OTEC U PORODU – ANO, ČI NE?


Autor: Lucija Veselá, nobodyslisten.com

V dnešní moderní době se hodně řeší otázka, zda mít otce svého dítěte u porodu či ne. Ačkoliv je pro mě osobně porod hodně intimní záležitostí, rozhodla jsem se s Vámi podělit alespoň o tu část, která pro mě byla naprosto #incredible.

Jak už jsem psala ve svém prvním článku, o mém těhotenství jsme se dozvěděli poměrně pozdě, takže jsme přeskočili první trimestr a rovnou se vrhli na tu část, kde nakupujete výbavičku, vybíráte porodnici a sestavujete porodní plán a kde se v neposlední řadě řeší otázka, zda půjde otec “na místo činu”.

Já měla jasno hned, ale za Václava jsem rozhodovat samozřejmě nemohla. Jsme ve svobodné zemi (haha), takže jsem to nechala na něm. Vím, že jim do hlavy nevidíme, ale i tak si myslím, že i pro něj to byla volba číslo 1. (A jsem mu za to neskutečně vděčná, protože být v týhle situaci sama, tak se s prominutím po*ám.)

V jednu chvíli si sedíte v klidu na posteli, koukáte na film a najednou přijdou ty neskutečný křeče (na který vás teda rozhodně žádný předporodní kurz nepřipraví – a můžou si tam tvrdit co chtěj) a vy najednou nevíte co dřív… Jestli volat sanitku, začít balit tašku, připravit chlapovi jídlo na cca 3 dny dopředu a nebo propadnout panice.  No a teď přichází na řadu Váš partner. Vyrovnaný, v klidu (protože on žádný křeče nemá a neví naprosto nic o tom, kterým otvorem leze dítě ven, nepřemejšlí dopředu, a tak je to pro něj pohodička) aby Vám řekl něco jako “buď v cajku, všechno bude ok” a ačkoliv byste ho v téhle chvíli asi nejradši zabili, nakonec právě tyhle “kecy” vás uklidní.

V nemocnici je to pak už hukot, pokud nemáte kontrakce dalších x hodin, je to “na pohodu” (tak jsem to měla já). Vím, chlap tam sice už moc práce neudělá, ale i tak víte, že tam je, že čeká na svoje “dílo”, věří vám, že to zvládnete a drží vás při tom za ruku. Co může být víc? Jde přece jen o to, párkrát zatlačit (lehko se řekne, hůř udělá) a pak už se jen se slzami v očích díváte, jak to malý stvoření putuje přímo do jeho náruče a vy víte, že je všechno naprosto dokonalý.

A moje rada?

 “Stůjte si za tím, aby s vámi k porodu šel ten, komu věříte a o kom víte, že vás v té chvíli dokáže uklidnit a podržet – a to doslova!”

♥Terez

@outriteruna


1 komentář

  1. Za mě tedy rozhodně otec u porodu ANO. 😉 Bez něj a jeho rukou, které mi masírovaly záda X hodin při každé kontrakci, bych to tedy nedala. Doufejme, že příště to bude rychlejší. Navíc si myslím, že chlap, co to neviděl, nikdy nepochopí, co si ženská musí vytrpět. Jen ať si nás pěkně váží. 😉 Ale chápu, že každá to má jinak a třeba takový klidný porod doma jen s porodní asistentkou a mužem vedle v místnosti si taky dovedu představit. Jen na to mít odvahu. 😊

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vlož prosím svůj komentář
Tvé jméno