Bloggers RE

POHORIE TRIBEČ: SKVELÁ TURISTIKA POD RÚŠKOM TAJOMNA A NÁŠ DRUHÝ VÝSTUP


Naše prvé zoznámenie s tajomným pohorím Tribeč, o ktorom sme zatiaľ počuli iba samé zvláštne veci, máme úspešne za sebou. Počas nášho prvého výstupu sme sa nevydali iba po stopách filmu Trhlina, ale aj po stopách dvoch ľudí, ktorí na Tribeči nemali to šťastie a zablúdili. Našťastie sa našli, ale to poblúdenie nebolo bežné… Prešli sme sa teda oblasťou Tribeča nad obcou Zlatno, kde v minulosti došlo k viacerým zvláštnym veciam. Vďaka dobrému turistickému značeniu sme bez problémov našli nielen zrúcaninu Čierny hrad, ale aj Javorový vrch, ciele nášho prvého výstupu.

Ak máte radi film alebo minisériu filmu Trhlina, isto poznáte scénu, kedy štvorica príde k záhadným krížom v lese za dedinou a rozprávajú historky o ich vzniku. Alebo scénu pod vrchom Žibrica, kde sa štvorica počas ich prvého výstupu zapisuje do vrcholovej knihy. A čo malý chlapec v modrej bunde, ktorý sa im prihovorí uprostred lesa pri studničke, kde dopĺňajú vodu? Poznáte? Druhý výstup sme zahájili v obci Štitáre. V lesoch nad Štitármi sa totiž nachádzajú miesta týchto scén, tak prečo si ich nepozrieť a neporovnať s filmom?

Druhý výstup na Tribeč. Po stopách filmu Trhlina. Náš druhý výstup na Tribeč zahajujeme v obci Štitáre. Navigácia nás doviedla až pod horu, k novým rodinným domom. Počasie je sychravé, čo sa k Tribeču a samotnému vrchu Žibrica priam hodí. Vchádzame teda do lesa a k Žibrici mierime po starej lesníckej, asfaltovej ceste. Po približne kilometri chôdze pred nami stojí rozcestník, o ktorom sme si mysleli, že tu nebude, pretože okrem varovaniami pred možnou nákazou kliešťom sme žiadne značenie cestou nevideli. Z tohto miesta je to k sedlu pod Žibricou približne 20 minút chôdze do kopca, vychodeným chodníkom. Po dvadsiatich minútach vychádzame z lesa a pred nami sa objavuje vrch Žibrica v celej kráse, tak ako vo filme.

Už v samotnom filme malo toto miesto dojem zvláštnej atmosféry a naživo tomu nie je inak. Počas toho, ako sa motáme po lúke pod Žibricou a snažíme sa zorientovať, počujeme zvláštne pískanie v diaľke. Okrem nás nikde ani noha, iba pískanie. Vcelku zvláštny moment, keď si spomenieme na film. Nakoniec sme sa zhodli, že je to vietor, ale či to v skutočnosti bol vietor, ťažko povedať. Pomaličky odchádzame, máme pred sebou ešte dve miesta natáčania filmu Trhlina v blízkosti. Prameň Gáborka. Tajomné a dobre schované miesto na kraji lesa. Natáčala sa tu jedna zo scén Trhliny, kde sa objavil tajomný chlapec v modrej bunde. Prameň Gáborka sa nachádza pár metrov od asfaltovej cesty, po ktorej sme mierili k Sedlu pod Žibricou a označený je modrými značkami na stromoch.

Vo filme si na tomto miesta dopĺňali zásoby vody, ale to vám rozhodne odporúčať nebudeme. Pred nami je tretie a snáď najzvláštnejšie miesto natáčania filmu Trhlina, drevené totemy, spomínané aj v knihe. Autom sa presúvame k chatovej oblasti pod Štitármi, odkiaľ znovu mierime do lesa. Držíme sa modrej turistickej značky, ktorá by nás mala doviesť až ku totemom, alebo aj krížom. Po približne päťsto metroch sa po ľavej strane objavuje niečo ako starý, drevený kríž s plechovou tabuľkou, ovešaný vyblednutými umelými kvetmi. Jasná známka toho, že totemy sú niekde tu. Nachádzajú sa presne nad týmto zvláštnym krížom a sú ešte zvláštnejšie a desivejšie. Na tomto mieste, kde sa opäť natáčala jedna zo scén filmu Trhlina, sa nachádza niekoľko drevených krížov a napodobenín krížov. Všetky sú ovešané svätými obrázkami, umelými kvetinami a sú usporiadané akoby do kruhu. Na pocit je to veľmi zvláštne miesto, kde ani nemáme chuť sa dlho zdržiavať. Podarilo sa nám zistiť, že ide o staré pútnické miesto, kde sa zjavil Ježiš a odvtedy tu začali pribúdať takéto drevené kríže a totemy. Každopádne niekoľko drevených krížov usporiadaných do kruhu v lese kúsok za dedinou? Zvláštne však?

Drevené kríže, ako aj prameň Gáborka sú na pohľad obyčajné miesta v lese, akých je všade množstvo. No na pohľad sa nedá vidieť tá atmosféra, ktorá na týchto miestach panuje, najmä pri drevených krížoch za Štitármi. Takéto miesta proste musíte zažiť, a ak ste ešte aj fanúšikom filmu a knihy Trhlina, dôvod prísť sem je dvojnásobný.

Náš druhý výstup do Pohoria Tribeč sa na rozdiel od prvého nedá nazvať nejakou túrou, alebo turistikou, skôr ide o prechádzku lesom, kúsok za obcou Štitáre. Na tejto trase sme nabehali zhruba deväťtisíc krokov a trvala nám s prestávkami štyri hodiny. Všetky miesta sme videli vo filme, čítali sme o nich v knihe a pozreli sme si ich naživo, aby sme si vedeli porovnať realitu s filmom. A to bol zámer nášho druhého výstupu do pohoria Tribeč.


SI&MA Wanderlust

Sme dvaja mladí ľudia, ktorých baví cestovanie a obajvovanie sveta. Naším cieľom je ukázať ľudom, že cestovať sa dá aj bez miliónov a s 20/25 dňami dovolenky.

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X