Vždy, keď si naplánujeme veľa vecí, hľadáme spôsoby, ako lepšie spravovať čas, byť efektívnejší či zvýšiť produktivitu. Ale mnohokrát si neuvedomujeme, že veci, ktoré robíme dennodenne, nás môžu oberať o čas. Ja ich nazývam “plytvače” času. Vybrala som niekoľko z nich. Poznáte ich aj vy?

Pozeranie TV

Pre mnohých je pozeranie telky odpočinok a relax, a ak si sledujete čas, ktorý pred TV strávite, je to v poriadku. Ak sa ale zvalíte na gauč a o niekoľko hodín sa prichytíte pri tom, že ste pozeranim a nič nerobením pred TV strávili viac času, ako ste chceli, tak zvážte či neexistuje iná aktivita, pri ktorej by ste boli viac produktívnejší a čas využili plnohodnotnejšie.

Scrollovanie sociálnych sietí

Poznáme to. V dnešnej dobe je úplný “must” byť na sociálnych sieťach a udržiavať kontakt. Pre väčšinu je to dokonca veľmi dôležité. Strata času nastane vtedy, keď len tak bezmyšlienkovito scrollujeme obrazovkou a pozeráme sa ani nevieme na čo a prečo. Hlavne vtedy, keď by sme mali urobiť iné, dôležitejšie veci. Ako tip, majte prehľad o tom, koľko času strávite na sociálnych sieťach a nájdite spôsoby, ako obmedziť tento čas.

Neplánovať vopred

Ak vôbec neplánujete, tak je to chyba, pretože plánovanie vám umožní získať prehľad o tom, čo a kedy treba urobiť. Získate tak predstavu o tom, ako budete tráviť čas, kedy a s čím. To, že budete neusporiadaní a nesústredení, vás pripraví o veľa času.

Nezabudnete napríklad na darčeky, ktoré musíte kupovať na poslednú chvíľu, nebudete sa na poslednú chvíľu učiť na test, ktorý máte nasledujúci deň, atď.

Nebyť zorganizovaní

Tento bod súvisí s predchádzajúcim. Nebyť efektívny a bezhlavo behať hore dole je veľká strata času. Neviete, čo je potreba urobiť, a keď nakoniec v strese niečo urobíte, tak len dúfate v to najlepšie. Preto sa naozaj oplatí organizovať veci a plánovať dopredu. Ak budete v predstihu, získate dokonca čas, v prípade, že by sa vyskytli nejaké problémy.

Strata vecí

Nemáte žiaden systém a stratégiu, ktoré by vám pomohli usporiadať si veci a mať poriadok? V takýchto prípadoch väčšinu vecí zapatrošíme alebo stratíme, čo opäť vedie ku strate času pri ich hľadaní. Preto sa snažte udržiavať si poriadok vo svojich veciach a vždy po použití ich vráťte sa svoje miesto.

Neporiadok

Ja som na neporiadok priam alergická. Všetky veci, čo máme doma, musíme upratovať, čistiť a starať sa o ne. Preto vám naozaj radím, zbavte sa všetkých zbytočností, na ktoré sadá prach a ktoré nepoužívate. Nechajte si len tie veci, ktoré máte radi a pravidelne ich využívate. Akýkoľvek iný neporiadok vás len bude oberať o čas a energiu. Snažte sa mať čo najjednoduchšiu domácnosť.

Nebyť si vedomý

Je jedno, čo v živote robíte. Nech robíte čokoľvek, nezabudnite vedieť, prečo to robíte. Aký je dôvod? Je to preto, lebo je to pre vás dôležité? Chcete niekomu pomôcť? Vždy sa sami seba opýtajte, či vás to robí šťastným, či to dáva hodnotu vášmu životu a aký to má účel.

Ak na tieto otázky nemáte dobré odpovede, tak ste si nie dostatočne vedomý vašich dôvodov. A to, že robíte niečo len preto, že je to zvyk alebo vás o to niekto požiadal, je strata len a len vášho času. 

Vzťahy, ktoré nám neprinášajú hodnotu

O toxických vzťahoch som už písala v niekoľkých článkoch. Každý jeden z nás sa už určite v takomto vzťahu či priateľstve ocitol. Všetci máme priateľov, ktorí si berú o niečo viac, ako dávajú. A to nie sú skutoční priatelia, na ktorých sa môžeme kedykoľvek spoľahnúť. Tieto vzťahy by ste mali čo najskôr ukončiť. Čo vám takéto priateľstvo dá? A čo s časom, ktorý ste doň vložili? Ten už viac nevrátite.

Byt’ rozptýlení

Ďalším z najväčších “plytvačov” času je nechávať sa rozptyľovať pri tom, čo robíte. Či už je to tým, že vykonávate viac úloh a aktivít naraz. Alebo to, že v okolí, kde niečo robíte, máte neporiadok a veci, pri ktorých sa nemôžete sústrediť. Viem, že niekedy to môže byť ťažké, ak nebývate sami, máte deti alebo domáce zvieratká, ktoré potrebujú vašu pozornosť, ale snažte sa vždy urobiť pre seba to najlepšie, čo môžete. 

Uprednostňovanie nepodstatných vecí

Ak nemáte žiaden plán, žiaden to do list, žiaden cieľ a smer, ktorým sa chcete v živote uberať, veľmi ľahko budete pripisovať dôležitosť nesprávnym veciam. Takto strácate čas a energiu venovaním sa veciam, ktoré pre vás nie sú z dlhodobého hľadiska také dôležité. Preto si nájdite chvíľku času a porozmýšľajte o vašom živote. Čo chcete dosiahnuť, akým smerom chcete ísť, napíšte si plán, zoznam úloh a robte veci, ktoré vám dávajú zmysel a sú pre vás dôležité.

Veci, ktoré nás oberajú o čas, môžu vyzerať pre každého inak. A samozrejme, že existuje ešte veľmi veľa iných “plytvačov času”. Ja dúfam, že som vás aspoň trochu navnadila na to, aby ste začali premýšľať o vašom čase. Zamyslite sa nad tým, ako, kde a s kým trávite čas. Buďte efektívnejší, produktívnejší a organizovanejší. Aj vy ste si niekedy priali, aby mal deň viac hodín ako má?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here