Bloggers RE

NAŠICH TOP 5 MIEST SLOVENSKA


Slovensko. Pre väčšinu z nás je to rodná hruda, ktorú vlastne ani nepoznáme. Veľa z nás pozná iba miesto svojho bydliska a jeho okolie, prípadne cestu do práce a letisko, z ktorého odlietame loviť drahocenné zážitky a zaslúžený oddych niekam ďaleko. Veľakrát sa tak stáva, že o nádherných miestach na Slovensku sa dozvedáme až od zahraničných turistov, alebo zo svetových travel magazínov…

Verte nám, že tie miesta majú veľakrát svetový charakter a netreba za nimi letieť tisícky kilometrov. Ocitli sme sa v časoch, kedy nie je celkom možné cestovať po svetových katedrálach, jazerách, pamiatkach či plážach. Dôvodov, prečo necestovať mimo našu krajinu, je samozrejme mnoho. Či už je to čas, zdravie, peniaze… Tak prečo nespoznať aj Slovensko?

Vraví sa, že na tie najkrajšie miesta sa najlepšie pozerá zhora, kam ale často vedie dlhá a tŕnistá cesta. A je samozrejmé, že na také miesta je potrebná aj perfektná kondička. Nebudeme sa hrať na profesionálnych horských turistov a priznávame fakt, že naša kondička je často na úrovni spiacej mačky a máme radi miesta, kam netreba štyri hodiny do kopca lapať po dychu. A tajne dúfame, že v tom nie sme sami. Zhodou náhod sa nám podarilo navštíviť nádherné miesta, ktoré nájdete na Slovensku a nepotrebujete k ním ani tú povestnú atletickú kondičku. Ak ste na tom podobne, pozrite si našich Top 5 na Slovensku.

Telgártska slučka a Chmarošský viadukt

Ide o úsek najkrajšej železničnej trati na Slovensku, Červená skala-Margecany. Táto trať vedie cez nádhernú prírodu Slovenska, počas ktorej prejdete viacero tunelov a viaduktov. Najkrajší je úsek v Telgárte, kde vlak vchádza do tunela (tzv. Telgártska slučka) s dĺžkou približne 1,2 km a polomerom 400 m, z tunela vychádza na Telgártsky viadukt a prechádza po známom Chmarošskom viadukte. Tento tunel v tvare slučky a viadukty bolo potrebné vybudovať na to, aby vlak prekonal členitý terén miestnej prírody. Tento úsek železnice sa budoval v tridsiatych rokoch 20. storočia, kedy tu postupne našlo prácu tisíce robotníkov. Stavba sa ale stala dejiskom najmohutnejšieho štrajku počas hospodárskej krízy, kedy robotníci štrajkovali o zvýšenie platov. Žiaľ štrajk, ako aj stavba mala svoje obete, no robotníci si vydobyli svoje. Dnes je táto stavba pripomienkou, že keď sa chce, tak to ide a vo svete je označovaná ako technický a staviteľský unikát svojej doby. Toto miesto na potulkách Slovenskom rozhodne nevynechajte.

Šranecké piesky

Vedeli ste, že aj Slovensko má svoju Saharu? Síce je trošku menšia ako tá skutočná, ale to jej neuberá na atraktivite. Tento krásny a piesočnatý kút Slovenska nájdete medzi obcami Plavecký Mikuláš a Lakšárska Nová Ves, neďaleko mesta Šaštín-Stráže. Piesok sem navial vietor z rieky Morava v pradávnej minulosti a vďaka tomu sú tu dnes skutočné pieskové duny a oázy. Šranecké piesky sa rozprestierajú na ploche niekoľko tisíc hektárov, preto je toto miesto obľúbené na prechádzky s deťmi. Verte, väčšie pieskovisko pre deti na Slovensku určite nenájdete. Sem tam sa tu objaví nejaká oáza v podobe močiara, kde žije pestrá fauna, o ktorej vás oboznámi tabuľa pri vstupe z hlavnej cesty. Pred tým, ako si sem budete plánovať cestu, mrknite na stránky Ministerstva obrany SR, či tu práve neprebieha vojenské cvičenie. Celá oblasť totiž patrí do Vojenského obvodu Záhorie a pohybovať sa tu dá, keď tu cvičenie nie je, najmä cez víkend. Nádherné borovicové lesy, pieskové duny, voda… toto všetko tu nájdete v nezničenej podobe vďaka tomu, že územie patrí armáde. Znie to ako paradox, ale vďaka tomuto faktu tu nie je povolený výrub stromov ani žiadna výstavba. Tak čo? Dostali ste chuť prejsť sa exotikou Slovenska?

Špania Dolina

Poznáte ten známy pohľad na dolinu, z ktorej vykúka pár domčekov, veža kostola a všade okolo sú hory a lesy? Áno, to je banícka dedinka Špania Dolina neďaleko Banskej Bystrice, učupená medzi stromami. Po pár serpentínach vojdete priamo na námestie Španej Doliny, kde sa nachádza napríklad vyhľadávaný Banícky orloj, ktorý každú hodinu ukazuje úmornú prácu baníkov. Všade naokolo tu nájdeme „haldy“, čo sú kopy navezenej hlušiny z baní, ktoré sa nepodarilo zalesniť. Snáď najznámejší výhľad na Španiu Dolinu je z Haldy Maximilián. Táto halda je najväčšia a najlepšie zachovaná, vďaka čomu je to obľúbené vyhliadkové miesto. Vedeli ste, že Halda Maximilián je jeden z najväčších umelých, človekom vytvorených vrchov v Európe? Z jej vrcholovej časti sa dajú vidieť až vrcholky Kremnických vrchov. Okolo Španej Doliny vedie mnoho turistických chodníkov, kde viete stráviť pekné chvíle, prípadne sa môžete zatúlať v uliciach Banskej Bystrice, ktorá je neďaleko.

Spišský hrad

Ak ste cestovali diaľnicou medzi Levočou a Prešovom, určite ste neprehliadli jeden z najväčších klenotov Slovenska – Spišský hrad. Tvorí dominantu celého okolia a podľa mnohých zahraničných médií ide o unikát, ktorý musíte zažiť. Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hradné komplexy na Slovensku a okolí. Už len vďaka faktu, že je od roku 1993 zapísaný v UNESCO, sa rozhodne oplatí navštíviť. Navštíviť ho môžete zo Spišského Podhradia, odkiaľ je to možno viac ako hodinová prechádzka do kopca s prenádherným výhľadom na váš cieľ. Pre nás, čo sme na tom s kondičkou trochu horšie, je tu parkovisko pri dedine Hodkovce. Z parkoviska je to približne 5 minút k bráne hradu. V interiéri na vás čaká napríklad zaujímavá expozícia v podobe mučiacich nástrojov, a keď sa dostanete až na vrch hradu, ohromí vás neuveriteľný panoramatický výhľad na okolie a pri vhodnom počasí aj na vrcholky Vysokých Tatier. A to za ten čas rozhodne stojí.

Dražovský kostolík

Ak cestujete do Nitry v smere od Topoľčian, určite tento romantický kostolík poznáte. Hrdo stojí na kopci nad dedinou Dražovce, odkiaľ sa návštevníkom naskytá nádherný panoramatický výhľad na Nitru a jej okolie a takisto je to obľúbené miesto fotografov, ktorí sa zaujímajú o západy slnka. Kostolík, alebo Kostol sv. Michala archaniela, tu stojí od polovice 11. storočia, v dnešnej dobe je nevyužívaný, až na jednu výnimku. Tú tvorí deň 29.9. s menom Michal, kedy sa tu koná svätá omša. Z Dražoviec ku kostolíku je to príjemná prechádzka miernym kopcom, prípadne v lese za kostolíkom je parkovisko, z ktorého je to iba 10 minút chôdze. Zdá sa vám tento kostolík známy aj napriek tomu, že ste tu ešte neboli? Verte, že na Slovensku sme sa s ním stretávali pomerne často, hlavne pri platení. Pamätáte si na päťdesiat korunovú bankovku?

Všetci dobre vieme, že na Slovensku je čo objavovať a obdivovať. Toto je našich TOP 5 miest, ktoré v nás zanechali iba pozitívne dojmy a veríme, že ak sa rozhodnete navštíviť niektoré z týchto krásnych miest, budete na tom rovnako.


SI&MA Wanderlust

Sme dvaja mladí ľudia, ktorých baví cestovanie a obajvovanie sveta. Naším cieľom je ukázať ľudom, že cestovať sa dá aj bez miliónov a s 20/25 dňami dovolenky.

Add comment

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X