Bloggers RE

OHLEDUPLNOST NA CESTÁCH: ASIE


Několik z vás ještě určitě odpočítává poslední minuty, kdy bude moct vyrazit na dovolenou. Konečně vypadnout, odpočinout si a trochu utéct od každodenních povinností. Napadlo vás ale někdy, jak můžete vaším chováním ovlivnit život lidí, kteří v našich oblíbených destinacích žijí?

Většina z nás si pod pojmem dovolená představí neomezenou volnost. Teď mám čas užívat si a dělat všechno po svém. A tak se mi zdá, že hodně lidí nedbá na pocity ostatních, kterým by jejich chování mohlo způsobit nepříjemnosti. To, že slovo DOVOLENÁ v sobě skrývá slovo DOVOLEN(í), neznamená že je všechno povoleno.

Skoro každý z nás chce zažít nezapomenutelnou dovolenou, ale pro spoustu lidí to znamená opít se někde až do němoty, což nemusí být dobrým zážitkem pro místní ani pro naše společníky. Chápu, že se každý těší na svůj vysněný zážitek celý rok. A tak když to jednou za rok přežene, nic se přece nestane. Ale představte si, že by si to řekl každý na planetě. Jak by to potom asi vypadalo?

Někoho může napadnout, že bychom měli žít každý den, jako kdyby byl poslední. S tímto názorem souhlasím, ale nemůžeme to brát jako omluvu pro to, kdy ohrozíme druhé. Ano, je pravda, že každý na této Zemi má právo žít tak, jak chce. K tomu občasné dovádění patří. Ale mějme na paměti, že tam, kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda druhého.

Pokaždé, ať už cestujeme kamkoliv, bychom si měli zjistit základní pozdravy a mravy místních obyvatel. Zajistí nám to lepší domluvu s místními, zvýší se šance na navázání vztahu, na poznání jejich kultury…

A tak vám přináším ukázku základních asijských zvyků a pozdravů. Protože lidé v Asii na svých zvycích a kultuře lpí asi nejvíce a cizince si jen tak k sobě nepouštějí.

Čína

Buďte zdrženliví v tělesném kontaktu. Také přímý pohled je považován za neslušný. Mlaskání při jídle je projevem toho, že vám chutná (to platí např. i v Jižní Koreji).

Dávejte si pozor na váš tón hlasu (čínština rozlišuje čtyři tóny). Slabika pronesená jiným tónem může dát slovu úplně jiný význam. To se vám asi při základních frázích nestane, ale je dobré o tom vědět. V Číně je prý nejjednodušší ukázat to, co potřebujete, napsané na papíře (v mobilu) čínskými znaky.

Zde najdete nejzákladnější fráze i s výslovností.

Japonsko

Pozdrav doprovází úklon. Přímý oční kontakt může být považován za známku agrese. Vyhnout se přímému očnímu kontaktu je projevem zdvořilosti. Přitakávání při rozhovoru s Japoncem je pokládáno za zdvořilé.

Zde najdete nejzákladnější fráze i s výslovností.

Vietnam

Držte své emoce na uzdě. Vysílání negativních pohledů je velmi nezdvořilé. Nedotýkejte se na veřejnosti opačného pohlaví. Vestoje si nedávejte ruce v bok. Vše podávejte a přijímejte oběma rukama.

Zde najdete nejzákladnější fráze i s výslovností.

Jižní Korea

Korejština používá ve slovesech jiné koncovky nebo jiné výrazy podle toho, s kým mluvíte (s mladším, starším, výše společensky postaveným). Mají tzv. tři hlavní úrovně formálnosti – neformální, zdvořilý a čestný.

안녕하십니까  – Annjŏnghasimnikka – Dobrý den (zdvořilejší)
안녕하세요 – Annjŏnghasejo – Dobrý den
안녕히 계세요 – Annjŏnghikjesejo  – Na shledanou (vy odcházíte a říkáte to tomu, kdo zůstává)
안녕히 가세요 – Annjŏnghikasejo – Na shledanou (vy zůstáváte a říkáte to tomu, kdo odchází)
감사합니다 – Kamsahamnida – Děkuji

Při pozdravu je zdvořilostním projevem úklon, který je nezbytný.

Neměli byste na nikoho ukazovat, nabízený předmět brát oběma rukama, a pokud budete stolovat s Korejci, počkejte, až začne jíst ten nejstarší.

Překvapit by vás mohla hromadná doprava, Korejci nečekají na lidi, kteří nejdříve vystoupí. Hrnou se rovnou dovnitř. V Koreji je velmi společensky nevhodné smrkat na veřejnosti. Ale popotahování je v pořádku.

Neříkám, že byste si tohle všechno měli zapamatovat, nebo se to dokonce naučit, a následně si nadávat za to, když to spletete nebo zapomenete. Ale učit se nové znalosti je vždy obohacující. I kdybyste si to nezapamatovali, stačí být v novém prostředí na místní laskaví a ono to půjde samo.

Zdroje:

https://www.china-business.cz/poradna/uzitecne-cinske-fraze/https://cina.esotravel.cz/clanek/cinska-etiketa-nedivejte-se-do-oci-a-u-stolu-klidne-mlaskejtehttp://www.chovani.eu/japonsko/c132https://vietaip.wordpress.com/2016/06/25/vietnamska-etiketa/https://www.wikihow.cz/Jak-pozdravit-v-korej%C5%A1tin%C4%9Bhttps://www.wikihow.cz/Jak-mluvit-korejskyhttp://www.asianstyle.cz/kultura/2965-korejska-etiketa-a-neco-navic


Linda Rupertová

Holka, před kterou se teprve otevírá svět. Nejradši by byla všude a vyzkoušela všechno právě teď. Prostě blíženec s větší úchylkou na psaní, focení, jógu, zvířata, ekologii a mnoho dalšího. A také věčný snílek. Nejradši bych světu přinášela úsměv a zamyšlení v podobě mých článků.

Add comment

EBOOK ZDARMA: 10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X