Komunita online tvůrců

NAJLEPŠIE FILMY ZO SVETA MÓDY

0 2

Vždy som chcela byť módna návrhárka. Neustále som sledovala módne prehliadky, kupovala si rôzne módne časopisy a od mala už šila šaty pre bárbiny. Bohužiaľ som musela vyštudovať kozmetiku ale ani to mi nebránilo aby som sa o módu zaujímala. Nebudem dnes písať o nejakých ďalších módnych trendov ale dnes Vám ukážem filmy ktoré by určite mala vidieť každá módna maniačka.

Raňajky u Tiffanyho ( 1961)

Holly je výstredná a vtipne ľahkomyseľná. Mužov priťahuje najmä očarujúcou kombináciou detskej naivity a ženského pôvabu. Tvoju pozornosť však pritiahne jej šatník. Outfity, ktoré Holly nosí, síce definujú štýl 70. rokov, ale každá femme fatale dnešného tisícročia by za ne dala pol majetku.

Givenchy vyrobil len 3 kópie čiernych šiat, ktoré mala herečka Audrey Hepburn (Holly) vo filme. Jedny patria domu Givenchy, druhé sú v múzeu kostýmov v Madride a jedny ostali Audrey. Šaty majú dokonca aj svoju stránku na Wikipedii.

Septembrové číslo (2009)

Americký magazín Vogue je pre módny svet ako Biblia. Jeho šéfredaktorka Anna Wintour je inšpiráciou, autoritou, no hlavne legendou v tomto multimiliónovom priemysle. September je ako „január v móde“, a preto je jesenné vydanie Vogue tým najdôležitejším.

Septembrové vydanie časopisu Vogue malo v roku 2007 rekordných 840 strán, pričom vážilo viac ako 2 kilá.

Dior a ja (2014)

Vytvoriť úspešnú kolekciu trvá celé mesiace, no nový umelecký riaditeľ Dioru Raf Simons mal na to len 8 týždňov. Tento film je dôkazom toho, že tvrdá kolektívna práca prinesie zaslúžené ovocie a nám pastvu pre oči.

Film získal niekoľko ocenení po celkom svete a ide vraj o najrealistickejší film o móde, aký bol doteraz natočený.

Diabol nosí Pradu (2006)

Začiatky sú ťažké. O to viac, ak pracuješ pre nekompromisnú šéfku. Andy prišla do módneho neba ako šedá myška, ale pomaly sa prepracovala na bohyňu a pravú ruku obávanej šéfredaktorky magazínu Runway, Mirandy.

Podobnosť so šéfredaktorkou amerického Vogue, Annou Wintour, nie je náhodná. Hovorí sa, že postava Mirandy Priestlyovej bola inšpirovaná práve ňou.

Coco Chanel (2009)

Dnes poznáš Chanel ako jednu z prestížnych značiek, no možno nevieš, že Coco sa vypracovala medzi špičku módnych návrhárov z úplného dna. Inšpiruj sa príbehom ikony, ktorá stojí za zrodom „malých čiernych“ a obrovského impéria, ktoré nesie jej meno. Ber ju ako motiváciu, že keď niečo veľmi chceš, tak to aj dosiahneš.

Gabrielle „Coco“ Chanel svojím inovatívnym prístupom búrala konvencie obliekania. Do ženskej módy priniesla mužské prvky a zaradila nohavice medzi bežné súčasti ženského šatníka.

Scatter My Ashes at Bergdorf’s (2013)

Názov sa dá voľne preložiť ako „Rozsypte môj popol u Bergdorfa“. Obchodný dom Bergdorf Goodman je totiž vo svete módy prestížnou výkladnou skriňou. Ak by móda mala dom, tu by bola jej adresa. Navyše, povestné výklady u Bergdorfa sú umením sami o sebe. Aby sme však my (až tak) nesmútili, môžeme sa nimi  kochať aspoň vo filme.

Vo svete módy je verejným tajomstvom, že ak dizajnér nemá kolekcie u Bergdorfa, neznamená nič. Práve preto je snom každého dizajnéra mať svoje kolekcie práve v tomto obchodnom dome.

Yves Saint Laurent (2014)

Saint Laurent bol jeden z najtalentovanejších módnych návrhárov sveta. Vo filme môžeš vidieť, že geniálna myseľ a úspech prinášajú so sebou daň. Jeho nápady síce boli originálne, výstredné a provokatívne, ale on bol nevyrovnaný a plachý.

O francúzskom módnom géniovi boli natočené dva veľmi podobné filmy. Pozri aj Saint Laurent a zhodnotíš, či ťa viac zaujalo prevedenie od Belgičanov alebo Francúzov.

IRIS (2015)

Poznáte ten pocit, kedy máte chuť si niečo kúpiť, ale neviete presne čo a zároveň necítite žiadnu inšpiráciu? Pozrite si, akým spôsobom nakupuje Iris Apfel. Je fascinujúce pozerať, ako si Iris jednotlivé kúsky vyberá, pozná ich hodnotu a dokáže to oceniť – či už sú to šperky, nábytok, alebo detské hračky (pri niektorých scénach som si tajne pre seba vravela, aké by niekedy bolo ísť nakupovať práve s ňou).

Ak chcete vidieť, ako vyzerá láska v seniorskom veku, tak som práve našla ďalší dôvod, prečo by sa vám Iris mohla páčiť. Keď uvidíte Iris v intímnych rozhovoroch so svojím manželom Carlom (s ktorým su spolu už 67 rokov), tak sa vám tiež môže ľahko stať, že precitnete tak ako ja.

Lagerfeld Confidential (2007)

Lagerfeld Confidential je prvý dokumentárni film, ktorý dáva nahliadnuť do života francuzského módneho návrhára Karla Lagerfelda. Sledujeme jeho každodenné dni medzi letom 2004 a 2006. Tak isto nahliadneme do zákulisia módnych prehliadok a ich príprav.

Tento dokument odhaľuje jeho súkromie ale zároveň tam ostáva rúško tajomnosti.


Leave A Reply

Your email address will not be published.

X