Už jste si uzavřeli uplynulý rok a s nadšením vstoupili do toho nového, nebo se spíš ještě pohybujete někde mezi? Pokud byste bilancovali rádi, ale chybí vám inspirace či motivace vyhradit si k tomu potřebný čas, možná by vám mohl pomoci tento článek. Představím vám v něm svůj oblíbený nástroj YearCompass a na několika konkrétních příkladech i ukážu, jak jej využívám já osobně.

Jednou z nesporných výhod práce v korporátu pro mě byla možnost dostat se k opravdu zajímavým seberozvojovým aktivitám. Pár let zpátky jsme v předvánočním čase odjeli celý tým do penzionu pryč z města. Primárně nastavovat cíle a strategii na nadcházející rok, zároveň jsme se však dozvěděli i více o nenásilné komunikaci nebo o tom, jak vnímat své “slabé” a “silné” stránky a jak s nimi dále pracovat. Také jsme dostali příležitost vyhodnotit si končící rok a zamyslet se nad tím nadcházejícím prostřednictvím série otázek a úkolů od YearCompassu. Zalíbilo se mi to tenkrát natolik, že si tuto tradici udržuju již třetím rokem. Obecně se v adventních a svátečních dnech snažím co nejvíce zpomalit, zastavit, rozjímat a bilancovat. 

YearCompass si můžete stáhnout zdarma v různých jazykových variantách a buď s ním dál pracovat elektronicky, nebo si jej vytisknout (je naformátovaný tak, že vám následně vznikne listovací sešit formátu A5). Já tedy v tomto stromy nešetřím a tisknu, protože na papírové verze a psaní rukou nedám dopustit (o tom jsem už dříve psala článek u sebe na blogu). Je to poměrně obsáhlý dokument (20 stran, z toho cca 16 k vyplnění), ale téměř u žádné pasáže nemám dojem, že by byla zbytečná. Jistě lze odpovídat i heslovitě, avšak já jsem to se stručností nikdy moc neuměla, takže se rozepisuji a celý proces mi zabere klidně několik dní (ne celých, samozřejmě). Vnímám to však jako dobře investovaný čas, kterého rozhodně nelituji.

Minulý rok 

YearCompass se skládá z úvodu, přípravy, první části věnované minulému roku, druhé časti zaměřené na rok následující a závěru. 

Já se vždycky nejvíc zaseknu hned na začátku u “Listování v kalendáři“, jehož účelem je zopakovat si měsíc za měsícem svůj rok. Vypsat si vše, co vnímáme jako významné, ať už čerpáme z deníku, diáře, nebo třeba z elektronických poznámek. Pokaždé se nestačím divit, kolik se toho za pouhý jeden rok stalo, kolik jsem toho prožila, poznala, vyzkoušela, vytvořila – je to fascinující. Odměnou za tuto trochu mravenčí práci vám pak bude rovněž to, že si vytvoříte váš rok v kostce na jedné stránce. Budete se k němu moci kdykoliv vrátit, zavzpomínat a na první pohled vidět, co bylo pro vás klíčové. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že jakmile dokončím tuto pasáž, mám nejmíň z poloviny hotovo.

Další úkoly jsou pak už více kreativní. Zaměřují se na určité abstraktnější životní oblasti (třeba “Rodina & osobní život”, “Odpočinek & tvořivost & volný čas” nebo “Bucket list” splněných přání). U každé z nich si můžete vyzdvihnout to nejpodstatnější z uplynulého roku. Pro mě to třeba v kolonce “Zdraví & sport” bylo, že se mi dařilo téměř denně chodit pěšky a udržet si průměr 5 km. V políčku pro “Práce & škola & profese” mám zase na prvním místě spuštění vlastního blogu a publikování článků i zde pro Bloggers RE nebo nové zkušenosti v pedagogické sféře… 

Následují tzv. “nej” otázky. Jak jsem již psala, žádný bod mi nepřipadá zbytečný, ale některé vnímám jako obzvlášť namáhavé. Například otázka: “Které tři osoby jsi nejvíce ovlivnil/a?” Ne, že by mě to nezajímalo, jenže se to dá poměrně těžko odhadnout. Schválně, pokud jsem někoho ze svého okolí ovlivnila, dejte mi to prosím vědět, předem moc děkuju. Já jsem se třeba tento rok hojně inspirovala a nasávala od svých kamarádek-maminek a všem tímto děkuju za doplňování mozaiky mé budoucí mateřské role.

Po záludných otázkách ale za odměnu přichází oddíl, kde si můžete nakreslit nebo jinak graficky znázornit ty nejkrásnější momenty minulého roku – budete jej tak mít v kostce i vizuálně.

Jako obzvlášť důležitou vnímám dvoustranu, na níž bychom si měli odložit všechny křivdy, jež s sebou zbytečně přenášíme. Bez nich budeme vstupovat do nového roku s mnohem lehčím pocitem. Odpuštění není významné jen pro ty, kterým odpouštíme my, ale taky (a možná i mnohem více) pro nás samotné… Pokud si chcete bilancování zkrátit a zjednodušit, doporučuju vyplnit alespoň tuto dvoustranu, uvidíte, že se vám uleví. Kromě odpuštění dostanete rovněž prostor “nechat to být”. Zavřít dveře za vším, co se třeba tak úplně nepovedlo, v čem nechcete nebo nemůžete pokračovat, za veškerými zbytečnými strachy, pochybami, atd. Někdy je zkrátka potřeba udělat tlustou čáru – a kdy jindy, než na přelomu roku?

Závěrečnou stranou se s loňským rokem definitivně rozloučíte, vyberete tři slova, jež jej nejlépe vystihují (u mě to bylo “plodný – svobodný – odpočinkový/přípravný”) a vymyslíte jméno pro potenciální knihu vašeho minulého roku.

Rok před tebou

Musím přiznat, že plánování nového roku pro mě bylo tentokrát náročnější než dříve. Mám jedno veliké přání: přivést na svět zdravé miminko, které bude u nás spokojené a společně vytvoříme harmonickou rodinu a domov. Je to zároveň vroucí přání, sen, cíl i hlavní “projekt” a mohla bych tímto odpovědět skoro na všechny otázky. Bude to naše premiéra, jedna velká neznámá a těžko cokoliv dalšího plánovat (vlastně bych mnohem radši nechala vše plynout co nejpřirozeněji).

Nakonec jsem se s tím nějak poprala, ačkoliv výsledek je skutečně dosti monotematický. Nejvíc jsem si zase užila úvodní grafickou část Sni ve velkém“, vlastně takový miniaturní vision board.

Dále novoroční část dosti kopíruje tu rekapitulační, ale je již podstatně stručnější. Opět se nejprve soustředí na jednotlivé životní oblasti, a pak pracuje s konkrétními otázkami a pojmy. Třeba “Magické trojky příštího roku“, jako “Tyto tři místa navštívím” nebo “Těmito třemi dárky ocením své úspěchy“. Dřív mi tyto kolonky praskaly ve švech, teď jsem do nich sotva něco napsala. Co se cestování týče, tak že se těším na všechny procházky a výlety s kočárkem po Česku (kratší i delší, bližší i vzdálenější). No a u hmotných věcí (“odměn”) mě vlastně napadalo všechno jen pro miminko.

Velkou výzvu jsem si dala u tří vlastností, které na sobě budu mít ráda, když jsem si poznamenala laskavost a trpělivost (i sama k sobě), a určitou “lehkost bytí” (neboli mít vše aslepoň trochu “na salámu”). Nejsou to zrovna přístupy mně vlastní, ale moc ráda bych si z nich alespoň kousíček propůjčila. Tak to tady schválně veřejně uvádím, ať mám ještě hlubší závazek.

Závěrečný list patří jednomu klíčovému slovu pro následující rok a vaším tajným přáním (fantazii se meze nekladou). Já si ještě pak obvykle všechno zaznačím do nového papírového diáře, aby závěry, k nimž jsem dospěla, neupadly v zapomnění a hned přešly do praxe.

P.S. Komu by to nestačilo, tak začátek roku 2020 je navíc speciální tím, že otevírá nové desetiletí. Tudíž může vybízet k ohlédnutí nejen za 2019, ale i za celou dekádou 2010-2019. Já jsem se při té příležitosti pustila do třídění změti svých digitálních fotek za dané období a chtěla bych si z těch nejoblíbenějších obrázků poté vyrobit nějakou fotoknihu, případně album, to jen tak pro inspiraci…

A teď už je to na vás, můžete se směle vrhnout do bilancování. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak vám to šlo a jestli taky používáte YearCompass, nebo se vám osvědčil nějaký jiný nástroj. Krásný nový rok všem!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here