Bloggers RE

ROZHOVOR S MICHALEM DRIENIKEM: “SEBAVYJADRENIE JE AJ PRÁCA NA ZÁHRADE.”


Ak na internete hľadáte inšpirujúce a motivujúce myšlienky, aby ste (konečne) začali žiť plnší, spokojnejší a radostnejší život podľa svojich predstáv, Michal Drienik je určite ten, ktorého nemôžete vynechať. Je spisovateľ, youtuber, instagramer a osobný tréner. Rozprávali by sme sa s ním hodiny, ale priestor je obmedzený! Tak mrknite aspoň na týchto pár otázok…

Ahoj Michal, tvoj záber je veľmi široký, ale spoločným menovateľom je vždy osobné šťastie a radosť zo života. Je to správne? Prosím ťa, mohol by si sa trocha predstaviť?

Ahoj, áno, správne, osobné šťastie je pre mňa prvoradé. Vždy som chcel ľuďom nejakým spôsobom pomáhať a v tomto smere som našiel sám seba. Posúvať svoje poznatky ďalej a spoločne rásť. Nesnažím sa motivovať, ako si veľa ľudí myslí, ale skorej inšpirovať a posunúť osobu tým správnym smerom. Spirituálne (duchovné) prebúdzanie naberá stále väčšie rozmery a je super vedieť, že aj vďaka mojej tvorbe sa niekto nemusí cítiť stratený a vie, že podobné zážitky majú aj iní ľudia. Internet a knihy sú moje “útočisko” na rozvoj nášho myslenia, ale nezabúdam aj na naše fyzické telo a pomáham ľuďom ako osobný fitness tréner už viacero rokov.

Možno ešte pred pár rokmi boli tieto myšlienky len v knihách zahraničných autorov. Dnes však idú stále viac do povedomia. Ako to vnímaš ty, rozrastá sa skupina ľudí, ktorá chce na svojom živote pracovať? Sú to skôr mladšie ročníky, alebo?

Máš pravdu, donedávna tieto témy boli na Slovensku tabu a málokto o nich vedel a chcel sa o tom aj rozprávať. Ale ako čas plynie a rastie kolektívne vedomie (prebúdzanie), tak sa tieto témy a zážitky objavujú aj u nás. Teší ma vidieť ako postupne rastie aj komunita ľudí na mojom YouTube účte a ako voľne medzi sebou vedú diskusie v komentároch. Vekovú kategóriu je ťažké určiť, keďže percento mojich sledovateľov je rovnomerne rozniestnené vo veku od 14 do 50 rokov.

Aká bola tvoja cesta k blogovaniu?

Blogovať som začal už 4 roky dozadu. Webstránka bedifferent.sk bola u mňa štartérom k písaniu a natáčaniu videí. Už vtedy som chcel rozširovať moje poznatky o životospráve. Pritrafilo sa mi nepekné zranenie a ja som bol doslova odstrihnutý od cvičenia. Prišli mi do cesty knihy od Robina Sharmu, Dana Millmana atď. a ja som sa vydal na moju osobnú duchovnú cestu. Na náš web som napísal pár článkov na tému osobnostný rozvoj a už sa hrnuli myšlienky o nových videách a komunite ľudí. Nedalo sa tomu odolať, pretože kedykoľvek som bránil volaniu srdca, tak som cítil veľké negatívne emócie v podobe stresu.

Pre mnoho blogerov (najmä Insta) je hlavným obsahom fotka. Tvojím je ale vždy slovo, myšlienka. Pripravuješ si príspevky dopredu, vždy vieš, čo ideš povedať/napísať, alebo je to dielo momentálnej inšpirácie?

Kedysi som si myslel, že si ľudia všetko chystajú dopredu, ale mne to tak vôbec nejde. Nedokážem si naplánovať myšlienku alebo obsah videa. Vždy, keď som sa o to pokúsil, tak bol obsah z môjho pohľadu neautentický/hraný. Nechávam veciam voľný priebeh. Pred natočením videa viem iba názov témy, ale zvyšných 7-15 minút textu ide prirodzene ako keby som to veľa krát nebol ani ja. Doslova cítim, ako sa tie myšlienky a slová vynárajú. Je to nádherný pocit.  Ako keď umelec maľuje obraz a je úplne ponorený do samotného procesu.

Stane sa ti, že máš blok a za nič nevieš myšlienku poriadne sformulovať? Čo potom pomáha?

Nestáva sa mi to, takže na toto neviem odpovedať. (Uvidíme, kde ma zastihne “zákon schválnosti” v najbližších dňoch).

Tvoja tvorba je nádherne motivačná, človeka až dvíha zo stoličky, aby začal so sebou niečo robiť a žil plnšie, spokojnejšie. Často človeku chvíľu trvá, kým príde na to, čo vlastne vo svojom živote zmeniť. Keďže sme na blogerskej platforme, otázka je: odporučil by si blogovanie ako formu sebavyjadrenia a osobného rozvoja?

Určite áno, je to úžasný nástroj, ale samozrejme nie je pre každého. Jednému vyhovuje písanie kníh, inému spievanie, tancovanie alebo rozhovor s osobou, ktorá vie načúvať. Sebavyjadrenie je aj práca na záhrade, keď sa niekto s láskou stará o kvety a stromy. Každý tu má niečo iné a prostredníctvom lásky si život už nájde svoj smer, len netreba lipnúť na vybraných pár možnostiach a otvoriť sa novým smerom.

Veľa ľudí má zo založenia si kanála na YT strach. Ty pôsobíš absolútne prirodzene. Máš nejaký návod ako na to?

Hodiny a hodiny praxe. Jedna vec je chcieť a cítiť, že to je ten správny smer a druhá vec je vystupovať prirodzene a bez strachu, čo si pomyslia ostatní. Pred 2 rokmi som začínal takéto videá točiť ráno o 4:30-5:00 v pivnici, kým celý panelák ešte spal a ja som mohol bez hanby rozprávať do kamery. Rástol som, učil sa, pozeral veľa prednášok a prečítal mnoho kníh. Ten proces je krásny a teraz sa nad tým pri spomienke už iba milo usmejem :). Hlavne sa nebáť a neprestávať po prvých nezdaroch.

Keď na sociálnych sieťach čísla rastú, rastie aj počet komentov, interakcií so sledovateľmi a taktiež čas, ktorý treba na spätnú väzbu. Ako to riešiš, aby si nebol stále online a mal čas aj na ďalšie svoje veci? Relaxuješ vôbec?

Teraz si trafila klinček po hlavičke a ja si uvedomujem, že som workoholik. Momentálne odpisujem na emaily z dovolenky mimo Slovenska a to som si povedal, že na mobil ani len nepozriem. Ale aj tak nestíham každému odpísať, musel by som sa naklonovať. Tvorbu a vlastne moju “prácu” milujem a nevadí mi stále sa jej venovať.

Môžeš prezradiť nejaké svoje ďalšie blogerské méty?

Vydanie druhej knihy, na čo sa nesmierne teším, bude väčšia a prepracovanejšia než prvá kniha. Na prvej som si dal tiež veľmi záležať, ale odvtedy ubehol rok a pol a ja som za ten čas nazbieral už viac skúseností.

A taký môj cieľ je momentálne 100 tisíc odberateľov a rozbehnúť workshopy alebo nejaké stretnutia, kde si vzájomne odovzdáme zaujímavé myšlienky.

Poznáš platformu BloggersRE a čo si o nej myslíš?

Samozrejme, že poznám. Už minulý rok som po blogu pokukoval a chcel som sa u vás objaviť. A aha, Vesmír nenechal na seba čakať a je to realita.

Rozstrelové otázky:

Hory alebo more?

Hory majú svoje čaro, hlavne pre mňa ako Kozorožca, ale zbožňujem ten pocit očistenia, ktorý ponúka voda. Jedno aj druhé milujem.

Youtube či Instagram?

Keby si mám vybrať iba jedno, tak určite YouTube. V poslednej dobe sa posúva stále viac vpred, čo vidím aj z prostredia pre autorov, kde práve dolaďujú nové štúdio pre videá a štatistiky

Ráno alebo večer?

Ráno je podľa mňa to, ktoré rozhoduje o priebehu celého dňa. Samotný večer je nádherný pre spánok, kedy sa oddeľujeme od fyzického tela a urovnávajú sa naše vibrácie.

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Michala Drienika, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X