Bloggers RE

OVLIVŇUJE NÁS NAŠE JMÉNO?


Už v Antice se říkalo “Nomen Omen” – jméno je osudem.

Před pár dny jsem měla jmeniny, svátek, říkejte tomu, jak chcete. Poprvé za mých 26 let jsem se doopravdy zamyslela nad tím, odkud pochází naše jména. V hlavě mi naskočilo hned několik otázek. A jakmile mám otázku, potřebuji odpověď.

Začala jsem pátrat a objevila pár zajímavostí. Pokud jste i vy přemýšleli nad tím, proč se jmenujete zrovna Jana nebo co vaše jméno znamená a odkud pochází, odpovědi najdete v tomto článku.

Říká se, že jméno ovlivňuje naši osobnost a může mít vliv na naši budoucnost. Je tomu skutečně tak? Dokážete správným výběrem jména uskutečnit skvělý, anebo naopak špatný život novorozeného člověka?  V minulosti se jména dávala podle vlastností nebo podle specifických rysů.

V dnešní době jde spíše o to, aby se jméno rodičům líbilo a aby ladilo s příjmením. Každé jméno mělo původně něco znamenat. Nejen příjmení tak vypráví určitý příběh.  Každé jméno má jistý vnitřní náboj a svou energií nositeli umožňuje a usnadňuje, aby některé vlastnosti více zdůraznil a projevil, a tak na svého nositele silně působí.

Je zvláštní, že vám vaši rodiče přidělí jméno, které si sebou nesete celý život, identifikují vás a vy to neovlivníte. Nemůžete o svém jméně rozhodnout. Představte si to jako mantru – vyřčené slovo, poskládané z řady zvuků. Tyto zvuky vás celý život vás pojmenovávají.

Jméno člověka je důležitou součástí lidského života, ovlivňuje jej svým významem a z jazykovědného hlediska by mělo dobře plnit svou společenskou funkci – mělo by být vhodně zvoleno, zapsáno a užíváno.

Každý jsme jedinečný. Jméno má na náš život rozhodně velký vliv. Je to první věc, kterou si se sebou spojujeme. Já jsem se dlouhé roky nemohla smířit se svým jménem a tím pádem jsem nebyla schopna plně přijmout svoji identitu. Z významu mého jména Diana neboli “božská” vyplývá, že jdu vidět a jdu vidět hodně, neříkám, že božsky, ale nepřehlédnete mě. Jsem hlučná a je mě všude hodně. Původně byla Diana panenská bohyně měsíce, světla a přírody a později se jí přidala funkce bohyně lesa a lovu. Nyní jakmile vyslovím své jméno, konečně si připadám, že ke mně patří. Je tak typické pro moji osobnost.

Zvláštní je, že sice máme jméno napsané v občanském průkazu, ale kdo nás takhle doopravdy oslovuje? Přátelé nás oslovují přezdívkou nebo zdrobnělinou, patrneři pro nás mají jména typu “lásko”, “zlato” nebo “miláčku”. Jedině na úřadech nebo v práci jsem se po dlouhé době setkala se svým pravým oslovením – už to nebylo Dajo nebo Dianko, ale Diano. Nebylo mi to příjemné, ale zvyknete si na všechno. Zní mi to tvrdě, zato výstižně a výjiměčně. Protože tak to je – všichni jsme výjimeční svým jménem, které nás tak charakterizuje. 

Existují různé stránky, kde si i vy můžete vyhledat význam vašeho jména. I když to není žádná šifra mistra Leonarda, je to přinejmenším zajímavé. Dozvíte se tak, odkud vaše jméno pochází, jaké má významné nositele a co původně znamenalo. 

Noste své jméno hrdě!


Diana Hasalová

Jsem Diana, 25 letá cestovatelka, která se v roce 2017 vydala žít na Island. Píšu na blog Češi na cestách, mám ráda kreativní a otevřené lidi, přírodu a focení.

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X