Bloggers RE

NEDOSTATOK SPÁNKU: JEHO NÁSLEDKY A AKO MU PREDÍSŤ


Nemôžete sa koncentrovať? Bývate agresívni? Pribrali ste? Máte zlu náladu? Toto všetko môžu byt príčiny nedostatku spánku. Následky nevyváženého a slabého spánku môžu byť závažnejšie, ako by ste si mohli myslieť. Preto by ste mali poznať príčiny a následky, ktoré vám priblížim v dnešnom článku…

Existuje veľa príčin nedostatku spánku, preto je v dnešnej dobe nedostatok spánku pre väčšinu ľudí súčasťou každodenného života. Povieme si, že sa konečne vyspíme aspoň cez víkend. Ale ani vtedy často nie je čas na spánok, pretože aj vtedy sa naskytnú príležitosti ako schôdzky, pozvánky či stretnutia s priateľmi, ktoré nás opäť oddialia od oddychu. Aj napriek tomu, že si sem tam zavrieme na chvíľku oči a pospíme si, čiernym kruhom pod očami sa nevyhneme. Aspoň nie natrvalo

Nedostatok spánku a jeho následky

Tí, ktorí spia príliš málo, dosahujú presný opak toho, čo v skutočnosti chcú. Nedostatok spánku spôsobuje unavenost’, kontraproduktivitu, nekoncentrovanosť. Čo znamená, že činnosti, ktoré vykonávame, nerobíme naplno. Telo túži po cukre a sacharidoch, ktoré mu aspoň tak dodajú krátku energiu. Preto tí, ktorí málo spia, majú tendenciu prejedať sa. A to je len začiatok. Dlhodobý nedostatok oslabuje aj náš imunitný systém a tým sme viac náchylnejší na choroby a infekcie. Organizmus stráca schopnosť regenerácie a tým starne rýchlejšie.

Ako vzniká nedostatok spánku?

Odpoveď je viac ako jasná. Väčšina z nás má naplánovaný celý deň – práca, škola, meetingy, celodenná dostupnosť pre každého. A keď sa konečne dostaneme domov, tam nás čaká varenie, upratovanie, deti… A do postele zaľahneme až neskoro v noci. S tým je spojený nedostatok vnúterného odpočinku a časté budenie sa. Kvalita spánku sa znižuje aj pitím alkoholu alebo konzumáciou ťažkého jedla. Nie je dôležité, ako dlho trvá spánok, ale aká je jeho kvalita. Nezabúdajte, že aj mobilné telefóny a televízory nás rozptyľujú, bránia telu odpočívať a prispievajú k zlému spánku. 

Ako zabrániť nedostatku spánku?

Tým, že si vezmeme dosť času na spánok. Iste, samozrejme, ľahko sa to hovorí. 7-8 hodín je priemerná doba spánku, ktoré naše telo potrebuje. Tak čo môžete urobiť vy pre relaxačný a efektívny spánok?

5 tipov

Šport

Pre tých, ktorí vydajú energiu počas celého dňa, je ľahšie oddýchnuť si a pokojnejšie spať. Ale aj tu pozor, pohyb, je stimulujúci, a to aj hodiny po tréningu. Preto ak môžete, športujte ráno alebo skoro večer, najmenej 2-3 hodiny pred spánkom.

Zhasnite svetlo

Tma podporuje tvorbu dôležitých spánkových hormónov. Preto platí vypnite svetlo, a ak chcete dobre odpočívať, predovšetkým vypnite mobilný telefón a telku.

Ľahké jedlo

Tuk a ťažké potraviny by sa nemali jesť na večer a hlavne nie tesne pred spaním. Tráviaci systém je tak cez noc zaneprázdnený trávením, že zvyšok organizmu nemá čas sa kedy zregenerovať. A hlavne žiaden alkohol!

Vypnite

Starosti, obavy, strach a iné myšlienky nám často bránia v dostatočnom spánku. Niekedy sme duševne až tak zaneprázdnení, že nás myšlienky v noci dokonca zobúdzajú. Preto si pred spaním napíšte všetky myšlienky, úlohy a ďalšie veci na kus papiera. Dostanú sa vám tak z hlavy a v noci vás nechajú v pokoji sa vyspať.

Ochlaďte sa

To, že pohyb na čerstvom vzduchu nám prospieva, je známe. Čerstvý vzduch podporuje všetky bunkové aktivity v našom tele. Mimochodom, ideálna teplota pre spánok je okolo 18 stupňov. Preto skúste spať s pootvoreným oknom alebo si pred spánkom aspoň vyvetrajte.

Nie je nič horšie ako prebdeté noci a nekvalitný spánok. Dúfam, že týchto 5 jednoduchých tipov vám pomôže spať lepšie. Samozrejme, že ich existuje ešte omnoho viac. Ak máte vy nejaký ten dobrý zaužívaný trik, ako sa vyspať “do chrumkava”, nezabudnite ho s nami zdielať dole v komentároch. Dobrú noc!


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X