Sardinie není jako jiné ostrovy Středozemního moře. Pomyslná tečka na mapě, která nabízí vše, co si Vaše srdce přeje! Bohatá svou historií, rozmanitou přírodou a znamenitou kuchyní! Dovolená snů, pláže bez lidí, dechberoucí výhledy a tyrkysové moře? To je Sardinie.

Že jste tento ostrov minuli?

Tak to musíte rychle napravit!

Tady je pár tipů na má oblíbená místa. Nechte se okouzlit krásou tohohle ostrova jako já.

  1. Pohádkové pláže

Spiaggia Rena Bianca je hlavní pláži v oblasti Santa Teresa Gallura na severovýchodě. Za mě číslo 1 a to hned z několika důvodů! Voda je mělká a průzračná a je chráněna před větrem okolními skalami, kolem kterých si užijete perfektní šnorchlování. Rena Bianca je pláž s modrou vlajkou, což znamená, že voda je vždy průzračně čistá a dobře udržovaná. Navíc z pláže uvidíte i na Korsiku.

Spiaggia La Pelosa: Nachází se v zálivu Asinara, severozápadní části Sardinie asi 2 km od vesnice Stintino.  Je považována za jednu z top pláží v Evropě. A to musím rozhodně souhlasit. Dominantou pláže je strážní věž Torre della Pelosa z 16. st., která bývala součástí mořského obranného systému Sardinie. Azurové moře je plné podmořského života a tak je ideální pro šnrchlování. Jakmile se ponořite pod hladinu moře, několik hodin uteče jako pár minut. Přírodní ráj s jemným pískem, mělkou vodou, perfektní pro rodiny s dětmi.

Na severu Sardinie mezi městy Castelsardo a Santa Teresa di Gallura se nachází pláž nazývaná “nebe na zemi“ a to rozhodně právem! Pláž Costa Paradiso je naprostý ráj! Všudypřítomné žulové skály tvarované pískem, neskutečný výhled na moře, které se odráží ve všech možných odstínech modré a naprostý klid. Na konci této cestičky se nachází pláž, která je ukrytá mezi skalami. Objevíte zde tajná zakoutí a romantická místa a věřte mi, že odtud už nebudete chtít odejít.

A v neposlední řadě nejznámější a taky nejdelší pláž Spiaggia La Cinta, která se nachází na severovýchodě u města San Teodoro a měří zhruba 3 km. Nabízí čisté moře, oslnivý bílý písek a pozvolný vstup. Když je větrno, nabízí ideální prostředí pro windsurfing! Počítejte s hojnější návštěvností, jelikož tato pláž je dobře dostupná a velmi oblíbená, každopádně když nejste líní a popojdete kousek dál, můžete si najít své místečko a relaxovat v poklidu.

  1. Božská jeskyně

Místo, které rozhodně nemůžete vynechat, je právě Neptunova jeskyně! Nachází se ve vápencovém výběžku Capo Caccia u Alghera. Samotný výběžek stojí rozhodně za projití, cesta pěšky nahoru trvá maximálně 10 minut a z té scenérie budete uchváceni. Každopádně jeskyně je dostupná z pobřeží, kde musíte sejít 656 schodů, ale věřte mi, že ten pohled bude stát za to, nebo k ní můžete doplout loďkou, protože jeskyně se nachází na úrovni hladiny moře. Sardinie je sama o sobě tou dražší destinací, proto doporučuji sejít k jeskyni pěšky. Podle legendy zde sídlil bůh všech moří Neptun.

  1. Souostroví La Madalena

Souostroví, které se skládá ze 7 dalších ostrovů a je součastí národního parku La Maddalena. Celodenní plavba lodí po ostrovech souostroví La Maddalena je dobrým tipem na výlet, ale není zdaleka jediným. Místní výletní loď vyplouvá ze Santa Teresy nebo Porto Pozzo. Z přístavu Santa Teresa můžete vyplout i trajektem s autem a ostrov si procestovat sami. Nebo pokud auto zapomenete na pobřeží, můžete se vypravit autobusem a zpátky si stopnout místního. Je to na vás. No není nad to “ztratit” se na jedné z dokonalých pláží, kterou budete mít jen pro sebe a užít si chvíli naprostého klidu.

  1. Smaragdové pobřeží a Spiaggia del Principe

Sardinie je ostrov plný protikladů. Ve vnitrozemí zažijete tradiční život místních a na pobřeží se naopak schází místní smetánka. Z pláže tu můžete vyrazit rovnou do hor, z letoviska do nespoutané přírody. Voda má barvu, jakou nikde v Evropě nenajdete! Ne nadarmo se nazývá smaragdovým pobřežím. Srdcem je přístav Porto Cervo, kde kotví ty nejluxusnější jachty a lodě. Sice to není šálek kávy pro každého, ale rozhodně stojí za vidění.

Spiaggia del Principe neboli princova pláž nese svůj název po šejkovi Karim Aga Khanovi, který se do pláže zamiloval a já se mu rozhodně nedivím!

  1. Národní parku Golfo di Orosei e del Gennargentu

Pokud jste se do Sardinie vydali i na trekování, za návštěvu rozhodně stojí i národní parky, jsou tři a ten nejrozsáhlejší je Národní park Gennargentu. Leží na východě Sardinie v provincii Nuoro. Park je pojmenován podle zálivu Tyrhénského moře v  Golfo di Orosei. Nachází se zde i nejvyšší hora Sardinie Punta la Marmora 1834 m a vstup nahoru je prý nenáročný. Rozhodnete-li se objevovat krásy místních hor, doporučuji vám vyhnout se letním měsícům.

  1. Historická města

Za návštěvu rozhodně stojí i města jako Alghero, které je právem přezdívané jako “Malá Barcelona”. Město je opevněné hradbami a také je chráněno baštami. Dále nezapomeňte prozkoumat hlavní město Cagliari, které se pyšní rozmanitými historickými památkami. Nábřeží u přístavu tvoří široká třída Via Roma, v jejímž čele je palác s arkádami pocházející z 19. st. Čtvrť Marina, která je plná restaurací a tratorií. V Cagliari jsem ochutnala nejlepší zmrzlinu na celém ostrově a to v Relegatu, galaretia artigianale. Při vzpomínce na chuť pravé čokolády a pistácie se mi sbíhají sliny.

  1. Castelsardo a sloní skála

Malé město doslova vystrčené na skále do moře. Kopcovitá oblast, kde se nachází jezero Casteldoria a řada archeologických památek. Do centra se nedá dostat autem, ale malá procházka po výborném obědě vám jen prospěje! Dominantou je dochovaný  hrad z 12. st., kostel Santa Maria delle Grazie a katedrála San Antonio Abate. Ideální výlet do ne tak horkého dne.

Necelých 5 km od města Castelsardo je další zajímavostí skála ve tvaru slona s příznačným názvem Roccia dell’Elefante. Uvnitř je prý vyhloubená hrobka  s pohřební komůrkou, rozhodně stojí za menší zajížďku.

Postřehy na závěr

Koupete se v moři nebo popíjíte drink na pláži a přitom opodál pozorujete, jak se v jezírku rochní skupinka krásných růžových plameňáků. Nejvíce se jich vyskytuje na jihu. K tomu už není potřeba dalších slov.

Dýška si číšníci připočítavají automaticky a je to cca 3-4 euro.

Sarďané jsou milí a vstřícní, ale angličtinu moc neočekávejte, teda co se severu týče.

Dostupné jsou i jiné aktivity, než jen koupání v moři, a to šnorchlování, pádlování, skútry, motokáry, výlety lodí, to vše můžete vyzkoušet. Trochu adrenalinu nikdy neuškodí!

Při vypůjčení auta nezepomeňte kreditní kartu. Ano, to je důležité, mohlo by se vám taky stát, že si budete muset půjčit auto jiné a zaplatit ho znova, zkušenosti jsou nad zlato!

Ptáte se, kdy na Sardinii vyrazit?

Doporučuji vám konec května, začátek června. Pláže jsou téměř prázdné, počasí je na jedničku, s výjimkou pár dnů, kdy budete za osvěžení jen rádi, a nic vám nestojí v cestě za vysněnou dovolenou.

Doufám, že se vám moje tipy líbily a že jste se naladili na dovolenkovou vlnu.

PS: Nezapomeňte na sangriu, s ní začíná ta pravá dovolená!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here