Keď som začala s minimalizmom, dostala som sa aj k téme osobného rozvoja. Je to veľmi zaujímavá téma. Mať schopnosť sa rozvíjať a pri tom sa ešte aj toľko toho o sebe dozvedieť, je fascinujúce. Nepotrebujete na to špeciálny kurz, pretože dnes už existujú knihy, blogy či podcasty, ktoré túto tému rozoberajú. Čiže o informácie určite núdza nie je. Ak ste ale “newbie” a chcete sa začať rozvíjať a pracovať na sebe, môže byť niekedy ťažké vybrať si medzi toľkými zdrojmi informácií. 

U mňa to bolo podobne. Keď som začala s hľadaním informácii, hrnuli sa na mňa z každej strany a ja som, samozrejme, chcela mať všetko prečítané. Malo to ale opačný účinok, pretože som si potom zvyčajne toho veľa nepamätala.

Ak chcete začať, určite to nezačnite robiť tak ako ja. Bude toho zrazu na vás veľa a môže prísť aj veľká demotivácia, čo, samozrejme, nie je to, čo chcete. Preto sa poďme pozrieť, ako začať. Ale správne!

Čo je vlastne “osobný rozvoj”?

Osobný rast alebo osobný rozvoj nie je nič iné, ako túžba stať sa lepšou verziou samých seba. A to vo všetkých smeroch. Či už ide o zlepšenie kvality života, zlozvykov, konania, správania. Alebo to, ako sa vysporiadať so svojimi emóciami či zmenu myslenia.

Vyberte si oblasť, na ktorú sa chcete zamerať

Chybou u mňa bolo to, že som chcela vedieť čo najviac a nezamerala som sa na konkrétne oblasti, ktoré som chcela na sebe zmeniť. Po tom, ako som zistila, že nemôžem urobiť všetko naraz, som sa rozhodla pre zmenu v zmýšľaní a zmenu kvality môjho života. Mala som pocit, že nerobím dostatočne to, čo ma baví a čomu sa chcem venovať. K tomu, že chcete niečo pre seba urobiť a rozvíjať ďalej svoju osobnosť, nestačí len čítať knihy a počúvať rady, je to hlavne o podniknutí krokov, ktoré vám k tomu dopomôžu.

Preto si myslím, že dôležité je vybrať si 1-2 oblasti, ktoré sú pre vás prioritou, na ktorých chcete popracovať a naplno sa im venovať.

Rozhodnite sa, čo presne chcete zmeniť

Ak ste si vybrali 1-2 oblasti, ktoré chcete zmeniť, tak pravdepodobne viete prečo. Ku každej oblasti si napíšte 3 veci (nie viac, aby toho na vás nebolo veľa), na ktorých chcete pracovať. Tým, že si to napíšete a niekde nalepíte, budete to mať stále na očiach, a to by pre vás mala byť aj motivácia každý deň niečo robiť.

Ak si vyberiete, že chcete žiť zdravšie, tri veci k tomu môžu byť napríklad: jesť zdravšie, viac spánku a cvičenia.

Určite si svoje ciele

Na základe troch vecí, ktoré ste si vybrali, že chcete zmeniť, si ku nim napíšte aj ciele. Snažte sa byť čo najviac konkrétni. Ku zlepšeniu vašich stravovacích návykov si môžete ako cieľ stanoviť to, že budete viac variť doma z čerstvých surovín a aspoň 5x do týždňa. Ak chcete viac športovať, napíšte si presný počet krokov, ktoré chcete každý deň dosiahnuť a napríklad aj to, že pôjdete 2x do týždňa do fitka, atď.

Dosiahnuť niektoré ciele je ľahšie, niektoré ťažšie, ale určite sa ich snažte dosiahnuť čo najpresnejšie.

Vytvorte si plán

Ciele, ktoré ste si stanovili, by mali byť zmeny vo vašom živote, ktoré budú dlhodobé a trvalé. To si však vyžaduje trpezlivosť.

Tým, že ste boli naprogramovaní iným spôsobom, bude tento proces tak isto vyžadovať čas, aby ste sa dostali tam, kam chcete. Buďte preto na seba milí a doprajte si ten čas na vytvorenie realistického plánu pre vás a vašu zmenu. Pamätajte, že pomaly zájdete ďalej.

Sledujte svoje pokroky

Neviem ako vy, ale ja sa vždy z úspechov, aj tých najmenších, veľmi teším. Preto je veľmi fajn, ak aj vy budete sledovať vaše pokroky a vaše úspechy pri dosahovaní stanovených cieľov. Mňa to vie takisto strašne motivovať. Svoje pokroky môžete sledovať cez aplikácie, písať si denník alebo môžete použiť iné gadgety – výber je už na vás.

Ja verím, že teraz ste určite pripravení zmeniť vo vašom živote to, čo chcete pre vás a pre váš osobný rozvoj. Nečakajte a nič neodkladajte. Začnite hneď! A nezabúdajte, že ak chcete zmeniť svoj život, nezmení sa len tak náhodou, ale tým, že vy budete musieť niečo zmeniť.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here