Bloggers RE

MANDĽOVÝ OLEJ: PRE POKOŽKU, NA VLASY, ALE AJ DO KUCHYNE

Veľmi som si obľúbila mandľový olej, pretože je to skutočný “allrounder”. Či už pri starostlivosti o vlasy a pokožku, alebo ako univerzálny prostriedok do kuchyne. Vďaka mandľovému oleju sú lámavé vlasy a suchá pokožka opäť pružné. No nielen to, jeho orechová chuť dáva sladkým a slaným jedlám jedinečnú notu. Aký účinok má tento olej, ako ho používať a na čo si pri kúpe treba dávať pozor? 

Zložky v mandľovom oleji

Mandľový olej je zmesou rôznych nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov. Dodávajú oleju vyživujúce účinky, ktoré dodávajú pokožke vlhkosť a chránia ju pred vplyvmi prostredia. Vitamín A, známy ako beta karotén, hrá dôležitú úlohu pri obnove buniek a urýchľuje hojenie rán. Vitamín E je dôvod, prečo sa mandľový olej používa proti starnutiu a posilňuje spojivové tkanivo pokožky. Vitamín E pôsobí ako antioxidant, vitamín B podporuje vstrebávanie ďalších vitamínov a vitamín D má posilňujúci účinok na náš imunitný systém. Nie je čudo, že mandľový olej používajú hlavne maminy pre svoje bábätká.

Mandľový olej a osobná hygiena

Mandľový olej je veľmi jemný olej, ktorý sa okrem iného často nachádza aj v šampónoch a profituje najmä suchá pokožka a poškodené vlasy. Mandľový olej je dobrým základom, ak si sami vyrábate telové mlieko alebo masážny olej.

Rozmaznávajte svoju pokožku

Mandľový olej sa rýchlo vstrebáva, a to bez upchávania pórov. Preto je mandľový olej vhodný nielen na starostlivosť o suchú, šupinatú pokožku, ale aj na zmiešanú pleť. Olej dodáva citlivej pokožke vlhkosť, posilňuje tkanivo a spevňuje pokožku. Ja čistý mandľový olej používam aj ako odličovač.

Doprajte vlasom lesk

Účinky mandľového oleja nie je vyhradený iba pre pokožku, ale aj pre vlasy, ktorým dodáva lesk.

Môj tip na masku na vlasy: Vmasírujte asi 30 ml (dve polievkové lyžice) mandľového oleja na končeky vlasov a do pokožky hlavy. Masku nechajte pôsobiť asi hodinku a potom olej opláchnite vlažnou vodou a šampónom. Pre intenzívnejšiu starostlivosť nechajte masku pôsobiť cez noc a opláchnite ju až nasledujúci deň.

Mandľový olej v kuchyni

Mandľový olej vyrobený na konzumáciu je vyrobený z horkých alebo sladkých mandlí. Má mierne orieškovú sladkú chuť. Je bohatý na omega-6 mastné kyseliny, draslík a vitamíny. Ja ho v kuchyni používam najmä do šalátových dresingov alebo na dipy a nátierky. Najlepší je mandľový olej lisovaný za studena, posilňujú náš kardiovaskulárny systém, a to vďaka zdravým tukom.

Mandľový olej a ekológia

Aj keď je mandľový olej všestranný a efektívny, z hľadiska udržateľnosti je tu ten problém, že väčšina mandľovníkov pochádza z Kalifornie. Mandle, ktoré sa tu zberajú, tvoria zhruba 80 percent produkcie na svetovom trhu. Mandľové stromy sa tu rozprestierajú na asi 300 000 hektároch pôdy, ohrozujú biodiverzitu a pri použití pesticídov spôsobujú úhyny včiel.

Ak sa ale nechcete mandľového oleja vzdať, mandle sa pestujú aj v európskych krajinách ako sú Španielsko a Taliansko. A ak použijete za studena lisovaný olej vyrobený z organických mandlí, dostanete tú najlepšiu kvalitu. Bio pečiatka zaručuje, že pri pestovaní mandlí neboli použité žiadne pesticídy.

A čo vy, používate mandľový olej? Ak áno, kde a ako?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.