Bloggers RE

MŮŽE BÝT INTOLERANCE LAKTÓZY VÝHODA?

Nesnášenlivost laktózy se v České republice objevuje u jednoho z deseti tisíc lidí. Jak z děsivého zjištění, že jsem jedním z nich a mám intoleranci na laktózu, vzniklo mnoho dobrých zkušeností? A kam na bezlaktózové alternativy? 

Zjištění, že mám intoleranci na laktózu přišlo v době, kdy jsem navštěvovala první stupeň základní školy, tudíž jsem ještě nevěděla, co to ta laktóza je a kde se nachází. Úlevu nad nalezením příčiny mých zdravotních obtíží vystřídalo zděšení, že nemůžu jíst polovinu věcí, co byly u nás doma běžné. Ale nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá. 

S rozšířením rostlinného stravování a vznikem zdravých výživ jsem mléčné výrobky vyměnila za rostlinné. V té době jsem nevěděla, že ve vybraných supermarketech existují i bezlaktózové varianty. Začala jsem objevovat rostlinné recepty a postupně je zařazovala do svého jídelníčku. S nadšením jsem zjistila, že si mohu vyrobit domácí sýrovou omáčku, mozzarellu, rostlinný nápoj,.. Také jsem si uvědomila, že opravdu „jsme to, co jíme“, a tak jsem přestala jíst nezdravé dobrůtky, čímž jsem se velmi lišila od svých spolužáků. 

I když jsem po pár letech objevila bezlaktózové alternativy v supermarketu, neradovala jsem se z nich tak, jak bych se radovala před lety. Už jsem za tím viděla i tu druhou část mléčného průmyslu. I když jsou výrobky zbaveny laktózy, nemění to etickou stránku způsobu jejich výroby.

Malý průvodce

Ráda bych se s vámi podělila o užitečné informace, které mi na začátku pomohly. Každý má svou toleranci laktózy nastavenou trochu jinak. Každý, kdo se s intolerancí potýká, by měl vyzkoušet, jaké množství mu dělá obtíže a jaké ne. Většina lidí s intolerancí může jíst máslo, protože obsah laktózy je v něm velmi malý. Za zkoušku také stojí kozí a ovčí výrobky. Nesnášenlivost laktózy se může objevit s přibývajícím věkem, kdy v těle může ubývat trávicí enzym laktáza. 

Bezlaktózové alternativy v supermarketu 

Dnes už většina obchodních řetězců nabízí bezlaktózové varianty (a také veganské). Pro lepší orientaci můžete využít stránku Laktonaut, kde najdete celou nabídku. Mezi obchody s největší nabídkou, z mé zkušenosti, patří Tesco, Kaufland, Globus, Albert, Billa, Coop a Makro.

Stalo se vám něco podobného, co vám obrátilo život naruby, ale vzešlo z toho něco dobrého?

Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/laktoza-mlecny-cukr-ktery-cloveka-doslova-prozene-20191205.html

Linda Rupertová

Article & Interview Editor

Přidat komentář

.
.