Bloggers RE

NECHAŤ, ALEBO VYHODIŤ? AKO ZISTIŤ, ČI PLATNOSŤ KOZMETICKÝCH VÝROBKOV VYPRŠALA?


Stačí pohľad do chladničky a zvyčajne nám je jasné, keď potraviny už pravdepodobne konzumovať nebudeme. Plesnivá kôra, suché bylinky, pleseň,.. Pri potravinách sú toto jasne signály toho, že doba trvanlivosti vypršala. Ale ako je to z kozmetickými výrobkami? V dnešnom článku vám priblížim niekoľko varovných signáloch, že je čas rozlúčiť sa so starými výrobkami.

Pri kozmetických výrobkoch často nie je také jasné, ako dlho vydržia. Dokonca niektoré produkty môžeme využiť aj po dobe spotreby. No nie všetky. Produkty, ktoré majú chemické zloženie, môžu dokonca spôsobiť kožné problémy a iné ťažkosti. Výsledkom môžu byť vyrážky, podráždenie kože, alergické reakcie či opar.

Základy trvanlivosti kozmetiky

Najideálnejšie by bolo, keby nám produkty vydržali večne. Realita je však iná. Make-up, púder atď. majú dobu spotreby a nie vždy je jasne, kedy presne to je. Na obale nie sú vždy informácie o trvanlivosti, hlavne vtedy keď aj popis je zložito napísaný. Tak kedy sa s takýmito produktami rozlúčiť a kedy ešte stoja za pokus vyskúšať ich?

V podstate existuje jednoduché pravidlo: Ak produkt vyzerá inak ako na začiatku, to je napr. štruktúra, farba alebo vôňa, je čas rozlúčiť sa. Podľa tohto sa riadim aj ja. Ak sa mi zdá, že výrobok je divný, zapácha alebo je vyschnutý, prestanem ho používať. Buďte ale opatrný pri všetkých výrobkoch, ktoré používate na oči. Desaťročnej riasenke by ste sa určite mali vyhnúť, už len kvôli zdraviu. Herpes či infekcia oči nie sú príjemné veci.

Kozmetiku skladujte správne, aby vám dlhšie vydržala

Kozmetika sa musí skladovať správne, aby ste ju mohli využívať čo najdlhšie. Tým myslím hlavne miesta, ktoré sú suché a chránené pred svetlom a nadmernou teplotou. Priame slnečné žiarenie a teplo “zabíjajú” kozmetické výrobky. Hlavne tekutý make-up, krémy a rúž sú veľmi náchylné, ak nie sú odolné alebo lisované za sucha. Taktiež dezinfekcia a čistenie kozmetických nástrojov a rúk pred použitím pomáha odstraňovať baktérie, čo je pre produkty samozrejme dobre.

Symbol M, ktorý je na obale, označuje, koľko mesiacov je produkt po prvom otvorení stále použiteľný. Ak tomu úplne nedôverujete a nedôverujete ani vlastným očiam a nosu, môžete sa pri prvom použití riadiť týmito pravidlami.

  • Očné tiene: 2 roky
  • Púder a korektor: 6-12 mesiacov
  • Rúž: 1 rok
  • Mascara: 3 mesiace
  • Krém na tvár a telo: 1 rok
  • Očný krém: 3 mesiace

Ja mám medzi svojimi produktami aj také, ktoré by podľa dátumu spotreby už mali byt dávno v odpade, a stále sú použiteľné. Takže dajte niekedy aj na svoj inštinkt! Riešite vy dátum spotreby kozmetiky?


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X