Bloggers RE

OVPLYVŇUJE DETSTVO NAŠE DUŠEVNÉ ZDRAVIE?


Bez ohľadu na to, kým sa staneme v dospelosti, detstvo je dôležitým vývojovým obdobím v našich životoch. Mnoho vecí, ktoré prežívame, ktoré robíme a učíme sa, ovplyvňujú spôsob, akým vnímame svet a kde sa v ňom nachádzame…

Bohužiaľ, nie každý vyrastá v stabilnej a podpornej domácnosti. Niektoré deti zažívajú zneužívanie už v mladom veku, zatiaľ čo iné sú obeťami chudoby, šikanovania, choroby alebo diskriminácie. To, čo prežívame v detstve, nás často sprevádza aj v dospelosti. Každá veľká zmena, s ktorou sa stretneme, má trvalý dopad na budúcnosť. Ako teda detstvo ovplyvňuje naše duševné zdravie?

Detstvo je nevyhnutný čas pre vývoj mozgu

Medzi detstvom a pubertou umožňuje vývoj mozgu zložitejšie procesy myslenia. Deti začínajú tráviť čas s rovesníkmi v škole, nie len sa stýkajú so svojimi rodičmi a rodinou. Deti si začínajú hľadať svoje miesto medzi ostatnými a začínajú chápať aj pravidlá sveta a ich morálny kompas.

Váš vzťah s tým, kto sa o vás v detstve stará, nastaví všetky budúce vzťahy

Druh vzťahu, ktorý si v detstve vytvoríte, či už je bezpečný, alebo nestabilný, je zvyčajne spúšťačom toho, ako budete pristupovať ku všetkým budúcim vzťahom. Deti, ktoré nemajú zdravé medziľudské vzťahy, sú viac vystavené stresu. Majú problémy s ovládaním a vyjadrovaním svojich emócií a môžu na situácie reagovať násilne či nevhodne. Naša schopnosť rozvíjať zdravé podporujúce vzťahy s priateľmi a inými závisí od toho, ako sme si vytvorili tieto vzťahy v našich rodinách.

Nezdravé spracovanie emócií trvá do dospelosti. Keď deti zažívajú traumu alebo dlhodobý stres, mení sa spôsob, akým spracúvajú svoje emócie.

Detstvo je plné zmien

Pamätáte si ten pocit, keď ste sa prvý deň na strednej škole cítili ohromení a plní pochybností? Vidíte, že detstvo a dospievanie sú plné strašidelných a niekedy trápnych situácií. Aj keď takéto situácie môžu byť vzrušujúce, všetky zmeny sa zachovajú v našich mysliach. Niektoré dokonca vyvolávajú stres, ktorý má trvalý vplyv na osobnosť alebo náladu človeka. Dokonca aj puberta, ktorá je jednou z najväčších zmien, na každého z nás má fyzický, hormonálny a emocionálny dopad. Ako sa naše telá menia, menia sa aj naše vzťahy s nami a ostatnými. Priatelia sa od nás odvrhnú, romantický záujem sa rozbehne a my začneme zisťovať, kto sme a kam patríme. Niet divu, že dospievanie sa môže zdať také zastrašujúce.

Súvislosť medzi šikanovaním v detskom veku a duševnou chorobou dospelých

Šikanovanie je ďalšou z vecí, ktorá môže mať na myseľ trvalý účinok. Pre tých, ktorí boli ako deti šikanovaní, zvyčajne nie je ťažké spomenúť si na strach, úzkosť alebo nízku sebaúctu, ktorú prežili. Šikanovanie v detstve dlhodobo ovplyvní obeť až do dospelosti. 

Nie každý to ma v živote ľahké a to, čo niekto prežil v detstve, ho môže sprevádzať po cely život. Ako to riešiť? Čo podniknúť? Zažili ste aj vy niečo podobné?


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X