Bloggers RE

POHORIE TRIBEČ: SKVELÁ TURISTIKA POD RÚŠKOM TAJOMNA


Ľudí odpradávna fascinovali nevysvetliteľné veci a záhady ako napríklad Bermudský trojuholník. Územie medzi Miami, Portorikom a Bermudami, kde sa dejú rôzne paranormálne javy, ktoré sa márne pokúšame vysvetliť už desaťročia. Vedeli ste, že na Slovensku máme tiež trojuholník, v ktorom záhadne miznú ľudia, a ak sa nájdu, tak často s nevysvetliteľnými ranami a stratou pamäti? Vitajte v Tribečskom trojuholníku. V nenápadnom pohorí Tribeč, medzi okresmi Nitra, Zlaté Moravce a Partizánske, kde sa už dlhé roky deje niečo, čo sa nedá vysvetliť.

O veciach, ktoré sa dejú na Tribeči, vedia najmä ľudia žijúci v jeho blízkosti. Či už z rozprávania starých rodičov, alebo majú informácie z prvej ruky. Pred nedávnom pohorie Tribeč dozaista preslávil spisovateľ Jozef Karika a jeho kniha Trhlina, vďaka ktorej vznikol aj podarený mysteriózny film Trhlina. Ale o čo tu vlastne ide? Ide o ľudí, ktorí sa vydali na Tribeč, a buď sa navždy stratili, alebo sa našli v zlom stave. V roku 1930 sa stratila Mária Šlajzerová, ktorá si cestu z Mankoviec do Zlatna skrátila cez les. Nikdy sa nenašla. Medzi najzáhadnejší prípad Tribeču patrí prípad robotníka Waltera Fischera, ktorý sa v januári 1939 vydal na prechádzku, na zrúcaninu Čierny hrad. Stratil sa a zhruba o tri mesiace ho našli neďaleko Zlatých Moraviec v bezvedomí, s početnými reznými ranami a popáleninami. Po tomto zážitku trpel ťažkými psychickými poruchami. V roku 1966 sa za obcou Jelenec našlo opustené auto manželov Belanovičovcov, ktorých sa nikdy nepodarilo nájsť. V roku 2011 sa mladá Lucia Zaťková vydala na turistiku z dediny Zlatno na Javorový vrch. Aj napriek tomu, že túto oblasť dobre poznala, stratila sa. Našla sa o dva dni s dorezanými rukami, podobne ako ostatní a tak ďalej…

Už spomínaná kniha a film Trhlina vyvolala minimálne u nás dvoch obrovský záujem. Možno aj vďaka tomu, že Tribeč začína takmer pod oknami nášho domova, a preto sme sa rozhodli zažiť Tribeč na vlastnej koži. Naplánovali sme si trasy, napozerali film a miesta natáčania, nahovorili sme dvoch priateľov, aby sa pridali a vydali sme sa po stopách nielen Trhliny, ale aj po stopách spomínaných obetí. Mohli sa stratiť skrz zlý terén alebo počasie? Stratíme sa, keď pôjdeme po stopách stratených ľudí? Alebo sa na Tribeči deje niečo nevysvetliteľné? Počas našich troch výstupov na Tribeč sa necháme napospas osudu a pokúsime sa odpovedať na tieto otázky.

Prvý výstup na Tribeč. Po stopách obetí a filmu Trhlina. Nastal deň D, do navigácie zadávame obec Zlatno a auto parkujeme pri ihrisku, kde sa natáčali niektoré scény filmu. Áno, ide o ihrisko, odkiaľ vyrážala aj štvorica vo filme Trhlina. Taktiež sme štyria a pre istotu si robíme na ihrisku selfie, ako aj vo filme. V Tribeči človek nikdy nevie… Smerujeme k zrúcanine Čierny hrad, kam mal namierené aj Walter Fischer, a zároveň je to ďalšie z miest natáčania. Za ihriskom odbáčame doľava, smerom k osade Kľačany (k Čiernemu hradu sa dá ísť za ihriskom aj rovno) a po pár minútach chôdze nám rozcestník ukazuje smer a zároveň aj vstup do tajomného lesa.

Odtiaľto sa držíme zelenej turistickej značky, ktorá nás má smerovať až k Čiernemu hradu. Ak sa vydáte touto cestou, po krátkej strmine, ešte pred Čiernym hradom natrafíte na jedno z miest natáčania, ktoré sa spomína aj v knihe. Maringotka. Tajomná, opustená, šedá, so zlatou kľučkou, záclonkami a iba tak zaparkovaná uprostred lesa. Naozaj zvláštne miesto so zaujímavou atmosférou. (maringotka sa objavila v minisérií Trhlina TV JOJ) Čierny hrad sa nachádza asi sto metrov od tejto maringotky a na rozdiel od nej, na tomto mieste sa cítime príjemne. Nájdete tu lavičky a ohnisko, čo vytvára skvelé miesto na obednú pauzu. Čierny hrad je v podstate iba malinký pozostatok hradu, ktorý pravdepodobne slúžil na ochranu ryžovísk zlata v okolitých potokoch a zároveň obľúbený cieľ turistov, ktorí majú radi nenáročné prechádzky v lese. Tak ako aj Walter Fischer, ktorý mal namierené práve sem a po ktorého stopách sme sa vydali.

Kam sa ale presne vydal Fischer z Čierneho hradu, ak sem vôbec dorazil, nie je celkom jasné. My sme si to namierili na Javorový vrch, na ktorý sa mimochodom v roku 2011 vybrala z dediny Zlatno aj mladá Lucia Zaťková, spomínaná v knihe aj vo filme. Napriek tomu, že terén a hory dobre poznala, stratila sa. Našla sa až o dva dni so zvláštnymi poraneniami rúk, píše sa v správach. Z Čierneho hradu prechádzame znovu okolo maringotky, odkiaľ stále po zelenej značke smerujeme k dva kilometre vzdialenému bodu, Mišov vrch. Na tejto trase je les veľmi rozmanitý, miestami poriadne hustý a tmavý. Je možné, že keď vás zastihne tma a terén dobre nepoznáte, dá sa tu poblúdiť. Počas dňa je to ale príjemná prechádzka lesom, ktorá je doteraz veľmi dobre značená, a tak je riziko blúdenia pomerne nízke. Na Mišovom vrchu nie je takmer žiadny signál, (ako aj vo väčšine pohoria Tribeč) čo v našom prípade znamená malý prúser.

Z tohto miesta sa potrebujeme presunúť na Javorový vrch, ale kade? Na rozcestníku nie je žiaden Javorový vrch spomenutý, vieme len, že sa naň ide po hrebeni. Lenže cesta, ktorá týmto miestom prechádza, smeruje na oboch stranách do doliny, tak kde to vlastne sme a ktorým smerom je Javorový vrch? Veríme na zázrak a ten náš prichádza  v podobe dvoch cyklistov, ktorí nám ukazujú správny smer. Vyšlapali sme teda správny kopec, prešli sme okolo niekoľkých lesných škôlok, odkiaľ sú nádherné výhľady na okolie Zlatna a popri tom sa stále držíme zelenej turistickej značky. Vychádzame z lesa, ktorý je na tomto úseku zase úplne iný, ako pri Čiernom hrade a pred nami sa objavuje krajina, ktorá sa nápadne podobá na Vysoké Tatry po víchrici v roku 2004. Sme vlastne stále na Tribeči? Áno, sme a nachádzame sa pod Javorovým vrchom. Túto oblasť Tribeča v nedávnej minulosti spustošil požiar a ťažba dreva tomuto smutnému pohľadu na krajinu iba dopomohla. Javorový vrch je priamo nad nami a je to zároveň posledné stúpanie nášho tripu. Po asi dvadsiatich minútach do kopca lapáme po dychu a sadáme si pod tabuľu s nápisom Javorový vrch, 731 m. 

Ďalší z bodov nášho prvého výstupu na Tribeč sme aj vďaka dobrému značeniu úspešne našli a nestratili sme sa. Odmenou sú pre nás prenádherné výhľady na veľkú časť pohoria Tribeč. Už spomínaná Lucia Zaťková sa zo Zlatna vydala na túru práve sem a my po jej trase schádzame späť dole do dediny. Stará lesnícka cesta z oblasti pod Javorovým vrchom je stále dobre značená a vedie priamo k ihrisku, kde sme ráno začínali. Ťažko povedať, čo všeličo sa jej mohlo prihodiť? My sme ráno z ihriska v Zlatne vyrážali štyria a štyria sme sa aj vrátili. Ale odišli sme vlastne odtiaľ?

Vydáte sa sem na túru, alebo máte strach a zvolíte radšej hory, ktoré nie sú tak opradené legendami ako práve Tribeč? Vôbec nemusíte mať strach, minimálne v lete nie. Takmer celé pohorie Tribeč je poprepletané cestičkami, chodníkmi a väčšinou sú to dobré značené cyklotrasy. Táto časť Tribeča okolo Zlatna je veľmi rozmanitá a počas kráčania sa vynárajú rôzne krásne scenérie. Niekedy sme proste neverili, že sme stále v jednej časti lesa, čo samozrejme môže byť trošku mätúce. Medzi najväčšie lákadlá tejto časti Tribeča patrí zrúcanina hradu Čierny hrad, ale aj vrchy ako napríklad Javorový vrch, či Mišov vrch. S kompasom sa tu budete orientovať asi ťažko, keďže tu väčšinou nefungujú. V minulosti sa tu ťažila železná ruda a pohorie je, laicky povedané, plné železa. Slovenské turistické značenie v horách ale patrí medzi najlepšie v Európe a Tribeč nie je výnimkou. Na všetky tieto miesta vás dovedú rozcestníky, dobré značenie, a ak máte radi trošku adrenalínu, o prípadoch a scénach z filmu sa môžete rozprávať cestou, ako aj my.

Ak vás turistika po Tribeči predsa láka a rozhodnete sa vydať po našich stopách, tu je pre ľahšie plánovanie a orientáciu naša trasa. Zlatno – Zlatno, pod Vŕškami – Čierny hrad – Čierny hrad, rázcestie – Pod Kamennými vrátami – Mišov vrch – Pod Mišovým vrchom – Pod Kobyliou – Pod Javorovým vrchom – Javorový vrch – Žľaby – Zlatno. Na tejto trase sme nabehali zhruba tridsaťtisíc krokov a trvala nám s prestávkami sedem hodín. Tak naberte odvahu a hurá do hôr!


SI&MA Wanderlust

Article Editors

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI