Z nového roka nám kúsok ubudlo, a taktiež sa toho už pomerne veľa stalo, vzhľadom na to, že je ešte len január. A rovnako aj vo svete kníh sa neustále niečo deje a, samozrejme, môžeme vždy očakávať nové tituly. Pozrite sa na 5 zaujímavých diel, ktoré sa chystajú na vydanie na začiatku tohto roka.

Deníky cizince – Elly Griffiths

Vraždy nie sú pre Clare Cassidiovú ničím novým. Je to učiteľka angličtiny a o kriminálkach prednáša neustále. Keď však jedného dňa nájdu jej kolegyňu a zároveň najlepšiu priateľku mŕtvu a pri jej tele papierik s citátom z jej obľúbenej poviedky, Clare má pocit akoby sa stala jej súčasťou. Čo viac, polícia si myslí, že vrahom je niekto, koho pozná. Nie je si istá, komu môže veriť, a tak sa obráti na svoj denník. Potom si však všimne na stránke staršieho denníku zvláštnu správu, ktorú tam však nezanechala ona… Podarí sa jej záver poviedky prepísať skôr ako bude neskoro? Ak vás bavia detektívne žánre, toto je určite kniha pre vás.

Dámska volenka – Larissa Zageris

Tento román je studnicou romantických príbehov, dráždivého humoru a hlbokej túžby. Nahliadnite do sveta hrdinky uprostred 19. storočia, ktorá sa rozhoduje medzi dvoma láskami. Alebo si zvoľte cestu po boku muža, ktorého sprevádza šialenstvo a škandál. Spoznajte oduševnenú lady Evangelinu cestujúcu po Európe, prečítajte si o egyptských artefaktoch, zamenených totožnostiach… Do tohto románu sa rozhodne zamilujete.

Surrealizmus – Amy Dempsey

Už druhá kniha zo série Umenie v skratke, venovaná jednému z najvplyvnejších hnutí 20. storočia. Surrealisti sa zahĺbili do podvedomia a začali prepájať vzájomne nesúvisiace až bizarné predmety. Ako prvý prišli s myšlienkou inštalácie ako koncepcie výstavy. Britská historička v tejto knihe predstavuje najvýznamnejších predstaviteľov hnutia, ich diela a pôsobenie na medzinárodnej umeleckej scéne. Toto a ešte viac sa dozviete vo vnútri, ak ste zapálení do umenia avantgardy.

Revoluce – Jakub Trpiš

Autor knihy Voľba sa tentokrát zameriava na príbeh odohrávajúci sa v rokoch 2006-2026 a dokonalo zachytáva zvláštnu dobu, v ktorej žijeme. Je to doba poloprávd, lží, nenávisti a manipulácie, kde sa každý snaží nájsť svoje miesto. V tomto prípade štyri postavy túžiace po zmene. Čaká vás kontroverzný, provokatívny príbeh plný zvratov, ktorý odkrýva dianie za oponou súčastnej politiky.

Zmenení Parížom – Martin Vašš

Kultúrny vplyv Paríža na slovenských spisovateľov a výtvarníkov, ktorí mali možnosť tam v priebehu 20. storočia absolvovať pobyt, mal priame dosahy nielen na umeleckú tvorbu, ale aj zmeny v uvažovaní viacerých slovenských umelcov. Kultúrny vplyv tohto mesta presahoval až do konceptov každodenného života. Vďaka výskumu zachovaných spomienok a článkov môžeme nahliadnuť do zákuliasia týchto unikátnych skúseností a pochopiť ich význam a prínos nielen pre umelcov, ale aj pre modernú slovenskú kultúru.

Počkáte si na prvú várku výtlačkov niektorej z nich? Nech vás už zaujíma akákoľvek oblasť, dúfam, že si prídete na svoje a možno si v tomto roku nájdete viac času na čítanie a, samozrejme, aj na všetko, čo máte radi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here