NA VÁNOČNÍ TRHY DO ITÁLIE!


Autor: Barbora Nehybová, zivotempoitalsku.cz

Praha, Vídeň, Drážďany, Norimberk a další města pyšnící se každoročně přenádhernými vánočními trhy a kouzelnou vánoční atmosférou jsou během adventu k prasknutí. Tak co si takhle letos pro změnu odskočit do předvánoční severní Itálie? Cesta se vám sice o něco málo prodlouží, ale není čas vyzkoušet něco nového? Zamiřte za “Mercatini di Natale” třeba do Merana, Bolzana či Verony! O Wurst nepřijdete a ještě si zamlsáte nad Bombardinem! 

Vánoční výzdoba je sice po celém území Itálie, tradiční vánoční trhy jsou ale výsadou zejména severní Itálie. Ani si moc nedokážu představit žvýkat würstel (italské pojmenování pro Wurst) se zelím a popíjet svařák vedle šplouchajícího moře, i když může to být zážitek! V italských horských střediskách v Tyrolech narazíte spíše na německou/rakouskou podobu trhů, stejně tak i v regionu Veneto, pokud ale zajedete ještě níže do Bologni, tam se naopak můžete setkat s francouzskými vánočními trhy. Dnes se mnou můžete nakouknout na proslulé trhy v Jižním Tyrolsku, konkrétně Merano a Bolzano, níže pak ještě má milovaná Verona.

Merano

Přes doly, řeky až na hory do zmrzlého Jižního Tyrolska, kde můžete navštívit hned dvoje vánoční trhy – Merano a Bolzano. Do obou míst se vlakem dostanete snadno z jakéhokoliv města v severní Itálii, a protože se jedná o menší horská městečka, cesta z nádraží do centra netrvá déle jak 15  minut pěšky. Jestli máte strach, že si nebudete schopní objednat oblíbenou vánoční klobásku a svařák v italštině, žádný problém, slovníček ode mě potřebovat nebudete! Vzhledem k poloze se tady hovoří více německy než italsky, takže svůj “würstel” i “glühwein”  dostanete. Celkově jsou oboje trhy laděny do něměckého stylu, akorát s přídavkem italských bochníků sýra, prosciutta a toho nejdůležitějšího…tedy BOMBARDINA! Lyžaři tuhle tekutou pochutinu určitě znají, ale kdo jste se zatím nesetkali s tímhle skvělým “bombarďákem”, jedná se o teplý alkoholický nápoj podávaný se šlehačkou a já mu přezdívám italský “vaječňák”! Tak až na trzích narazíte na tu žlutící se láhev, prostě si ji přihoďte do tašky a dovezte ochutnat i domů, alespoň vám ubyde jeden dárek ze seznamu.

Speciální na trzích v Meranu a Bolzanu je ta “autentičnost”. Místní se schází v krojích, pochutnávají si na italských dobrotách (ale těch z horských oblastí, těstoviny a pizzu nečekejte!) a k tomu vám hrají takové ty vánoční “horalské dechovky”. Mimo stánky s jídlem a vánočními ozdobami tady narazíte každý víkend na starožitný trh, takový ten blešák, taková ta “zlatá neděle”! Takže si domů můžete odvést třeba vskutku dobře zachovalý tyrolský kroj místo čepičky Santa Clause!

Vánoční trhy v Meranu se rozprostírají na dvou menších náměstíčkách, starožitný trh pak najdete podél řeky na cestě vedoucí z centra. A když budete mít azuro, jakože převážnou většinu času tady bývá obloha jak vymetená, pak si namísto trhů užijete snad více ten dokonalý výhled na pahorky, které vás obklopují ze všech stran. Pokud tedy hledáte nějaké místo na předvánoční lyžovačku, při níž byste si mohli užít i těch trhů dosyta, pak vám Jižní Tyrolsko dopřeje veškerý servis!

Bolzano

A z Merana to můžete vzít cestou rovnou do nedalece vzdáleného Bolzana. Obě městečka se dají stihnout bez jakéhokoliv chvátání za jeden den, ať už cestujete vlakem či autem. I v Bolzanu narazíte spíše na německy mluvící prodejce. Vlastně i městečko samotné vám přijde takové více německé/rakouské. Ve stáncích opět najdete tradiční, většinou ručně vyráběné, vánoční ozdoby, teplé papuče, palčáky či deky z ovčí vlny, no a pak zase to jídlo samozřejmě! Přestože i Bolzano se pyšní dokonalým výhledem na zasněžené pohoří, možná to bylo kouzlo rozlehlého koryta řeky Passirio, ale Merano mě dostalo mnohem více svojí atmosférou. Čím se ale rozhodně Bolzano vymyká je velikost zdejších vánočních trhů, které se považují za největší v celé Itálii, čemuž odpovídají vysoká čísla návštěvníků přijíždějících do této horské oblasti v předvánoční době.

Verona

Z hor se přesuneme do pravého italského městečka a rovnou do jednoho z nejvíce romantických a nejkrásnějších, do Shakespearovské Verony! Ne, ne, neříkám nejkrásnější protože tady bydlím… to je prostě fakt! 😀 A když se to na advent všechno rozsvítí, od hvězdná instalace sahající k nebesům nad arenou na Piazza Bra, přes nasvícené dřevěné okenice a balkóny úzkých uliček, padající světelné paprsky na Piazza Erbe, až po vánoční vesničku na nádvoří vedle Piazza dei Signori, pak už tomuhle italskému městu opravdu nikdy neodoláte! A věřte mi, že se budete vracet! Nebo tady rovnou zůstanete jako já 🙂

Místní si Veronu vyšperkují vždy do posledního detailu, takže vánočním symbolům a ozdobám neuniknou ani ty “kejty” prosciutta 😀 Jen si vždy říkám, jestli tu čepičku dostanete k tý kejtě jako dárek…ono by se to docela nabízelo vzhledem k ceně takové jedné “kejty”, že jo? Myslím, že takovým dárkem byste rozhodně nikoho neurazili! K tomu přihoďte pořádný kus Parmigiano-Reggiano, kvalitní olivový olej…a máte dárek jak vyšitý pro milovníky italské kuchyně.

Pokud vám samotným bude stačit místo celé “kejty” jen pár plátků prosciutta či italského “specku” a přitom se rádi zahřejete, pak vyražte na Piazza dei Signori (vedle Piazza Erbe při průchodu do nádvoří), kde si počkejte v té dlouhé frontě (nevím, proč píšu “frontě”, když definici tohoto slova tady v Itálii naprosto nikdo nechápe, takže lépe …proražte se tím chuchlem lidí až k pokladně) na bretzel se speckem a rozehřátým sýrem raclette. A svařák nebo bombardino tady samozřejmě taky najdete u každého stánku.

Pro ty z vás, které jídlo tak moc nefascinuje, tady mám k nabídnutí “vánoční dům” na Piazza dei Signori, který se nachází vždy za velkým vánočním stromem. Tam najdete snad všechny vánoční ozdoby, jaké si jen dovedete představit, navíc seřazené podle barevných odstínů. Ale i samotný “vánoční dům” se svými malovanými zdmi a dřevěným stropem stojí za vidění!

No a nebyli bychom v Itálii, abychom se alespoň na chvíli nezastavili u módy. Zdejší adventní výlohy obchodů jsou samozřejmě pastvou pro oči! Slavnostní kolekce známých italských značek doladěné do posledních detailů dokonale zapadnou do celkového vánočního konceptu historického centra. Až vám tedy bude zima a už si budete povolovat opasky u kalhot, namiřte do ulic Via Mazzini a Corso Porta Borsari! A že budete mít nacpaný pupky vůbec nevadí, alespoň vám ty nové kousky nebudou malé po vánočním nájezdu na cukroví. Tak proč si hned něco nepořídit pod stromeček, že jo? Já bych si tam třeba tyhle dokonalé šaty od Dolce Gabbana hned přibalila! 😀

Tak kolik z vás jsem zlákala na předvánoční čas do Itálie?! No za Itálii budu doufat, že se vás přijede podívat co nejvíce, za sebe budu doufat, že co nejméně, ať to tady nemáme moc přelidněné a taky na mě něco zbyde … 😀 Dejte mi vědět ještě o nějakých trzích v Itálii, které mi doposud unikají a přitom by neměly. Já bych o jedněch věděla a už je mám na seznamu… letos je v plánu Canale, tedy nejdochovalejší středověká vesnička v Itálii ležící v horách u Lago di Garda! 

BUON NATALE


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here