Autor: Dominika, jelenvlese.wordpress.com

Kde se na Manhattanu dobře najíst, nemuset jít do fast foodu a přitom nevykrvácet? Nelehký úkol…

Máte také některé roční období spojené s konkrétním místem? Já podzim s New Yorkem. Byla jsem tam celkem čtyřikrát a pokaždé na podzim. A proto, když se začnou zabarvovat první listy a já vytahuji šátky, šály a svetry ze skříně, myslím na New York. A na Pumpkin Spice Latte, které jsem se tam poprvé odvážila ochutnat. Normálně si kávu nesladím, ale na podzim dělám v tomto případě výjimku.

Proto Vám v tomto článku popíšu několik míst, jak se za normální peníz na Manhattanu najíst. Některá patří mezi má nejoblíbenější, jiná byla fajn, ale už se tam asi nevrátím. Jíst dobře se dá ale ve všech. Koneckonců, pokud jedete do města žlutých taxíků, přečtěte si o tom samy😊 A pokud na mě podzim bude nadále takto působit, třeba přibydou další články o tom, kam v New Yorku.

Všechny informace, které Vám sem dávám, jsou aktualizované z podzimu 2016. Snažila jsem se dogooglit aktuální stav a žádný z těchto podniků by neměl být zavřen. Zároveň doufám, že se kvalita nijak nezhoršila, ale za to již ručit nemohu. Obecně počítejte s tím, že za jídlo (večeře) v restauraci dáte málokdy pod 10 dolarů (což se Vám jinde ve Státech podaří), v podnicích níže zmíněných se to pohybuje mezi 10-15 dolary, ale samozřejmě tam najdete vždy i něco dražšího. Pivo a víno se v poměru ke koktejlům nevyplatí a vždy se ale vyplatí sledovat happy hours, pokud chcete ušetřit. V tomto článku se tedy zaměřuji na levnější restaurace, v některých dostanete vodu v plastových kelímcích (těch omyvatelných) a vždy jí dávají s ledem, takže je včas upozorněte, pokud ho nechcete.

Předem moc omlouvám za fotografie, které byly pořizovány mobilem a nikdy nebyly určené pro veřejné použití, ale jiné nemám. A přeci mi pořád přijde lepší sem pro orientaci nějaké dát, než žádné. Takže jsou focené mobilem, jsou staré, špatná kompozice, světlo, prostě všechno… A čím jsou horší, tím poznáte, že jsou starší:) Tímto se zavazuji k tomu, že až příště do New Yorku pojedu, vše znovu nafotím, ať se na to dá koukat.

Na každou restauraci Vám dávám odkaz, abyste jí lépe našli, stačí tedy kliknou na nadpis. A řazení není podle mých nejoblíbenějších, ale spíš podle toho, jak se mi vybavily nebo jsem je našla na yelpu, takže v tom žádnou logiku nehledejte (samozřejmě až na číslo jedna).

1. Dallas BBQ

V New Yorku jsem byla pokaždé s mamkou a v polovině případů se k nám přidala i teta. A Dallas BBQ neopomineme při žádné návštěvě, a to i několikrát. Je to jednoduché – mají zde naprosto boží Margharitu. Je obří (texas size), je moc dobrá a je levná (necelých 10 dolarů za fakt mega porci). Proto, pokud budu někdy psát článek o tom, kam v NYC zajít na drink, Dallas BBQ tam bude také zmíněno.

Jídlo je zde také moc dobré. Hamburgery fajn, poslední dva roky jsem ale přesedlala na saláty a krevety, a to poté, co můj brácha vyšperkoval své domácí burgery. To už se Vám je v restauracích totiž moc jíst nechce😊 Dále jsou tu dobrá křídla. Ale dejte si pozor, pokud si budete objednávat hot wings. Nepřijde Vám totiž křidýlko z KFC, ale jednoduše čtvrtka kuřete. Takže s tím rozhodně jako s předkrmem nepočítejte, to jsme totiž nezkušeně udělaly napoprvé my, když jsme měly velké oči, a pak jsme se nestačily divit, co nám to přistálo na stole. No alespoň jsme měly výmluvu si dát další margharitu, stolování nám tak trvalo déle a přeci to tam nenecháme!

Ke všem jídlům Vám přinesou i kukuřičný chléb, který my rovnou odmítáme, ať zbytečně neplýtváme jídlem. Ty porce se totiž nedají sníst. Jo a zalžete a řekněte obsluze, že dotyčný, co s Vámi je, má dnes narozeniny. Uvidíte, co přijde😉

Po New Yorku mají hned několik poboček. Není to žádná malá restaurace, je to obrovské, až to připomíná jídelnu. To je jediná vada, kterou na tomto podniku shledávám, a proto doporučuji navštívit jakoukoliv pobočku kromě té na Times Square, ta je opravdu masová, všechny ostatní jsou útulnější. Mým favoritem je ta na Upper East Side.

2. Baby Bo’s Cantina

Tuto restauraci jsem objevila až na Halloween 2016, tedy při mé poslední návštěvě Velkého jablka. A je to opravdu klenot, šly jsme do ní za tento pobyt hned dvakrát. Nejenomže na happy hour mají dokonalé margharity za 5 dolarů (asi jste poznali, že máme rády margharity, že😊), ale číšníci byli tak milí, že nám tuto cenu dopřáli i mnoho hodin po skončení šťastné hodinky. Při odchodu nám také nacpali kapsy bonbony, tak jsme alespoň dostaly halloweenskou nadílku. A navíc – lepší enchiladas jsem nikdy nejedla. Do toho je celý interiér velice roztomilý, všude jsou mexické malůvky a světýlka. Pokud máte rádi mexickou kuchyni, tak za mě rozhodně jednička při návštěvě Manhattanu.

3. House of Lasagna

Lasagne moc dobré, ale mají i další druhy těstovin, k pití je k dostání pouze víno a pivo, což je v NYC obecně dražší než koktejly. Útulné prostředí a milá obsluha. Přesto se sem již vrátit nemusím, jelikož jsem jedla báječné lasagne v Evropě, a tak v NYC raději vyzkouším něco méně evropského. Každopádně kdybyste  na ně měli chuť, určitě neprohloupíte. A přes oběd mají na některá jídla výhodnější ceny.

4. Scotty’s Diner

Pokud hledáte klasické americké bistro, určitě jděte na Lexington Avenue ke Scottymu. Americké snídaně zde dostanete po celý den spolu s neustále dolévanou překapávanou kávou. To chcete! Pokud jste nikdy neměli French toast, pořádný americký bagel nebo snad Egg Benedict, doufám, že už tam sedíte😊 O víkendech si trochu počkáte, než se uvolní stoly, ale stojí to za to, fakt. Ani jedna návštěva NYC se neobešla bez alespoň dvou snídaní u Scottyho. Nemám co víc napsat, prostě tam musíte jít a ochutnat.

5. Ellen´s Stardust Diner

Tohle je jediné (skoro) opravdu turistické místo, které Vám doporučím. Musíte to zkusit, alespoň jednou. Servírky a číšníci jsou zde tanečníci a zpěváci, kteří se chtějí dostat do muzikálů na Broadway. Proto tady u obsluhování zpívají, dělají show a doufají, že jakmile se něco uvolní v nějakém muzikálu, lovci hlav vyberou jednoho z nich. Tuším, že statistiky jsou takové, že kolem deseti z nich se každý rok v muzikálech opravdu uchytí.

To znamená, že budete jíst a do toho Vám bude kávu nalévat chlapík, co Vám bude pět závěrečnou píseň z Lvího krále. Je to určitě zážitek.

Jídlo se sice nedá srovnat s tím, co dostanete u Scottyho, ale je to fajn. A o jídlo tu zas tolik nejde a kávu Vám také budou dolévat. Ceny jsou nižší u snídaně než u oběda či večeře. Pokud budete v NYC déle, snažte se sem dostat přes týden, o víkendu je tu vždy narváno. A čím ráno dříve přijdete, tím lépe, od 10 budete venku čekat ve frontě, ne však déle než 30 minut. Mějte nabité mobily a foťáky😉

Vidíte tam vzadu rozmázlou servírku s mikrofonem?

6. Tonic East

Další podnik, který si rozhodně zaslouží místo i v žebříčku, kam jít večer na drink. Happy hours na různé koktejly podle toho, který je den. Ale také happy hours na různé pokrmy. Nachos a quesadily jsou super, ale i mnoho dalšího. Určitě sem tedy jeden večer zajděte. Pokud bude hezké počasí, mají otevřenou střechu, můžete tak mít alespoň trochu výhled na okolní mrakodrapy, a to se vyplatí. Je to částečně sport bar, takže očekávejte, že při zápasech kolem Vás budou řvoucí fanoušci a o víkendech zde hraje DJ a tancuje se. V sedm se ale v klídku stihnete najíst, než se přidáte k hostům, kteří sem jezdí „až“ z New Jersey.

Existuje i Tonic West, který je také ok, ale my preferujeme ten výše zmíněný, přijde nám komornější.

7. Chelsea Market

Není to restaurace, je to vnitřní tržnice (větší Grand Central, o kterém pojednám níže). Útulné prostředí, které je ideální k zakončení procházky. Z horního Manhattanu se tam dostanete pěšky po Green Line, takže paráda. I kdybyste si tam měli jen skočit pro kafe. Kromě jídla jsou zde i obchůdky s různými drobnostmi.

8. Grand Cenral Market

Všechno krásně voní, vypadá čerstvě a lahodně, ale ceny jsou o trochu vyšší. Jděte se tam projít a uvidíte, jestli budete mít chuť něco zkusit.

9. Bubba Gump

Nedá mi to, abych nezmínila Bubba Gump, ačkoliv to sem úplně nepatří, protože to je dražší, ale zase by se to nehodilo ani do článku o lepších restauracích. A nejde vynechat! Milovníci Foresta Gumpa, kteří již byli v USA (a možná i jinde), vědí. Je to restaurace vytvořená na motivy tohoto legendární filmu a nepodávají tam především nic jiného, než krevety na mnoho způsobů. A všechny jsou báječné, já jsem především fanoušek jejich těstovin s krevetami. Ceny ale nejdou pod 20 dolarů, tak s tím počítejte a nic jako obědové akce či happy hours se tu nekonají, koneckonců mají pořád narváno, jejich pobočka je totiž přímo na Times Square.

Kromě skvělých krevet sem určitě zajděte i kvůli celkové atmosféře. Mají zde lavičku s bonboniérou, na stolech cedulky Run Forrest Run (aby přišla obsluha) nebo Stop Forrest Stop (že máte vše, co potřebujete) a dole je gift shop. No, klasický lapač na turisty, ale milý. Jednou stačí.

Pár slov závěrem

Při mé poslední návštěvě jsme navštívily ještě několik moc hezkých podniků, ale bohužel je již nemohu dohledat. Jedna skvělá restaurace byla na západní straně Central parku, kde měli happy hours pouze na baru, kulišáci. U Port Authority Bus Terminal zase mají super sushi (fakt pardon za tu fotku, úplně se rdím) a pokud vychytáte trhy v Bryant parku, dejte si tam nachos nebo hranolky.

Pak si vzpomínám na báječné těstoviny v rámci obědového menu v některém z hotelu kolem Times Square. Anebo když promrzlé ze sochy Svobody vpadnete do cizího domu, abyste se schovaly před deštěm, podle cedulí vyjdete dvě patra myší uličkou, bojíte se, že už se odtud nevrátíte, a před Vámi se rozevře parádní čínská restaurace. Ale víte co, ono to objevování všech těchto míst je na tom stejně to nejlepší. A hlavně – já se tam jednou vrátím a všechno Vám to sem doplním. A ještě se s Vámi podělím o jednu poučku od newyorského Itala – pravou Itálii v New Yorku najdete, ale rozhodně ne v Little Italy, ta je pro turisty.

Pokud jste některou z těchto restaurací navštívili nebo navštívíte, budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete svůj názor, děkuji! Případně pokud máte nějaké další tipy na to, jak se najíst na Manhattanu a finančně nevykrvácet.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here