptát na otázky jako: Jaký má vztah s fanoušky? Chci zasáhnout širokou masu lidí, nebo užší cílovou skupinu? Jaký má engagement rate? Jak moc afinitní je publikum vzhledem k mému produktu/službě? Kolik followers má realně influencer z mé cílové skupiny a země, na kterou cílím? Z jakých důvodů se hodí na propagaci mého produktu/služby? S kolika dalšími značkami spolupracuje? Označuje reklamu a je to etická tvorba? 

To jsou jen některé základní otázky, které by měly předcházet výběru. Dalšími ukazateli často bývá to, jak daný člověk reaguje v komunikaci, zda přichází s nápady, nebo jestli se jen hned ptá na peníze. 

Nutné je také říct, že každý influencer má například jiný engagement rate, jinak afinitní publikum nebo velikost dosahů. Může se tedy stát, že například mid-influencer může doručit lepší výsledky než celebrita. Takže ještě jednou a naposled, není to primárně o počtu followers. Těmto tématům se budu více detailně věnovat v dalších článcích.

Už jste asi pochopili, proč jsem na začátku napsal, že neexistuje jednoznačná odpověď. Vždy záleží na cílu kampaně, koho chcete zasáhnout a na pár dalších aspektech. Rozhodl jsem se toto téma trochu rozpracovat. 

Jak to tedy je?

Pojďme se tedy společně podívat na to, jaká specifika má každá skupina.

Obr. Všechny 4 skupiny na jednom obrázku (Canva dokument – Grafika do článků web / ne cover)

Reach – nebo-li dosah, znamená, jak široké publikum influencer zasáhne

Vztah s publikem – Jaký vztah má influencer se svými fanoušky a jak s nimi interaguje, zda jim například odpovídá na komentáře nebo zprávy, apod.

Relevance – Jak moc relevatní publikum má infuencer vzhledem k danému produktu nebo službě. A také to, jak moc relevatní je daný infuencer k tématu, které se má ve spolupráci komunikovat.

Cena/honorář – Kolik bude spolupráce stát a o jak vysokou odměnu si influencer řekne.

Celebrity

Celebrity jsou mediálně známé osobnosti typu herci, zpěváci, modelky nebo moderátoři. Už i celebrity si uvědomily, že jen být viděni v TV většinou nestačí, a proto je najdete na sociálních sítích. Mají obvykle velký dosah a větší počet followers. Vztah s publikem mají poměrně malý, protože nestíhají všem odepisovat nebo to pro ně není prioritou. Čest výjimkám. Jejich relavance taky většinou není největší. Pokud jde o cenu, tak si připravte pořádný budget, protože v tomto případě platíte za jejich jméno a obličej. Spojení s celebritou může dávat smysl, pokud chcete zasáhnout masivní počet lidí nebo chcete svůj brand spojit s někým známým. Vybírejte pečlivě.

Macro influenceři

Macro influenceři jsou rovněž poměrně známí lidé, hlavně ze sociálních sítí. Může jít například o nejznámější youtubery, blogerky nebo instagramery. Jejich dosah je rovněž velký, vztah s publikem mají většinou o něco větší než celebrity a snaží se více interagovat s publikem. Avšak ne vždy to zvládají, a to hlavně z důvodu toho, že mají statísíce fanoušků. Jejich relevance rovněž nepatří k těm největším, protože se jejich tvorba primárně slučuje v lifestyle obsah. Ovšem už i zde najdete vyprofilované influencery, jejichž tvorba je zaměřena primárně například na módu, beauty, vaření, sport nebo cestování. Samozřejmě i cena zde je vyšší, každopádně se na základě mé zkušenosti pohybuje vetšinou níže než u celebrit.

Mid influenceři

Toto označení není až tak používané. Jde zkrátka o online tvůrce s velikostí publika přibližně od 10 tisíc do 100 tisíc followers. Může se rovněž jednat o blogery, youtubery nebo instagramery. Jejich dosah je menší v porovnání s celebritami a macro-influencery. Avšak pokud se správně povede poskládat portfolio středně velkých influencerů, tak můžete dosáhnout vyšších dosahů u publika s vyšší afinitou, než když za ty stejné peníze zvolíte například jednu celebritu. Vždy záleží na specifikacích dané kampaně a dalších vyše uvedených faktorech.

Micro influenceři

Micro influenceři mají řádově tisíce followers. Jejich zásah není největší, avšak většinou mají velké propojení se svými fanoušky. Rovněž jejich zaměření bývá někdy velmi úzké. Například knihy, móda, beauty nebo cestování. Jejich finanční odměna se také pohybuje celkem nízko. Výhodou je, že někteří tito tvůrci si budou spolupráce více vážit, což přinese větší loajalitu v rámci spolupráce.

Pomohlo vám toto rozselektování a tipy zmíněné v tomto článku? Pevně věřím, že ano, dejte nám do komentářů vědět, které téma byste chtěli rozebrat příště!

Zdroj: Úvodní fotka – Freepik, Inspirováno přednáškou Lucie Kučerové na konferenci Influencering


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here