Ako to vyzerá, žiť minimalisticky alebo minimalistickejšie? Veľa ľudí, veľa názorov.

A každý jeden minimalista má svoju vlastnú verziu minimalizmu, ktorá mu vyhovuje. Preto sa podľa žiadnych pravidiel neriadia. Minimalizmus je o živote s menej, ale s vecami, ktoré nás robia šťastnými a ktoré dávajú hodnotu do nášho života.

A ak aj vy chcete vybudovať’ trochu minimalizmu do vášho každodenného života, tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré by vás mohli inšpirovať.

  1. Dobre si rozmyslite, aké termíny a veci si zapíšete do kalendára

Hoďte očko do vášho kalendárika alebo diára. Ste spokojný s tým čo tam máte napísané? Akcie, udalosti, úlohy, termíny? Sú pre vás dôležité? Alebo už len pri pohľade na preplnené dni a týždne by ste najradšej všetko odvolali? Ak máte pocit, že niektoré veci, ktoré máte v pláne, nie sú dôležité a oberajú vás len o čas, potom nie je dôvod, prečo by ste ich tam mali mať.

Nabudúce, keď si budete plánovať’ váš týždeň, dobre si rozmyslite aké termíny to budú. Ak nejaké stretávky a schôdzky, ale aj iné úlohy, nesúladia s vaším životom a nerobia vás šťastnými, jednoducho ich nerobte.

  1. Premýšľajte o svojich rozhodnutiach skôr, ako ich vykonáte

Ak vás niekto požiada, aby ste mu urobili láskavosť, premýšľajte o tom, čo mu odpoviete. Ak si nie ste istý tým, či ste schopný tu „láskavosť“ vykonať, a ak nie ste motivovaný tak radšej povedzte nie. Nemá zmysel zbytočne prikyvovať, pretože tak nebudete vôbec efektívny a ani tu úlohu nevykonáte na 100% , čím nepravite radosť tomu druhému, ani sebe. A to platí všeobecne o akýchkoľvek rozhodnutiach. Premýšľajte o nich skôr, než ich urobíte. A robte len tie veci, ktoré chcete urobiť, na ktoré sa tešíte a máte na ne chuť.

Pretože len vy rozhodujete o tom, ako strávite váš čas. Nie zvyky, nie záväzky, ale vaša voľba, vaše rozhodnutia.

  1. Nedovoľte, aby zvyky riadili váš život

Minimalizmus je o tom, že ste si vedomí toho, čo robíte a, ako veci robíte.

Samozrejme, že je niekedy pohodlné sedieť doma pred televízorom, napchávať sa čipsami a pozerať filmy. Ale nie vždy to znamená, že je to to, čo v skutočnosti chcete. Možno je to len zvyk alebo rutina?

Namiesto toho, aby zvyky riadili a obmedzovali váš život, konajte tak, aby bol váš život, čo najplnohodnotnejší a taký, aký ho chcete mať vy. Ak máte chuť niečo robiť, tak to jednoducho spravte, ak nie tak si jednoducho dajte pauzu a odpočívajte. Nepoddávajte sa zvykom a rutinám a už vôbec nie tým, čo od vás chcú ostatní. Len a a len vy rozhodujete o tom, aký priebeh bude mať váš život.

  1. Venujte sa rôznym koníčkom

Pre veľa aktivít a záľub, ktoré mame alebo ktoré chceme robiť, musíme v dnešnej dobe len konzumovať.

Ak chcete cvičiť, potrebujete na to fitness stroj, ak chcete fotografovať, potrebujete dobru kameru, ak sa chcete venovať nejakému športu, potrebujete k tomu výbavu atď.
Namiesto toho, aby ste si kupovali veci, ktoré mnoho krát ani poriadne nevyužijete, porozmýšľajte o takých aktivitách, kde nemusíte zbytočne kupovať, pretože mnohokrát niektoré veci vlastnime aj doma. Chodtte do prírody, učte sa cudzie jazyky, robte online kurzy, cvičte doma. Existuje veľa alternatív, len treba byt kreatívny.

  1. Pestujte si dobré vzťahy a priateľstvá

Prestaňte sa naháňať od jednej veci ku druhej. Vypnite telefón. Vypnite televízor. Choďte von. Začnite sa starať o svoje priateľstvá a vzťahy s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Počúvajte ich. Buďte empaticky. Chápte ich. Trávte čas s ľuďmi, ktorých milujete užívajte si spoločné chvíle.

  1. Buďte si vedomí vecí a udalostí a ich vplyvu

Každý z nás má svoje osobné dôvody na to prečo sa rozhodne žiť minimalisticky. V priebehu vášho života a na vašej minimalistickej ceste, po nejakom čase, nájdete veci, ktorým dáte vo vašom osobnom živote priestor. Tieto veci sú a mali by byt veci, ktoré majú na vás pozitívny vplyv a sú pre vás dôležité. Môže to byt čokoľvek. Každá jedna maličkosť. Či už večera s priateľmi alebo rodinou, výlet do prírody, hranie sa s vašimi deťmi, alebo to, že dáte konečne výpoveď v práci, ktorá vás uz viac nenapĺňa.

Vy ste ti, ktorí rozhoduju o svojom čase, o tom, čo budete robiť, ako to budete robiť, čomu dáte priestor a o tom aký priebeh bude mať váš život. Ved nie nadarmo sa hovorí, že každý jeden z nás si je tvorcom vlastného šťastia.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here