Komunita online tvůrců

MINERÁLNA VODA, PREČO BY STE SA S ŇOU NEMALI ODLIČOVAŤ

2 3

Autor: Iva, happynewskin.com

Keď počujem, že sa niekto odličuje iba s micelárnou vodou, tak ma oblieva pot. Profesionálna deformácia sa nezaprie, a vtedy neviem kde začať skôr, aby som vyvrátila reklamné tvrdenia o šetrnosti tohto „zázraku“. Lebo nijako inak ani micelárnu vodu neprezentujú. Táto číra tekutina má efektívne, rýchlo a ľahko odstrániť akýkoľvek make-up. Popri tom by mala byť ešte šetrná na pokožku a vhodná pre všetky typy pleti. S kúpou micelárnej vody by ste mali zabudnúť na všetky pleťové mlieka, odličovacie gély, alebo balzamy. Aspoň to sa dozviete pri nákupe micelárnej vody. Ale zamýšlali ste sa ako je možné, že priezračne číra voda dokáže nahradiť všetky čistiace produkty na pleť? A ešte má byť aj šetrná navyše?

Čo to vlastne micely sú, a ako fungujú na pokožke?

Micely sú zhluky molekúl tenzidov dispergované v kvapalnom roztoku. Typická micelárna voda vytvára agregáty s hydrofilnou časťou molekuly oprientovanou do vodného prostredia a hydrofóbnou časťou ukrytovou vo vnútri molekuly. Tvar a veľkosť micely sú ovplyvnené ako geometriou molekuly tenzidu, tak aj vlastnosťami roztoku, ako koncentrácia tenzidov, teplotou, pH a iontovou silou. Laicky vysvetlené micely sú detergenty ( odmasťujúce, čistiace látky) a fungujú iba v kombinácií s vatovým tampónom.

Bavlna ( vatový tampón) je hydrofilná a keď na ňu nanesiete micelárnu vodu funguje táto dvojica ako magnet na make-up a maz. A tu sa ukrýva hlavný problém micelárnej vody. Nakoľko pokožku nielen odlíči, ale aj odmastní. A pri tom poškodí jej hydrofilný kožný film, ktorý slúži ako ochranná funkcia kože. Molekuly micelov neodlišujú nečistoty od kožného mazu. A tak stiahnu z pokožky všetko, čo sa na jej povrchu nachádza. Tak narušujú kyslé pH pokožky ( viac o dôležitosti pH  v tomto článku). Potom cítite, že pokožka je na dotyk suchá, stiahnutá a máte okamžitú potrebu premastenia.

Naozaj je vhodná a šetrná pre všetky typy pleti?

Podľa mňa nie. Z praxe môžem povedať, že práve micelárna voda sa ukrýva za množstvom nespokojných klientov. Lebo si v dobrej viere kupujú, čo im odporučia v lekárni, alebo načo vidia obrovskú reklamnú kampaň. A v lekárni predsa musia vedieť lepšie, ako v drogérii, no nie? „No, naozaj nie.“ 😀 Je to len šikovný marketing a spôsob predaja. Všetky kozmetické spoločnosti ju už ponúkajú. Jej úspech sa ukrýva v hlavne lenivosti používateľov.

Pri zmene odličovacích produktov uvidíte okamžité zmeny na stave pleti. A garantujem vám, že behom týždňa, keď budete vidieť prvé zmeny, tak vám nebude vôbec ľúto aj časová investícia do svojej rutiny. Skúste si malý test v drogérií. Do jednej ruky si zoberte akúkoľvek pleťovú vodu a druhej micelárnu vodu. Silno ich zatrepte, a všimnite si veľkosť a množstvo bublín v micelárke oproti pleťovej vode. Pri pohľade na etiketu často objavíte propylénglykol, ktorý nie je veľmi prospešný na našu pokožku. (viac o škodlivých aktívnych látkach tu). A tieto bubliny vám ostávaju na pokožke a vytváraju pocit suchej pokožky.

Ako a kedy micelárnu vodu používať?

Micelárnu vodu by som odporučila používať len veľmi sporadicky. Ak sa Vám po ťažkom a dlhom dni nechce vôbec odlíčiť, je lepšie použiť micelárnu vodu, ako ísť spať s make-upom. Výborne slúži na odlíčenie očného okolia, alebo dlhotrvácnych produktov z pier. Takisto je vhodná, ak cestujete a nemôžete zobrať so sebou viac kozmetiky.  Po jej použití by som odporučila tvár ešte opláchnuť vodou, alebo pleťovou vodou. Nenechávajte ju dlho pôsobiť na pokožke. Ak máte kvalitnú rutinu, tak raz za čas nenapácha veľa škody. Ak ju však používate denne, je to práve micelárna voda, ktorá spôsobuje dehydrátaciu pleti, ako aj nejednotný tón pleti. Doprajte preto svojej pleti kvalitnú starostlivosť (článok o tom, ako správne odlíčiť pleť tu). A nie produkty, ktoré viac škodia ako pomáhajú.


2 Comments
  1. Bára says

    Micelárku jsem si koupila před časem, že když ji všichni tak vychvalují, tak mi určitě musí pomoct od problémů s pletí. A bylo to, jak píšeš: ještě se to zhoršilo, pleť byla hrozně vysušená a já se nestačila divit a koumala jsem, co dělám špatně. 😀 Takže děkuju za článek, který mi tohle nepříjemné překvapení vysvětlil. Teď ještě zjistit, co mi doopravdy pomůže…

    1. Iva says

      Na trhu je bohužiaľ stále veľa produktov, ktoré sa prezentujú ako šetrné a žiadúce na denné používanie, avšak opak je pravdou. Som rada, že sa článok páčil a pomohol. 🙂 Ak máš problém so suchou, alebo citlivou pleťou na blogu nájdeš články venované s odporúčanou starostlivosťou. Tiež môže pomôcť článok s najčastejšími chybami v starostlivosti o pleť.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

X