Na slovíčko, môj nový seriál na tomto webe, je síce mesačník, ale pri príležitosti sviatku sv. Valentína som sa rozhodla napísať tento špeciál. Sama tento sviatok neoslavujem, ale aj tak som sa rozhodla o ňom napísať, venovať mu zopár slov.

Mám pocit, že sa sviatok sv. Valentína považuje za zbytočný a preceňovaný. Odvšadiaľ na nás vykukujú obrovské plyšové medvede, bonboniéry a ruže. Predsa len, je to sviatok lásky. A aj keď neviem, čo je zlé na oslave lásky, možno je to práve tá komercia okolo tohto sviatku, čo nám vadí. Aj ja som bola donedávna tou, ktorá tento sviatok hrdo ignorovala a považovala som ho za komerčnú nafúknutú bublinu. Všetko sa to zmenilo v prvú februárovú nedeľu, kedy som pila rannú kávu a čítala som si Vogue. Práve tam som našla jeden článok o sv. Valentínovi, ktorý ma čiastočne inšpiroval napísať tieto riadky.

Možno by sme sa mali prestať pozerať na sviatok sv. Valentína ako na niečo, čo by nás malo otravovať a možno niektorých z nás, slobodných, aj trápiť. Samozrejme, sviatok sv. Valentína je sviatok pre zamilovaných. Ale, podľa mňa, je to aj sviatok lásky. A na svete je toľko foriem lásky, že môžeme tento sviatok oslavovať všetci! Aj tí slobodní! 

V uponáhľanom svete, v akom žijeme, si vieme naozaj ťažko nájsť chvíľu na oddych. Všetci sa za niečím ponáhľame, musíme spraviť to tamto, nemôžeme zabudnúť na hento a často zabúdame nie len na seba, ale aj na našich blízkych. Priznajme si, koľkokrát nemáme čas sa ani porozprávať s ľuďmi, s ktorými žijeme v jednej domácnosti. S rodinou či priateľmi. Snažíme sa žiť svoj život tak dokonalo, že často zabúdame na to najdôležitejšie. Na našu rodinu, na našich priateľov a na nás. Na lásku.

Preto si myslím, že by sme mali na sviatok sv. Valentína ako na bublinu, ktorá nás straší, zabudnúť. A to ihneď. Ja už som zabudla na plyšové medvede a na bonboniéry, tie pre mňa už viac nepredstavujú podstatu sviatku sv. Valentína. Berme tento sviatok ako príležitosť zastaviť sa v tom zhone, vydýchnuť si a stráviť nejaký čas s našimi milovanými. Alebo aj samy so sebou. Stačí ak si so svojimi milovanými večer sadnete pred telku a pozrieme si náš obľúbený film. Alebo vybehneme na tú večeru, na ktorú sa chystáme už niekoľko mesiacov. Jednoducho iba spolu strávime nejaký čas, to je to najvzácnejšie, čo im môžete dať. Ak ste od svojej rodiny a priateľov ďaleko a nemáte s kým tento deň stráviť, nezabúdajte, že stále máte seba. Uvarte si vaše obľúbené jedlo, spravte si manikúru (aj pedikúru), rovno si spravte aj masku a dajte si kúpeľ s penou! Jednoducho – rozmaznajte sa, pretože tento deň je o láske! O láske k iným, o láske k sebe. 

Preto aspoň v tento deň nachvíľu zastavte a milujte. 

Ostatných. 

Seba.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here