Začalo to nevinně o víně. Před půl rokem jsem zmínila mé španělské kamarádce, že bych vyrazila na dovolenou. Slovo dalo slovo a vyrazily jsme spolu na trip! Život v zahraničí nabízí neskutečné možnosti seznámení se s novými lidmi a tím také možnost poznávání nových zemí. Žijeme v blahobytu a můžeme určovat směřování našich životů. Není to skvělé?

Poznaly jsme se v předchozí práci v restauraci. Nebylo to přátelství na první pohled, ale po více jak roce a 8 měsících musím říct, že to přátelství je. Ve volných chvílích jsem hledala místa, která bych chtěla navštívit. Cíl tripu byl ale jasný. Relax.

Žádný spěch, žádné nahánění a běhání po městě. Obě jsme si potřebovaly odpočinout a nabrat nové síly. To se nám rozhodně podařilo! Já vás vezmu s sebou na místa, která jsme navštívily a kam se rozhodně musíte podívat taky.

Oblíbila jsem si Španělsko už loni, kdy jsem navštívila Barcelonu. Moje kamarádka dlouhou dobu žila v Madridu, takže destinace byla víc než jasná. V srdci Pyrenejského poloostrova leží jedno z nejobdivovanějších měst Evropy. Ano, ve Španělsku jsou další skvělá města, máme tady slavnou Barcelonu a Marbelu, ale Madrid ten vás vtáhne do svého dění. Historické památky, živé ulice a bezkonkurenční atmosféra. Madrid budete milovat.

Jelikož jsme jely na trip poprvé a v podstatě můžu říct, že se neznáme v tom dennodenním společném životě, sepsala jsem vám pár postřehů o Španělech, berte to spíše jako pobavení.

Dovolená se Španěly na co se připravit:

  • Nikdy, ale nikdy nepřijdou včas.
  • Zapomínají vám říkat důležité informace, například když letíte za dva dny domů a je vám úplnou náhodou oznámeno, že ona ještě zůstává a vy letíte sami.
  • Angličtina není zrovna jejich silnou stránkou.
  • Oblíkají se velmi odvážně.
  • Milují tanec.
  • Na akci vyrážejí v 1 ráno.
  • Domů přicházejí zásadně až za světla.
  • Jsou to bordeláři.
  • Ale ke všem těmto poznámkám mám jednu velkou pozitivní. Jsou to srdcaři. Vždycky tu pro vás budou.

Ani nedokážu přesně popsat, co přesně jsem si na Madridu tak oblíbila, ale jeho atmosféra a energie mě dostala. Možná výborné jídlo a sangria, možná to byla otevřenost lidí a jejich milé úsměvy. Těžko říct, každopádně bych vás chtěla vzít na menší tour de Madrid.

PARKY A ZAHRADY

Jardines de Sabatini

Sabatinské zahrady jsou součástí královského paláce. Zahrady mají neoklacistní formální styl a skládají se ze symetrických geometrických vzorů s bazénkem uprosřed zahrad a se sochami španělských králů. Tady jsem se cítila jako princezna. Cítíte se tam prostě a jednoduše výjimečně. Moje nejoblíbenější fotka z Madridu je právě tady v zahradách s palácem v pozadí.

Parque del Retiro

Místo, kde začíná ten pravý odpočinek během slunečného dne. K dokonalé romantice už si stačí jen pronajmout veslovací člun a projed se na velkém jezeře. Kdyby fronta nebyla několik desítek metrů, možná bych si tu romantiku vyzkoušela na vlastní kůži. V parku Retiro jsem ovšem poznala nové kamarády a strávili jsme tam skvělé odpoledne  se sluníčkem a úsměvem  na tváři.

Real Jardín Botánico

Botanická zahrada se skládá ze 3 ucelených částí a 2 skleníků. Vlastní zahrada je členěna do 3 teras – Spodní terasa, Botanická škola a Terasa “Plano de la Flor”. Skleníky jsou umístěny v severovýchodní části zahrady. Starší ze dvou skleníků – “Estufa de las Palmes” je osázen palmami a jinými rostlinami tropického pásma.

KAVÁRNY A RESTAURACE

Sepsala jsem vám jen krátký seznam kaváren, kde jsme si daly dobrou kávu, dort nebo víno.

La Chulana

Chocolateria San Gines a jeho nej proslavenější Churros.

Marcado de San Miguel je trh, ale najdete tam všechno, naprosto všechno.

Embajadores výborné červené víno, které jsme si daly téměř ke snídani.

Recuerda Tu Pedido

Po většinu času na večeří nebo s kamarády jsme měly telefony vypnuté. To byla velmi příjemná změna. Když jsme se rozhlédly okolo, nikdo, ale doopravdy nikdo, nebyl na telefonu. Všichni si užívali přítomnost svých přátel a jídlo, samozřejmě hodně jídla.

HISTORIE

Circulo De Bellas

Každá správná dovolená by měla mít nějaký ten wow moment. Miluji výhledy. Kde najdete ten nejlepší? Madrid na dlani aneb Circulo De Bellas. Jeďte výtahem na střešní terasu. Vstupné na osobu je kolem 20 euro, ale rozhodně to stojí za to. Ocitla jsem se v jednom z těch amerických filmů, kdy  se lidé baví na střešní terase, kde hraje hudba a všichni se skvěle baví.

Lehli jsme si doprostřed na bílé sedačky, popíjeli jsme bílé víno a kochali jsme se výhledem. Hřejivý pocit je, když se bavíte s lidma, které vidíte poprvé v životě, ale máte stejný humor a smějete se, jako byste se znali několik let.

Palacio Real de Madrid

Královský palác s přilehlými zahradami je považován za nejrozlehlejší v západní Evropě. Sice je turisticky hojně navštěvovaný, za mě to bylo jedno z nejkrásnějších míst v celém Madridu. Královský palác, tam už není potřeba více slov.

ULICE

Plaza Major 

Snad nejznámější náměstí v Madridu. Toto impozantní náměstí je nyní jednou z hlavních zastávek. Uzavřené náměstí bylo původně postavené mimo městské hradby, hostilo býčí zápasy, trhy, symfonie, turnaje a popravy. Dnes je obklopeno turistickými obchody, kavárnami a restauracemi.

Purta de Sol

Toto náměstí je srdcem Madridu a jedním z nejrušnějších míst ve městě. Umělci, kapsáři a všichni ostatní, kteří chtějí využít všech turistů, jsou po ruce. V centru náměstí se nachází socha krále Karla. Na východní straně náměstí je slavný medvěd a socha stromu Madroño, medvěd šplhá na madroño strom, který je symbolem Madridu.

Jestli je něco, na co nikdy nezapomenu, tak je to právě zážitek spojený s náměstím Puerta de Sol. V noci jsme se procházeli a najednou jsem uslyšela potulného zpěváka s kytarou v ruce. Nenapadlo mě nic chytřejšího, než za ním jít a zkusit si nechat zahrát oblíbený song Bohemian Rhapsody. Pán mi ho slíbil. Hrál další tři písníčky a pak na mě v davu našel ukázal a řekl, že tohle je pro mě. Ta atmosféra, když neskutečný počet lidí zpívá jednu píseň. Děkuji.

Plaza de Espaňa

Jedno z největších španělských náměstí. Na náměstí se nachází pomník spisovatele Miguela de Cervantese y Saavedry a dva významné madridské mrakodrapy. Nezapomeňte se tam také zastavit.

Než vám povím, kde se můžete ubytovat, svěřím se vám s dalším příběhem. Co žiji v zahraničí, jsem ještě více otevřená novým možnostem. Najednou jsem měla chuť zpívat. Bylo to právě po zážitku z náměstí. Možná to bylo už asi pátým vínem, ale ten pocit byl silný. Kamarádi mě vzali do skvělého karaoke baru a já si tam doopravdy zazpívala. Měla jsem husí kůži a ty pohledy lidí a potlesk si budu navždy pamatovat. Nikdo mi nevěří, že to bylo tím dobrým mikrofonem, ale fakt bylo. Okamžiky, které se vám zapíší přímo do srdce, nemusí být velké, ale opravdové. A  tak jsem si zazpívala Love of my life v Madridu.

KDE SE UBYTOVAT?

Bydlely jsme v naprosto úchvatném malém pokojíčku v centru města. Typické mozaiky na stěnách, krásná koupelna a balkón s výhledem na centrum. Nemám co dodat, tohle bylo top. Jedno minus to přecejenom mělo. Tím, že jsme přijely v dubnu, myslela jsem si, že bude už opravdu tepleji, no kdybych si přibalila pořádné pyžamo, možná by mi nebyla ty 4 dny zima. Člověk je alespoň poučený pro příště.

Hostel se jmenoval Hostal Horizonte a mohu ho jen a jen doporučit. Rezervovaly jsme ho přes booking. Nám se posunula doba letu, takže jsme se musely přes email domluvit na pozdnějším check inu, naštěstí to nebyl vůbec problém. Příplatek stojí okolo 15 eur, ale pokud budete mít jako my štěstí na milého staršího pána, nebudete platit nic.

A to je vše! Doufám, že jsem vás nalákala na krátký či delší pobyt v Madridu. Věřte mi, že nebudete litovat!

Děkuji za přečtení článku po delší odmlce. Život utíká neskutečně rychle a já nestíhám úplně všechno pobrat tak, jak bych si přála. Zastavte se se mnou i vy na pár chvil při tomto článku.

LIVE LIKE THERE IS NO MAŇANA! Žijte jako by nebyl žádný zítřek.

Mějte se nejlíp a zase brzy ahoj!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here